Trwa ładowanie...

Piwo lub lampka wina dziennie pomaga zapobiegać wielu chorobom

Lampka wina dla zdrowia
Lampka wina dla zdrowia (123rf)

Po trudnym dniu w pracy wracasz do domu. Jedyne, o czym marzysz, to lampka czerwonego wina, które niedawno kupiłeś. Nalewasz ją sobie jednak z wyrzutami sumienia. Jest przecież środek tygodnia. Jak się okazuje, niepotrzebnie czujesz się winny.Z nowych badań przeprowadzonych na Pennsylvania State University wynika, że jeden kufel piwa, bądź lampka wina dziennie może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu i rozwoju chorób układu krążenia.

spis treści

1. Wino na cholesterol

Badania zostały przeprowadzone na grupie 80 tys. dorosłych osób. W trakcie eksperymentu można było zaobserwować u osób pijących lampkę wina dziennie, naturalny wzrost HDL, czyli tzw. "dobrego" cholesterolu w organizmie. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ im jest go więcej, tym lepiej dla naszego zdrowia.

Tak naprawdę, HDL nie jest rodzajem cholesterolu, a jego frakcją. Jego zadaniem jest usuwanie cholesterolu, np. ze ścian naczyń lub z tkanek obwodowych. Tym samym zapobiega on występowaniu miażdżycy, zawału serca, czy udaru mózgu. Wyniki pokazały, że jedna porcja alkoholu dziennie dla dorosłego człowieka, wiąże się z wolniejszym spadkiem HDL.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
3 proste rzeczy, które ograniczą szkodliwe działanie alkoholu na organizm
3 proste rzeczy, które ograniczą szkodliwe działanie alkoholu na organizm [7 zdjęć]

Kiedy zamiar wypicia lampki wina zmienia się w wypicie całej butelki lub innego mocniejszego trunku,

zobacz galerię

2. Wino a odchudzanie

Picie jednej lampki wina dziennie pomoże w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Potwierdzają to badania naukowców z Uniwersytetu w Waszyngtonie. Wszystko zawdzięczamy substancji o nazwiej resweratrol. To właśnie ona zapobiega powstawaniu tkanki tłuszczowej.

Badacze dodają, że tego rodzaju przeciwutleniacz potrafi przekształcić zły tłuszcz w taki, który odpowiada potrzebom organizmu.

100 ml wina to ok. 83 kcal. Po lampkę sięgajmy więc maksymalnie raz dziennie. W przeciwnym razie, może nam zaszkodzić.

3. Lampka wina dziennie chroni serce

Zawarte w czerwonym winie taniny chronią przed chorobami serca. Naukowcy z Harvard School of Public Health przeanalizowali ponad 11 tys. mężczyzn zmagających się z nadciśnieniem tętniczym i innymi problemami układu krwionośnego.

Badania wykazały, że osoby który piły umiarkowaną ilość wina, miały o 30 proc. mniejsze szanse na wystąpienie zawału serca.

Kluczowy był tutaj umiar. Nadmierne spożywanie alkoholu skutkuje niewydolnością serca. Potwierdza to dr Adrienne Youdim – ekspertka z Kalifornii.

Standardowa porcja alkoholu/ abcZdrowie
Standardowa porcja alkoholu/ abcZdrowie

4. Alkohol wzmacnia kości

Nadużywanie alkoholu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia osteoporozy. Niektórzy eksperci są jednak zdania, że w małych ilościach wykazuje on pozytywny wpływ na zdrowie. Lampka wina dziennie wzmocni kości. Widać to szczególnie u kobiet w okresie menopauzy.

Zawarte w alkoholu związki zapobiegają utracie masy kostnej oraz budują ją od środka. Do dziennej lampki wina warto też dodać aktywność fizyczną i zbilansowaną dietę.

Wino w umiarkowanych ilościach wpłynie także na pracę naszego mózgu. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Columbia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Czy wino poprawia wzrok?

Myślisz, że picie alkoholu zawsze zaburza nasze widzenie? Jesteś w błędzie. Badania naukowców z Islandii wykazują, że jedna lampka wina dziennie wpłynie na poprawę widzenia.

Osoby, które w umiarkowanych ilościach sięgały po ten alkohol są o 32 proc. mniej narażone na zaćmę od swoich znajomych stroniących od wina.

Lampka wina łączy się też z poprawą naszego nastroju. Podczas picia uwalniane zostają hormony: dopamina i serotonina. To one wpływają na nasz humor.

Badania opublikowane w "BMC Medicine" wykazały, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety pijące jedną lampkę wina dziennie rzadziej zmagają się ze stanami depresyjnymi.

6. Najważniejszy jest umiar

Specjaliści jednak apelują, że są to wyniki dotyczące normy, której trzeba przestrzegać. Nadmierne spożywanie alkoholu ma dla organizmu jedynie negatywne skutki, a codzienne spożywanie może przyczynić się do alkoholizmu.

Dotychczasowe wytyczne, które określały spożywanie alkoholu, mówiły, że norma dla mężczyzn to 21 porcji, a dla kobiet 14 porcji. Obecnie norma obowiązuje wszystkich dorosłych, bez rozgraniczenia na płeć i jest, to maksymalnie 14 porcji czystego alkoholu (nie więcej niż 8 kieliszków wina).

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze