Trwa ładowanie...

Nowa lista leków refundowanych. Nie ma na niej Olaparybu

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków refundowanych, która będzie obowiązywała od 1 marca 2021 roku. Niestety wiele środków nie uzyskało dofinansowania, w tym Olaparyb, popularny lek stosowany w leczeniu raka jajnika, co wywołało zaskoczenie i oburzenie wśród pacjentek i organizacji onkologicznych.

Zobacz film: "Wojciech Konieczny ocenia Narodowy Program Szczepień. "Wygląda to dobrze, o ile są szczepionki""

spis treści

1. Lista leków refundowanych 2021

W opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia dokumencie dotyczącym leków refundowanych na 2021 rok zabrakło kilku istotnych pozycji. Jednym z nich jest Olaparyb. Lek szczególnie ważny w leczeniu raka jajnika, który według szacunków, daje pacjentkom dodatkowe 5 lat życia. Jego działanie wydłuża okres między kolejnymi nawrotami nowotworu.

"Olaparyb – jest to lek, który okazał się w leczeniu chorych na raka jajnika, strzałem w dziesiątkę. Jest u nas stosowany, ale w drugiej linii. Pacjentki leczone tym lekiem, żyją w tej chwili blisko 4,5-5 lat bez nawrotu. By terapia była najskuteczniejsza, powinien być podany już w pierwszej linii leczenia" – pisze w liście do MZ Elżbieta Kozik, Prezes Zarządu PARS - Polskie Amazonki - Ruch Społeczny.

Wycofanie Olaparybu z refundacji dla wielu kobiet z rakiem jajnika z mutacją w genach BRCA może się wiązać z ograniczeniem dostępu do leczenia nowotworu. Organizacje zrzeszające pacjentki zaapelowały do ministerstwa w tej sprawie.

"Panie Ministrze, zdajemy sobie sprawę, że proces refundacyjny wymaga elastyczności z każdej ze stron. Jednak jako organizacje zrzeszające chore, nie możemy pogodzić się z faktem, że nie mamy dostępu do tak przełomowej terapii, która daje ponad 5-letnie przeżycia. To 3,5 roku dłużej niż obecnie dostępny standard leczenia" - czytamy w liście.

2. Refundacja leków onkologicznych

Autorzy listu przypominają również słowa wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego podczas konferencji "Priorytety w Ochronie Zdrowia 2021", kiedy mówił, że zakończenie procesu refundacji w raku jajnika w marcu jest najbliżej sukcesu.

"Apelujemy o uwzględnienie leku Olaparyb dla nowo zdiagnozowanych pacjentek chorujących na raka jajnika z mutacją w genach BRCA na najbliższej liście leków refundowanych. Wiemy, że jest Pan przekonany o skuteczności tej terapii. Nie można już dłużej zwlekać z podjęciem tak ważnej decyzji dla chorych.

Polskie Amazonki - Ruch Społeczny

Stowarzyszenie Niebieski Motyl

Stowarzyszenia "Eurydyki"."

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.