Trwa ładowanie...

Nowa lista leków refundowanych. Nie ma na niej Olaparybu

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków refundowanych, która będzie obowiązywała od 1 marca 2021 roku. Niestety wiele środków nie uzyskało dofinansowania, w tym Olaparyb, popularny lek stosowany w leczeniu raka jajnika, co wywołało zaskoczenie i oburzenie wśród pacjentek i organizacji onkologicznych.

spis treści

1. Lista leków refundowanych 2021

W opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia dokumencie dotyczącym leków refundowanych na 2021 rok zabrakło kilku istotnych pozycji. Jednym z nich jest Olaparyb. Lek szczególnie ważny w leczeniu raka jajnika, który według szacunków, daje pacjentkom dodatkowe 5 lat życia. Jego działanie wydłuża okres między kolejnymi nawrotami nowotworu.

Zobacz film: "Wojciech Konieczny ocenia Narodowy Program Szczepień. "Wygląda to dobrze, o ile są szczepionki""

"Olaparyb – jest to lek, który okazał się w leczeniu chorych na raka jajnika, strzałem w dziesiątkę. Jest u nas stosowany, ale w drugiej linii. Pacjentki leczone tym lekiem, żyją w tej chwili blisko 4,5-5 lat bez nawrotu. By terapia była najskuteczniejsza, powinien być podany już w pierwszej linii leczenia" – pisze w liście do MZ Elżbieta Kozik, Prezes Zarządu PARS - Polskie Amazonki - Ruch Społeczny.

Wycofanie Olaparybu z refundacji dla wielu kobiet z rakiem jajnika z mutacją w genach BRCA może się wiązać z ograniczeniem dostępu do leczenia nowotworu. Organizacje zrzeszające pacjentki zaapelowały do ministerstwa w tej sprawie.

"Panie Ministrze, zdajemy sobie sprawę, że proces refundacyjny wymaga elastyczności z każdej ze stron. Jednak jako organizacje zrzeszające chore, nie możemy pogodzić się z faktem, że nie mamy dostępu do tak przełomowej terapii, która daje ponad 5-letnie przeżycia. To 3,5 roku dłużej niż obecnie dostępny standard leczenia" - czytamy w liście.

2. Refundacja leków onkologicznych

Autorzy listu przypominają również słowa wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego podczas konferencji "Priorytety w Ochronie Zdrowia 2021", kiedy mówił, że zakończenie procesu refundacji w raku jajnika w marcu jest najbliżej sukcesu.

"Apelujemy o uwzględnienie leku Olaparyb dla nowo zdiagnozowanych pacjentek chorujących na raka jajnika z mutacją w genach BRCA na najbliższej liście leków refundowanych. Wiemy, że jest Pan przekonany o skuteczności tej terapii. Nie można już dłużej zwlekać z podjęciem tak ważnej decyzji dla chorych.

Polskie Amazonki - Ruch Społeczny

Stowarzyszenie Niebieski Motyl

Stowarzyszenia "Eurydyki"."

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza