Trwa ładowanie...

Nowe zastosowanie leku wzmacniającego kości

U wielu pacjentów chorych na raka prostaty dochodzi do przerzutów do kości, co wiąże się z trudnym do uśmierzenia bólem. Najnowsze badania wykazały jednak, że pojedyncza dawka leku z grupy bisfosfonianów jest równie skuteczna w łagodzeniu dolegliwości bólowych jak pojedyncza dawka radioterapii.

Zobacz film: "Czy nowotwór prostaty może nawrócić?"

spis treści

1. Badania nad skutecznością leku wzmacniającego kości u chorych na raka prostaty z przerzutami

W badaniach angielskich naukowców udział wzięło 470 pacjentów z rakiem prostaty i bolesnymi przerzutami do kości. Niektórzy mężczyźni otrzymali pojedynczą dawkę radioterapii, a pozostałym podano dożylnie lek z grupy bisfosfonianów. Na wstępie badania pacjenci zgłosili źródło bólu, po czym podali tę informację kolejno po czterech, ośmiu, dwunastu, dwudziestu sześciu oraz pięćdziesięciu dwóch tygodniach od podania leku po raz pierwszy. Mężczyźni, u których nie doszło do poprawy w ciągu pierwszych czterech tygodni zaczęli stosować alternatywną metodę leczenia i otrzymali drugą dawkę leku najpóźniej po 8. tygodniu. Poziom bólu był mierzony w 4. i 12. tygodniu. Okazało się, że na dłuższą metę lek z grupy bisfosfonianów był równie skuteczny w uśmierzaniu bólu jak dawka radioterapii. Co ważne, u pacjentów przyjmujących ten lek zaobserwowano mniej skutków ubocznych niż w przypadku radioterapii. O ile po radioterapii występują mdłości i problemy z żołądkiem, po podaniu leku pojawiały się objawy zbliżone do grypy.

2. Znaczenie badań nad metodami uśmierzania bólu

Przerzuty do kości to powszechny problem u chorych na raka. U niektórych pacjentów mimo rozległych przerzutów występuje niewielki ból, ale zdarza się też, że spośród wielu przerzutów tylko jeden wywołuje silny ból. Lekarze nadal wiedzą niewiele na ten temat, dlatego każde kolejne badania są na wagę złota. Obecnie naukowcy planują zbadać biomarkery resorpcji kości. Jeśli uda się powiązać je z reakcją na radioterapię oraz bisfosfoniany, lekarze będą w stanie przewidzieć, jaka metoda łagodzenia bólu sprawdzi się u poszczególnych pacjentów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.