Trwa ładowanie...

Odkomarzanie w mieście. Czy jest bezpieczne dla ludzi i zwierząt?

Avatar placeholder
17.07.2020 22:04
Odkomarzanie przeprowadza się na otwrtych przestrzeniach
Odkomarzanie przeprowadza się na otwrtych przestrzeniach (123rf)

Latem komary dają się we znaki chyba wszystkim. Ten problem nie dotyczy jedynie terenów wiejskich. Miasta mają swój sposób na walkę z plagą tych owadów. Pojawia się jednak pytanie, czy odkomarzanie jest bezpieczne dla pozostałych zwierząt i ludzi?

1. Odkomarzanie w Lublinie

Za odkomarzanie przestrzeni miejskiej postanowiły zabrać się władze Lublina. Ratusz poinformował, że przez trzy ostatnie dni lipca przeprowadzi odkomarzanie w wybranych punktach miasta. Procedura rozpocznie się 28 lipca, natomiast zakończy 31. Łącznie objąć powierzchnię 175 hektarów.

"Z uwagi na uciążliwość występowania komarów oraz odpowiadając na liczne prośby mieszkańców w tym zakresie, przystępujemy do tegorocznej akcji odkomarzania. W tym roku ze względu na niewielką liczbę owadów, prawdopodobnie mającą związek z wiosenną suszą, nie było konieczności przeprowadzania takiej akcji wcześniej. W związku z tym zaplanowaliśmy jeden etap akcji, który zostanie przeprowadzony do końca lipca” - mówłi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina, cytowany przez "Dziennik Wschodni".

Miasto twierdzi, że procedura jest w pełni bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i innych zwierząt

Zobacz film: "Dlaczego skóra swędzi po ukąszeniu komara?"
Substancję rozpyla się za pomocą specjalnych dymiarek (123rf)
Substancję rozpyla się za pomocą specjalnych dymiarek (123rf)

2. Na czym polega odkomarzanie?

Odkomarzanie polega na rozpyleniu w powietrzu specjalnej substancji, która przykleja się do liści i innych powierzchni, a której komary nie tolerują. Efekt takiego zabiegu zależy od wielu czynników m.in. od warunków atmosferycznych, choć zazwyczaj jego działanie utrzymuje się przez ok. dwa miesiące. Niestety, preparat działa również szkodliwie na inne, bardziej pożyteczne dla człowieka owady. Szczególnie w tym kontekście wymieniane są pszczoły. By zminimalizować negatywny wpływ odkomarzania na pszczoły, procedurę przeprowadza się zazwyczaj wczesnym rankiem, kiedy pszczoły jeszcze śpią w ulach.

3. Sposoby na komary w domu

Jeśli mamy problem z komarami w domu, to warto pomyśleć o zabezpieczeniu się na własną rękę. Prócz środków specjalistycznych, które można kupić w sklepach, warto pomyśleć również o naturalnych sposobach, które nie będą miały negatywnego wpływu np. na zwierzęta domowe.

Najlepszym zabezpieczeniem są moskitiery montowane w oknach. Zabezpieczenie fizyczne uniemożliwi przedostanie się niechcianym owadom do mieszkania. Dotyczy to nie tylko komarów, ale również pająków czy os.

Można się zabezpieczyć również olejkami naturalnymi. Komary odstraszają niektóre olejki zapachowe – szczególnie skuteczne mogą się okazać w tym miejscu olejki z trawy cytrynowej i eukaliptusa. Mają ten plus, że ich zapach nie tylko odstrasza komary, ale działa również pozytywnie na organizm.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze