Trwa ładowanie...

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała opinię o szczepionce AstraZeneca. Odniosła się do słów Marco Cavaleriego

 Maria Krasicka
07.04.2021 16:24
AstraZeneca a zakrzepica - konferencja EMA
AstraZeneca a zakrzepica - konferencja EMA (GettyImages)

Dyrektor ds. szczepionek EMA w jednym z wywiadów zasugerował, że istnieje związek między podaniem szczepionki AstraZeneca a zakrzepicą. 7 kwietnia Europejska Agencja Leków zwołała konferencję prasową w tej sprawie. Jej stanowisko jest jasne - szczepionka jest bezpieczna, ale zakrzepy powinny być dodane do specyfiki preparatu jako bardzo rzadkie skutki uboczne.

spis treści

1. AstraZeneca a zakrzepica

W jednym z wywiadów Marco Cavaleri wypowiedział się na temat kontrowersji, jakie wzbudza preparat AstraZeneca. Dyrektor ds. szczepionek Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA) stwierdził, że "obecnie coraz trudniej twierdzić, że nie ma związku przyczynowo-skutkowego między podaniem szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca a bardzo rzadkimi nietypowymi przypadkami zakrzepów krwi". Zdanie to wywołało burzę wśród lekarzy, którzy zauważyli, że jest to prywatne zdanie, a nie wynik badań naukowych.

2. Konferencja EMA dotycząca AstraZeneki

Również Europejska Agencja ds. Leków postanowiła zabrać głos w tej sprawie. 7 kwietnia odbyła się konferencja prasowa na temat wniosków komisji ds. bezpieczeństwa EMA (PRAC) z badań poświęconych wpływowi preparatu AstraZeneca na powstawanie skrzepów we krwi.

Zobacz film: "Dr Sutkowski o powikłaniach po Astra Zenece. "Jeżeli będą badania naukowe na ten temat, to nie będziemy nią szczepić""

- Komisja ds. Bezpieczeństwa EMA (PRAC) doszła dziś do wniosku, że skrzepy krwi z niską liczbą płytek powinny być wymienione jako bardzo rzadkie skutki uboczne szczepionki Vaxzevria (dawniej szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca) - opublikowała komisja.

Jak dotąd większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu dwóch tygodni po szczepieniu. Na podstawie obecnie dostępnych dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka.

- Jednym z prawdopodobnych wyjaśnień połączenia zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi jest odpowiedź immunologiczna prowadząca do stanu podobnego do tego, który czasami obserwuje się u pacjentów leczonych heparyną (małopłytkowość indukowana heparyną, HIT). PRAC zwrócił się o nowe badania i poprawki do trwających badań, aby dostarczyć więcej informacji i podejmie wszelkie dalsze niezbędne działania - dodali.

Jeśli u osób, które przyjęły szczepionkę, wystąpią objawy zakrzepów krwi lub mała liczba płytek krwi, powinny udać się do lekarza. PRAC zauważył, że skrzepy krwi wystąpiły w żyłach mózgowych i żyłach trzewnej oraz w tętnicach, wraz z małą liczbą płytek krwi i ewentualnym krwawieniem.

Ocena naukowa EMA stanowi podstawę bezpiecznego i skutecznego stosowania szczepionek COVID-19. Komisja zwraca uwagę, że korzyści z przyjęcia szczepionki wciąż przewyższają ryzyko wystąpienia zakrzepów.

3. "Nieuzasadniona histeria"

Polskie środowisko lekarskie od razu zareagowało.

- Być może jest coś na rzeczy, nie możemy całkowicie wykluczyć takiego scenariusza. Wciąż jednak nie ma jednoznacznych dowodów na to, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy między podaniem szczepionki AstraZeneca a przypadkami zakrzepicy. W dalszym ciągu liczba przypadków zakrzepicy jest bardzo mała i nie przewyższa statystyki ogólnopopulacyjnej - podkreśla flebolog prof. nadzw. dr hab. n. med. Łukasz Paluch.

Zdanie władz Europejskiej Agencji Leków podziela polska wirusolog:

- Obserwujemy całkowicie nieuzasadnioną histerię wokół preparatu AstraZeneca. Szczepionka jest bezpieczna, co udowodniły badania kliniczne. Podobnie jasno wypowiedziała się na ten temat EMA, która stwierdziła, że przypadków zakrzepów nie można powiązać z podaniem szczepionki. Częstotliwość ich występowania jest podobna w populacji zaszczepionej i niezaszczepionej - podkreśla prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze