Otyłość w młodym wieku zwiększa ryzyko chorób serca

Powszechnie wiadomo, że ludzie otyli są narażeni na większe ryzyko problemów z sercem. Jednak nowe badania podkreślają, jak ważne jest utrzymanie zdrowej wagi w ciągu całego życia. Naukowcy ostrzegają, że kobiety, które były otyłe w młodości, narażone są w większym stopniu na nagłą śmierć sercową w późniejszym wieku, nawet jeśli zmniejszą masę ciała.

– Zauważyliśmy, że ważne jest, aby utrzymać zdrową masę ciała podczas dorosłego życia w celu zminimalizowania ryzyka nagłej śmierci sercowej. Nadwaga lub istotny przyrost wagi mogą mieć wczesny lub narastający wpływ na ryzyko nagłej śmierci sercowej, które nie jest całkowicie eliminowane przez spadek wagi w późniejszym czasie – mówi dr Stephanie Chiuve, profesor medycyny Szkoły Medycznej Harwardu i główna autorka badań.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Naukowcy przeanalizowali dane z badań przeprowadzonych wśród pielęgniarek (“The Nurses’ health study”) i obserwowali 72 484 zdrowe, białe kobiety w latach 1980-2012. Na początku badań uczestniczki podały informacje na temat swojego wzrostu i wagi w 18. roku życia, a następnie uzupełniały te informacje poprzez ankiety co dwa lata.

Dzięki temu naukowcy mogli zbadać relację pomiędzy wskaźnikiem masy ciała (ang. BMI – body mass index), wzrostem wagi i ryzykiem nagłej śmierci sercowej, ataku serca, a także śmierci z powodu choroby wieńcowej.

Przez okres 32 lat naukowcy udokumentowali 445 przypadków nagłej śmierci sercowej, 1286 śmierci w wyniku choroby wieńcowej oraz 2272 ataków serca, które nie zakończyły się zgonem.

Nagła śmierć sercowa jest spowodowana zwykle chaotycznym rytmem serca, który powoduje spowolnienie jego pracy. U kobiet jest to często pierwszy objaw choroby serca.

Zespół dr Chiuve stwierdził, że kobiety z wyższym BMI w okresie dorosłego życia są narażone na większe ryzyko wystąpienia śmierci sercowej. Badane posiadające nadwagę ze wskaźnikiem masy ciała w granicach 25-30 i otyłe, z BMI wynoszącym 30 lub więcej, obarczone były około 1,5-2 razy wyższym ryzykiem wystąpienia nagłej śmierci sercowej w czasie dwóch lat w porównaniu do kobiet z prawidłową wartością wskaźnika.

Kobiety, które miały nadwagę, były otyłe na początku badań lub otyłe w wieku 18 lat, były narażone na podwyższone ryzyko nagłej śmierci sercowej podczas całego ciągu badań. Naukowcy stwierdzili, że wzrost wagi we wczesnym lub środkowym okresie dojrzałości był połączony z większym prawdopodobieństwem wystąpienia schorzenia niezależnie od poziomu BMI w wieku 18 lat.

Ryzyko nagłej śmierci sercowej było dwukrotnie podwyższone u kobiet, którym przybyły co najmniej 44 funty (ok. 20 kg) w okresie wczesnej lub średniej dorosłości. – Prawie 3/4 przypadków nagłej śmierci sercowej występuje u pacjentów, którzy, bazując na obecnych wytycznych, nie znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. _Musimy opracować szersze strategie prewencji, aby zmniejszyć liczbę nagłych śmierci sercowych ogólnej populacji – _powiedziała Dr Chiuve.

Kobiety z podwyższonym BMI były także w grupie wyższego ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej i ataku serca, chociaż powiązanie było słabsze niż w przypadku nagłej śmierci sercowej. David Wilber, szef "JACC: Clinical Electrophysiology", które opublikowało wyniki, powiedział: – Te badania są kolejnym dowodem na to, że niepożądany wpływ otyłości na rytm serca, w tym przypadku ryzyko nagłej śmierci, rozpoczyna się już we wczesnej dorosłości.

Jak dodaje specjalista, analiza ukazuje potrzebę wcześniejszej identyfikacji i leczenia osób z grupy podwyższonego ryzyka. Badania obserwacyjne, takie jak to, nie mogą określić zależności przyczynowo-skutkowej, a na wyniki może mieć wpływ szereg innych czynników, których nie wzięto pod uwagę w badaniu. Mimo wszystko analiza określiła wiele czynników klinicznych i dotyczących stylu życia zwiększających ryzyko groźnego schorzenia.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nagły zgon sercowy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Nagły zgon sercowy
Nagły zgon sercowy

Szukasz mieszkania? Nie wybieraj tego na ostatnim piętrze

Szukasz mieszkania? Nie wybieraj tego na ostatnim piętrze

przeprowadzonych badań, im wyżej mieszkamy, tym mamy mniejsze szanse na przeżycie nagłego zatrzymania akcji serca. Kierownik badań Ian Drennan, ratownik (...) czasu zajmuje dotarcie do pacjenta i akcja ratownicza jest odpowiednio opóźniona". Zatrzymanie...

Zdrowie

Poznaj 10 sekretów długiego życia

Poznaj 10 sekretów długiego życia

się do przedłużenia życia. Osoby regularnie drzemiące obniżają ryzyko śmierci z powodu chorób serca o 37% w porównaniu z osobami drzemiącymi okazjonalnie (...) świadczą, że obniża ona ryzyko...

Przyczyny cukrzycy

Cukrzyca a otyłość (WIDEO)

Cukrzyca a otyłość (WIDEO) Odtwórz wideo

Otyłości towarzyszy wiele groźnych chorób, jedną z nich jest cukrzyca. Dlaczego otyłość zwiększa ryzyko pojawienia się cukrzycy, wyjaśnia (...) - cukrzyca typu 2. W skrócie wygląda...

Ginekologia

Pierwsza miesiączka ma ogromne znaczenie

Pierwsza miesiączka ma ogromne znaczenie

w wieku 13 lat oznacza najmniejsze prawdopodobieństwo chorób serca, udaru i nadciśnienia. Kobiety, które zaczęły natomiast miesiączkować w wieku 10 (...) z komórkami tłuszczowymi, więc...

Waga a zdrowie

Otyłość u kobiet

" są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia innych chorób. U mężczyzn często pojawiają się problemy metaboliczne, nadciśnienie tętnicze. Otyłość współwystępuje (...) z chorobą wieńcową, cukrzycą typu...