Trwa ładowanie...

Eksperci zgadzają się z opinią Europejskiej Agencji Leków. "AstraZeneca jest bezpieczną i skuteczną szczepionką"

Avatar placeholder
18.03.2021 19:02
AstraZeneca jest bezpieczna - podaje EMA
AstraZeneca jest bezpieczna - podaje EMA (East News)

Komitet ds. Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał zalecenia w sprawie szczepionki firmy AstraZeneca. Analiza nie wykazała związku między szczepieniem a wystąpieniem zakrzepów u pacjentów. "Szczepionka jest bezpieczna i skuteczna". Polscy eksperci w pełni zgadzają się ze stanowiskiem Europejskiej Agencji.

spis treści

1. Opinia EMA

AstraZeneca to trzecia z dopuszczonych w Unii Europejskiej szczepionek przeciwko COVID-19. Szczepionka od początku nie miała dobrej passy, przede wszystkim przez sprzeczne informacje dotyczące jej skuteczności i wieku osób, którym może być podana. Wątpliwości podgrzały jeszcze doniesienia o przypadkach zgonów z powodu zakrzepicy, która miała wystąpić kilka dni po przyjęciu szczepienia.

- To 3 promile, czyli mamy mniej więcej 0,3 proc. niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym 5 przypadków to są NOP-y ciężkie. W większości są to lekkie i łagodne odczyny poszczepienne. Ciężkie odczyny poszczepienne to takie, które wymagają hospitalizacji i chwilowego podpięcia pod aparaturę (z tlenem - przyp.red.) - mówił w programie "Newsroom" WP Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ.

Zobacz film: "Andrusiewicz: 2200 niepożądanych odczynów poszczepiennych po AstraZenece w Polsce"

Opinia Europejskiej Agencji Leków nie zdziwiła polskich lekarzy i wirusologów.

- Obserwujemy całkowicie nieuzasadnioną histerię wokół preparatu AstraZeneca. Szczepionka jest bezpieczna, co udowodniły badania kliniczne. Podobnie jasno wypowiedziała się na ten temat EMA, która stwierdziła, że przypadków zakrzepów nie można powiązać z podaniem szczepionki - podkreśla prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS.

Co zatem z przypadkami zakrzepicy?

- W przypadku AstraZeneki odnotowano 32 przypadki małopłytkowości na 10 mln zaszczepionych osób. W przypadku Pfizera było to 22 osoby na 10 mln szczepień. W ogólnej populacji częstotliwość pojawiania się małopłytkowości wynosi 290 na 10 mln osób, a zatem liczby te nie wskazują na częstsze występowanie tej choroby właśnie wśród zaszczepionych. Podobnie jest w przypadku zwiększenia krzepliwości. Do tej pory EMA już dwukrotnie informowała, iż nie ma dowodów na powiązanie występowania zakrzepicy z faktem podania szczepionki AstraZeneca. Dziś zrobiła to po raz trzeci - opowiada prof. Szuster-Ciesielska.

2. Kto może przyjmować szczepionkę AstraZeneca?

Szczepionka w Polsce, zgodnie z rekomendacjami WHO, jest podawana wszystkim osobom dorosłym do 65. roku życia. W tej kwestii również początkowo pojawiały się wątpliwości, wstępnie miała być stosowana do 60. roku życia, potem ten pułap wiekowy podwyższono.

Prof. Szuster-Ciesielska wyjaśnia, że to ograniczenie wiekowe jest spowodowane tym, że producent jest zobligowany do rekomendowania szczepionek w tych grupach wiekowych, w których były przeprowadzane badania kliniczne.

- Starsze osoby również brały udział w tych badaniach klinicznych, ale nie była to na tyle liczna grupa, aby przedstawić jakieś statystyczne wyniki. Jednak w Wielkiej Brytanii szczepionka była podawana wszystkim seniorom, w tym Królowej Brytyjskiej. To wyraźnie pokazuje, że również u osób starszych jest bezpieczna i efektywna, co zresztą widać w Wielkiej Brytanii po znaczącym spadku zachorowań właśnie wśród najstarszych - zaznacza wirusolog.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze