Trwa ładowanie...

Otyłość w młodym wieku zwiększa ryzyko chorób serca

Avatar placeholder
27.11.2018 11:44
Otyłość w młodym wieku zwiększa ryzyko chorób serca
Otyłość w młodym wieku zwiększa ryzyko chorób serca (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Powszechnie wiadomo, że ludzie otyli są narażeni na większe ryzyko problemów z sercem. Jednak nowe badania podkreślają, jak ważne jest utrzymanie zdrowej wagi w ciągu całego życia. Naukowcy ostrzegają, że kobiety, które były otyłe w młodości, narażone są w większym stopniu na nagłą śmierć sercową w późniejszym wieku, nawet jeśli zmniejszą masę ciała.

– Zauważyliśmy, że ważne jest, aby utrzymać zdrową masę ciała podczas dorosłego życia w celu zminimalizowania ryzyka nagłej śmierci sercowej. Nadwaga lub istotny przyrost wagi mogą mieć wczesny lub narastający wpływ na ryzyko nagłej śmierci sercowej, które nie jest całkowicie eliminowane przez spadek wagi w późniejszym czasie – mówi dr Stephanie Chiuve, profesor medycyny Szkoły Medycznej Harwardu i główna autorka badań.

Naukowcy przeanalizowali dane z badań przeprowadzonych wśród pielęgniarek (“The Nurses’ health study”) i obserwowali 72 484 zdrowe, białe kobiety w latach 1980-2012. Na początku badań uczestniczki podały informacje na temat swojego wzrostu i wagi w 18. roku życia, a następnie uzupełniały te informacje poprzez ankiety co dwa lata.

Dzięki temu naukowcy mogli zbadać relację pomiędzy wskaźnikiem masy ciała (ang. BMI – body mass index), wzrostem wagi i ryzykiem nagłej śmierci sercowej, ataku serca, a także śmierci z powodu choroby wieńcowej.

Zobacz film: "Czy to już zawał?"

Przez okres 32 lat naukowcy udokumentowali 445 przypadków nagłej śmierci sercowej, 1286 śmierci w wyniku choroby wieńcowej oraz 2272 ataków serca, które nie zakończyły się zgonem.

Nagła śmierć sercowa jest spowodowana zwykle chaotycznym rytmem serca, który powoduje spowolnienie jego pracy. U kobiet jest to często pierwszy objaw choroby serca.

Zespół dr Chiuve stwierdził, że kobiety z wyższym BMI w okresie dorosłego życia są narażone na większe ryzyko wystąpienia śmierci sercowej. Badane posiadające nadwagę ze wskaźnikiem masy ciała w granicach 25-30 i otyłe, z BMI wynoszącym 30 lub więcej, obarczone były około 1,5-2 razy wyższym ryzykiem wystąpienia nagłej śmierci sercowej w czasie dwóch lat w porównaniu do kobiet z prawidłową wartością wskaźnika.

Kobiety, które miały nadwagę, były otyłe na początku badań lub otyłe w wieku 18 lat, były narażone na podwyższone ryzyko nagłej śmierci sercowej podczas całego ciągu badań. Naukowcy stwierdzili, że wzrost wagi we wczesnym lub środkowym okresie dojrzałości był połączony z większym prawdopodobieństwem wystąpienia schorzenia niezależnie od poziomu BMI w wieku 18 lat.

Ryzyko nagłej śmierci sercowej było dwukrotnie podwyższone u kobiet, którym przybyły co najmniej 44 funty (ok. 20 kg) w okresie wczesnej lub średniej dorosłości. – Prawie 3/4 przypadków nagłej śmierci sercowej występuje u pacjentów, którzy, bazując na obecnych wytycznych, nie znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. _Musimy opracować szersze strategie prewencji, aby zmniejszyć liczbę nagłych śmierci sercowych ogólnej populacji – _powiedziała Dr Chiuve.

Kobiety z podwyższonym BMI były także w grupie wyższego ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej i ataku serca, chociaż powiązanie było słabsze niż w przypadku nagłej śmierci sercowej. David Wilber, szef "JACC: Clinical Electrophysiology", które opublikowało wyniki, powiedział: – Te badania są kolejnym dowodem na to, że niepożądany wpływ otyłości na rytm serca, w tym przypadku ryzyko nagłej śmierci, rozpoczyna się już we wczesnej dorosłości.

Jak dodaje specjalista, analiza ukazuje potrzebę wcześniejszej identyfikacji i leczenia osób z grupy podwyższonego ryzyka. Badania obserwacyjne, takie jak to, nie mogą określić zależności przyczynowo-skutkowej, a na wyniki może mieć wpływ szereg innych czynników, których nie wzięto pod uwagę w badaniu. Mimo wszystko analiza określiła wiele czynników klinicznych i dotyczących stylu życia zwiększających ryzyko groźnego schorzenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze