Trwa ładowanie...

Nowa lista leków refundowanych. Nie ma na niej Olaparybu

 Maria Krasicka
28.02.2021 10:54
Lista leków refundowanych
Lista leków refundowanych (EastNews)

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków refundowanych, która będzie obowiązywała od 1 marca 2021 roku. Niestety wiele środków nie uzyskało dofinansowania, w tym Olaparyb, popularny lek stosowany w leczeniu raka jajnika, co wywołało zaskoczenie i oburzenie wśród pacjentek i organizacji onkologicznych.

spis treści

1. Lista leków refundowanych 2021

W opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia dokumencie dotyczącym leków refundowanych na 2021 rok zabrakło kilku istotnych pozycji. Jednym z nich jest Olaparyb. Lek szczególnie ważny w leczeniu raka jajnika, który według szacunków, daje pacjentkom dodatkowe 5 lat życia. Jego działanie wydłuża okres między kolejnymi nawrotami nowotworu.

"Olaparyb – jest to lek, który okazał się w leczeniu chorych na raka jajnika, strzałem w dziesiątkę. Jest u nas stosowany, ale w drugiej linii. Pacjentki leczone tym lekiem, żyją w tej chwili blisko 4,5-5 lat bez nawrotu. By terapia była najskuteczniejsza, powinien być podany już w pierwszej linii leczenia" – pisze w liście do MZ Elżbieta Kozik, Prezes Zarządu PARS - Polskie Amazonki - Ruch Społeczny.

Zobacz film: "Wojciech Konieczny ocenia Narodowy Program Szczepień. "Wygląda to dobrze, o ile są szczepionki""

Wycofanie Olaparybu z refundacji dla wielu kobiet z rakiem jajnika z mutacją w genach BRCA może się wiązać z ograniczeniem dostępu do leczenia nowotworu. Organizacje zrzeszające pacjentki zaapelowały do ministerstwa w tej sprawie.

"Panie Ministrze, zdajemy sobie sprawę, że proces refundacyjny wymaga elastyczności z każdej ze stron. Jednak jako organizacje zrzeszające chore, nie możemy pogodzić się z faktem, że nie mamy dostępu do tak przełomowej terapii, która daje ponad 5-letnie przeżycia. To 3,5 roku dłużej niż obecnie dostępny standard leczenia" - czytamy w liście.

2. Refundacja leków onkologicznych

Autorzy listu przypominają również słowa wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego podczas konferencji "Priorytety w Ochronie Zdrowia 2021", kiedy mówił, że zakończenie procesu refundacji w raku jajnika w marcu jest najbliżej sukcesu.

"Apelujemy o uwzględnienie leku Olaparyb dla nowo zdiagnozowanych pacjentek chorujących na raka jajnika z mutacją w genach BRCA na najbliższej liście leków refundowanych. Wiemy, że jest Pan przekonany o skuteczności tej terapii. Nie można już dłużej zwlekać z podjęciem tak ważnej decyzji dla chorych.

Polskie Amazonki - Ruch Społeczny

Stowarzyszenie Niebieski Motyl

Stowarzyszenia "Eurydyki"."

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze