Trwa ładowanie...

Operacje szansą dla otyłych. Utrata wagi zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 10.01.2022 13:48
Operacje szansą dla otyłych. Badacze potwierdzają, że utrata wagi zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19
Operacje szansą dla otyłych. Badacze potwierdzają, że utrata wagi zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (East News)

Nowe badanie wykazało, że operacje bariatryczne mogą być nadzieją dla pacjentów otyłych, narażonych na ciężki przebieg i zgon z powodu COVID-19. W grupie osób po zabiegu chirurgicznym naukowcy odnotowali spadek ryzyka ciężkiego przebiegu o aż 60 proc., ale także spadek o ponad 50 proc. śmiertelności na przestrzeni 10 lat spowodowanej innymi chorobami.

spis treści

1. Operacje bariatryczne a ryzyko ciężkiego przebiegu

Operacje bariatryczne są metodą walki z otyłością tam, gdzie pozostałe metody zawodzą. Do zabiegu kwalifikuje się określoną grupę pacjentów, u których BMI wynosi co najmniej 40 kg/m2 lub pacjentów, którzy mają BMI 35–40 kg/m2, ale cierpią z powodu chorób towarzyszących (takich jak np. cukrzyca typu 2).

Duże, retrospektywne badanie, którego wyniki opublikowano na łamach "JAMA Surgery" wykazało, że pacjenci z otyłością, u których jeszcze przed pandemią wykonano operację bariatryczną, mają niższe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"

Okazuje się, że pacjenci, którzy wskutek zabiegu tracą masę ciała, mają o 50 proc. niższe ryzyko hospitalizacji, o 60 proc. niższe zagrożenie ciężkim przebiegiem COVID-19 i aż o 63 proc. niższe ryzyko konieczności zastosowania tlenoterapii.

Co ciekawe, tak pozytywne wyniki naukowcy dostrzegli w grupie pacjentów, którzy wciąż kwalifikowali się jako otyli, czyli z BMI średnio 38,1.

Zdaniem naukowców ich badanie potwierdza, że otyłość to czynnik ryzyka "modyfikowalny".

2. Otyłość a przebieg COVID-19

- Jako lekarze bijemy na alarm, jesteśmy przerażeni. Otyłość to najbardziej podstępna choroba i największe zagrożenie – nie doceniamy jej i nie mamy często świadomości, że to w ogóle jest choroba – mówi w rozmowie z abcZdrowie kardiolog, dr Michał Chudzik.

Nadwaga i otyłość są jednym z największych wyzwań dla medycyny
Nadwaga i otyłość są jednym z największych wyzwań dla medycyny (Pixabay)

Lekarz dodaje, że to drugi, najważniejszy czynnik ciężkiego przebiegu COVID-19, zaraz po chorobach nowotworowych. Co więcej, z otyłością idzie w parze szereg chorób współistniejących zmniejszających szanse pozytywne rokowania w związku z COVID-19.

- Otyłość to też choroby współistniejące – na plan pierwszy wysuwa się cukrzyca, ale też nadciśnienie. Każdego pacjenta, który pyta mnie, czy do końca życia będzie musiał brać leki na nadciśnienie, mówię: oczywiście, że nie. Każdy kilogram w dół, to 2-3 mm słupka rtęci mniej. Mając 40-50 lat, mamy jeszcze czas, by się zmienić – podkreśla ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze