Trwa ładowanie...

Nowe badanie kategoryzuje pacjentów z depresją w czterech niepowtarzalnych podtypach

Z najnowszych badań z Weill Cornell Medicine wynika, że pacjentów z depresją można podzielić na cztery podtypy o charakterystycznych wzorcach nieprawidłowych połączeń w mózgu.

We wspólnym badaniu opublikowanym 5 grudnia w czasopiśmie "Nature Medicine", dr Conor Liston, profesor neurologii w Feil Family Brain and Mind Institute oraz adiunkt psychiatrii na Weill Cornell Medicine, zidentyfikował biomarkery w depresji poprzez analizę ponad 1 100 funkcjonalnych rezonansów magnetycznych (fMRI) mózgu pacjentów z depresją i zdrowych osób, zebranych z całego kraju.

Takie biomarkery mogą pomóc lekarzom lepiej zdiagnozować podtypy depresji i określić, którzy pacjenci najprawdopodobniej wyciągną korzyści z terapii celowanej neurostymulacji, nazwanej przezczaszkową stymulacją magnetyczną, która wykorzystuje pola magnetyczne do tworzenia impulsów elektrycznych w mózgu.

Dokładna diagnoza pozwala na wybór skutecznej formy leczenie depresji
Dokładna diagnoza pozwala na wybór skutecznej formy leczenie depresji (Shutterstock)

"Te cztery podtypy depresji, które odkryliśmy, różnią się pod względem objawów klinicznych, ale, co ważniejsze, różnią się one w odpowiedzi na leczenie" – powiedział dr Liston.

"Teraz możemy przewidzieć z dużą dokładnością, czy pacjent będzie reagował na leczenie przezczaszkową stymulacją magnetyczną, co jest istotne, ponieważ dopiero po pięciu tygodniach wiadomo, czy ten rodzaj leczenia działa".

Historycznie rzecz biorąc, wysiłki w celu scharakteryzowania depresji obejmowały obserwację grup objawów, które zwykle współwystępują oraz badając związki neurofizjologiczne. I choć wcześniejsze badania pionierskie zdefiniowały różne formy depresji, związek pomiędzy różnymi rodzajami depresji i ich biologią był niespójny.

Ponadto, markery diagnostyczne muszą jeszcze udowodnić swoją użyteczność w odróżnianiu pacjentów z depresją od osób zdrowych lub wiarygodnym przewidywaniem odpowiedzi na leczenie.

ZOBACZ TAKŻE:

Dr Liston zaznacza, że depresja jest zazwyczaj diagnozowana na podstawie rzeczy, które ludzie przeżywają, ale wyniki zależą od sposobu zadania pytania, a skany mózgu są obiektywne.

Naukowcy z Weill Cornell Medicine i siedem innych instytucji określiło biomarkery poprzez przypisanie wag statystycznych do nieprawidłowych połączeń w mózgu, a następnie przewidywanie prawdopodobieństwa, że należały do jednego podtypu w porównaniu z innym.

Badania wykazały, że różne wzory nieprawidłowych połączeń funkcjonalnych w mózgu odróżniały cztery biotypy i były związane z konkretnymi objawami. Na przykład, zmniejszenie łączności w tej części mózgu, która reguluje zachowania związane ze strachem i przewartościowaniem negatywnych bodźców emocjonalnych, był najpoważniejszy w biotypach 1 i 4, które wykazywały wzrost niepokoju.

Fakty i mity dotyczące depresji
Fakty i mity dotyczące depresji [10 zdjęć]

Depresja może się pojawić u każdego człowieka. Badania kliniczne sugerują jednak, że to kobiety są bardziej...

zobacz galerię

Idąc dalej, dr Liston będzie dążyć do powtórzenia i potwierdzenia wyników tych badań i odkryć, czy można je szeroko stosować do badania biologii depresji i innych form choroby psychicznej.

"Podtypy są głównym problemem w psychiatrii" – powiedział dr Liston. "To nie tylko problem w depresji i dobrze byłoby mieć obiektywne testy biologiczne, które pomogą w diagnozowaniu podtypów innych chorób psychicznych, takich jak zaburzenia psychotyczne, autyzm i syndrom nadużywania substancji".

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.