Trwa ładowanie...

Pacjenci z depresją są mniej wrażliwi na chemioterapię

Avatar placeholder
29.01.2017 12:45
Pacjenci z depresją są mniej wrażliwi na chemioterapię
Pacjenci z depresją są mniej wrażliwi na chemioterapię

Pobudzające białko mózgu odgrywa ważną rolę w tym, jak dobrze ludzie reagują na chemioterapię, ogłosili naukowcy na kongresie ESMO Asia 2016 w Singapurze.

1. Kluczowy neurotropowy czynnik pochodzenia mózgowego

Badania wykazały, że u pacjentów cierpiący na raka i depresję zmniejszyły się ilości neurotropowego czynnika pochodzenia mózgowego (brain-derived neurotophic factor, BDNF) we krwi. Niski poziom sprawia, że  ludzie są mniej wrażliwi na leki na raka i mniej tolerancyjni wobec skutków ubocznych.

Główny autor badania, Yufeng Wu, szef oddziału onkologii w Klinice Chorób Wewnętrznych w Głównym Szpitalu Uniwersytetu Zhengzhou mówi - "To istotne, by lekarze zwracali większą uwagę na nastrój i stan emocjonalny pacjentów. Depresja może ograniczyć skutki chemoterapii i BDNF odgrywa ważną rolę w tym procesie".

Depresja pogarsza stan pacjentów chorych na raka
Depresja pogarsza stan pacjentów chorych na raka (Shutterstock)
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Zły nastrój jest powszechny wśród pacjentów chorych na raka, zwłaszcza nieuleczalnie chorych. BDNF jest niezbędne dla zdrowego funkcjonowania mózgu i niskie poziomy zostały powiązane z chorobami psychicznymi. Badanie to miało na celu dowieść, jak depresja wpływa na efekty leczenia osób z zaawansowanym rakiem płuc.

Naukowcy zaprosili do badania 186 nowo zdiagnozowanych pacjentów otrzymujących chemioterapię. Aby ocenić ich stan umysłu, uczestnicy zostali poproszeni o ocenę ilości depresyjnych dni przed rozpoczęciem leczenia. Pytano również o radość z detali i ocenę wszystkich przeżyć oraz o inne dane. To pozwoliło naukowcom porównać te dane z wynikami nastroju pacjentów.

Wyniki wykazały, że osoby, u których nowotwór rozprzestrzenił się na inne narządy, były najbardziej przygnębione i to poważnie zmniejszyło ich tolerancję na chemioterapię. To wiązało się z wymiotami, zmniejszeniem liczby białych krwinek i przedłużonym pobytem w szpitalu. Wpływ na ciężką depresję był jeszcze większy. Pacjenci z chorobą żyją krócej, a jakość ich życia się pogarsza.

2. Ku nowym metodom leczenia

Zobacz także

Naukowcy odkryli, że BDNF wyraźnie zwiększyło liczbę komórek nowotworowych zabitych przez chemioterapię. U pacjentów z ciężką depresją zanotowano niższe stężenie białka we krwi, tak więc ich ciała nie walczyły tak skuteczne  z rakiem. To ogranicza ich szanse na przeżycie choroby.

"Naszym celem jest teraz przepisanie leków, takich jak fluoksetyna, dla pacjentów z depresją i badanie ich wrażliwości na chemioterapię" - dodaje Wu.

Poznaj czynniki mogące nasilać depresję w późniejszym wieku
Poznaj czynniki mogące nasilać depresję w późniejszym wieku [10 zdjęć]

Choć depresja dotyka ludzi w każdym wieku, to jednak najczęściej rozwija się u osób w wieku 35-55 lat.

zobacz galerię

Wypowiadając się na temat wyników badań, Ravindran Kanesvaran, konsultant onkologii i adiunkt na Uniwersytecie Medycznym Duke-NUS w Singapurze, powiedział - "Związek między depresją a słabymi wynikami u tych pacjentów jest istotny i może być związany z zmniejszeniem tego czynnika w mózgu.

To odkrycie być może doprowadzi do opracowania nowych metod w leczeniu depresji u tych pacjentów, co z kolei może przedłużyć ich życie. Konieczne są dalsze badania w celu ustalenia wpływu różnych leków antydepresyjnych na poziom BDNF."

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze