Otyłość drogo kosztuje pracodawców
Leczenie otyłości i chorób z nią związanych rocznie pochłania blisko 14 miliardów złotych z polskiego budżetu ochrony zdrowia, co stanowi 1/5 jego całości.
Już ponad połowa Polaków zmaga się z nadwagą, a odsetek otyłych w naszym kraju wynosi 25 proc. (dane Economist Intelligence Unit). To na tle innych krajów europejskich daje nam niechlubne piąte miejsce.
Z powodu otyłości i dolegliwości z nią związanych w zeszłym roku hospitalizowanych było 1,5 miliona Polaków.
To właśnie otyłość jest największym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Nadmiar kilogramów sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2, nowotworów złośliwych, chorób układu krążenia, problemów z układem kostno-stawowym. Każda z tych dolegliwości w znacznym stopniu utrudnia człowiekowi funkcjonowanie na wielu płaszczyznach życia.
Prognozy specjalistów również nie napawają optymizmem. Fundacja Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA wskazuje, że w 2050 roku w Polsce nie będzie ludzi z prawidłowym BMI, a według Światowej Organizacji Zdrowia w połowie XXI wieku średnia długość życia spadnie o 5 lat.
Sytuacja na świecie nie jest lepsza. Nieustannie rosnący wzrost wagi jest bardzo niepokojącym trendem o zasięgu globalnym. Szacuje się, że na całym świecie jest blisko 2 miliardy osób otyłych.
Otyłość jednak to również problem gospodarczy i ekonomiczny, który uderza w pracodawców. Osoby otyłe rocznie opuszczają od 10 do 50 dni pracy, by leczyć dolegliwości wynikające z nadmiaru kilogramów. Nieprawidłowa dieta sprzyja również dekoncentracji i znacznie obniża efektywność pracownika.
- Jesteśmy tym, co jemy. Odpowiednio zbilansowana dieta ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również samopoczucie i sposób, w jaki funkcjonujemy. Przekłada się to na wszystkie obszary naszego życia, także na sferę zawodową – wskazuje mgr Justyna Jessa, dietetyk z fundacji Wiemy, Co Jemy.
1. Pracodawca stawia na profilaktykę
Coraz większa grupa pracodawców zaczyna podejmować działania profilaktyczne, które pozwolą skutecznie zmobilizować zespół do utrzymania prawidłowej wagi ciała.
By zaś wspomóc osoby z nadwagą, oferuje się im choćby specjalistyczną opiekę medyczną, m.in. możliwość konsultacji z dietetykiem. Istnieją ponadto firmy, gdzie menu w stołówkach pracowniczych układa wykwalifikowany dietetyk. Wszystko po to, by dieta była zbilansowana i wartościowa.
- Nasza sieć poradni uczestniczy w pracach monitorujących i nadzorujących stan zdrowia pracowników wielu firm, dlatego doskonale wiemy, jak korzystne wyniki to przynosi. Dzisiaj każda perspektywiczna firma zdaje sobie sprawę, że zdrowy i sprawny pracownik zagwarantuje lepsze wyniki finansowe – twierdzi dr Dariusz Szukała, pomysłodawca i założyciel największych w Polsce sieci placówek poradnictwa dietetycznego.
To jednak nie jest jedyny sposób inwestycji w zdrowie i wydajność zespołu. Coraz więcej firm wprowadza dla swoich pracowników systemy motywacyjne z zakresu sportu i rekreacji.
– Pracownicze karty do obiektów sportowo-rekreacyjnych traktowane są przez wielu pracodawców nie tylko jako atrakcyjna forma motywacji, ale również skuteczne narzędzie profilaktyki zdrowotnej. Dzięki nim pracownicy mogą bezpłatnie korzystać z różnego rodzaju aktywności: basenu, siłowni, fitnessu czy tańca. Dbanie o zdrowie podwładnych coraz częściej postrzegane jest w kategorii inwestycji, a nie kosztu – podkreśla Joanna Skoczeń, Prezes Zarządu VanityStyle, firmy, która pod markami FitProfit i FitSport oferuje pozapłacowe programy motywacyjne z obszaru sportu i rekreacji.
Do uprawiania sportu zachęcać może samo miejsce pracy. Siłownie i kluby fitness powstają w wielu biurowcach, co spotyka się z dużym entuzjazmem samych pracowników. Mogą oni ćwiczyć w towarzystwie kolegów przed lub po pracy.
Ciekawą propozycją aktywizacji pracowników jest ich motywowanie do korzystania z jednośladów w czasie dojazdu do pracy. Szwedzka sieć meblowa IKEA dla swojego zespołu w Polsce kupiła 2 tysiące rowerów.
Dobry przykład w tym zakresie dał również krakowski deweloper gier Ganymede, której to firmy pracownicy otrzymywali wynagrodzenie za przyjazd do pracy rowerem.
Profity za aktywność fizyczną przyznaje także firma Humana, która daje punkty za ćwiczenia, dające wymienić się na wycieczki lub wizyty w SPA. Premię za trening na siłowni oferuje z kolei marka 3M.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.