Olejek różany
Olejek różany należy do najcenniejszych i najdroższych olejków eterycznych na świecie. Jest pozyskiwany z kwiatów róży damasceńskiej uprawianej w Bułgarii. Jego wyjątkowość polega nie tylko na szczególnym zastosowaniu, ale także na skomplikowanym procesie otrzymywania. Otóż 1 kg olejku uzyskuje się z pięciu ton kwiatów zbieranych raz w roku w godzinach porannych. Olejek różany to silny afrodyzjak. Do popularności olejku przyczynił się jego niepowtarzalny zapach i zbawienny wpływ na skórę.
1. Właściwości olejku różanego
Olejek różany zawiera takie substancje, jak geraniol, eugenol, nerol i flawonoidy. Wykazuje działanie uspokajające, przeciwbólowe, antyseptyczne, przeciwzapalne. Wzmacnia naczynia krwionośne, łagodzi podrażnienia, regeneruje i nawilża skórę. Jako jedyny ma zastosowanie przy oparzeniach popromiennych. Olejek normalizuje ciśnienie krwi, może być użyty przy przewlekłym zapaleniu żołądka i niedoborach enzymów. Ponadto, łagodzi bóle migrenowe, nudności oraz napięcie przedmiesiączkowe i stany osłabienia organizmu. Olejek różany leczy pleśniawki, oparzenia, a także normalizuje układ hormonalny. Jest wysoce ceniony za likwidację nerwic, zwiększenie energii oraz wzmacnianie uczucia radości.
Olejek eteryczny z róży damasceńskiej uspokaja, łagodzi napięcie nerwowe, poprawia nastrój. Masaże i kąpiele z dodatkiem tego olejku rozgrzewają, poprawiają krążenie i działają przeciwbólowo oraz przeciwstresowo. Można go używać przy leczeniu zaburzeń seksualnych, a zwłaszcza w przypadku obniżonego libido – uważany jest bowiem za silny naturalny afrodyzjak. Ten olejek eteryczny ma szerokie zastosowane w kosmetyce. Używa się go do pielęgnacji skóry suchej – olejek różany łagodzi podrażnienia, wygładza i przywraca elastyczność. Regeneruje ją i działa odmładzająco. Jego właściwości wykorzystuje się w leczeniu zmian trądzikowych, zwłaszcza trądziku różowatego i wszelkich przebarwień skóry. Wpływa na normalizację gruczołów łojowych i potowych oraz redukcję blizn i rozstępów.
2. Zastosowanie olejku różanego
- Masaże – 2-6 kropli olejku różanego wlać na łyżkę stołową i dodać wybrany olej bazowy do masażu (olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek, olejek z pestek winogron).
- Kąpiel– zaleca się rozcieńczenie 5-10 kropli olejku w łyżce mleka lub miodu i dodanie do wody.
- Kominek aromaterapeutyczny– do kominka z wodą należy dodać 5-10 kropli olejku.
- Kosmetyki – preparaty stosowane do pielęgnacji twarzy i ciała można wzbogacić przez dodanie 5-10 kropli olejku na każde 25 ml kosmetyku. Olejek ma działanie nawilżające, łagodzące i regenerujące.
Istnieje grupa kosmetyków z olejkiem różanym. Olejek do ciała, olejek do kąpieli oraz krem wygładzający zmarszczki i bruzdy w swoim składzie posiadają substancje pochodzące z upraw ekologicznych i kontrolowanych dzikich zbiorników. Kosmetyki te wzbogacone są innymi olejkami eterycznymi, witaminą E, olejem słonecznikowym. Kremy przeciwzmarszczkowe z olejkiem różanym zawierają także nienasycone kwasy tłuszczowe. Należy pamiętać, że olejek różanynie powinien być stosowany w czasie ciąży ani w alergii i nadwrażliwości na tę substancję. Nie można go podawać dzieciom poniżej siódmego roku życia z powodu dużego wpływu olejku na sferę emocjonalną.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.