Trwa ładowanie...

Nowe badanie kategoryzuje pacjentów z depresją w czterech niepowtarzalnych podtypach

Avatar placeholder
12.12.2016 15:21
Nowe badanie kategoryzuje pacjentów z depresją w czterech niepowtarzalnych podtypach
Nowe badanie kategoryzuje pacjentów z depresją w czterech niepowtarzalnych podtypach

Z najnowszych badań z Weill Cornell Medicine wynika, że pacjentów z depresją można podzielić na cztery podtypy o charakterystycznych wzorcach nieprawidłowych połączeń w mózgu.

We wspólnym badaniu opublikowanym 5 grudnia w czasopiśmie "Nature Medicine", dr Conor Liston, profesor neurologii w Feil Family Brain and Mind Institute oraz adiunkt psychiatrii na Weill Cornell Medicine, zidentyfikował biomarkery w depresji poprzez analizę ponad 1 100 funkcjonalnych rezonansów magnetycznych (fMRI) mózgu pacjentów z depresją i zdrowych osób, zebranych z całego kraju.

Takie biomarkery mogą pomóc lekarzom lepiej zdiagnozować podtypy depresji i określić, którzy pacjenci najprawdopodobniej wyciągną korzyści z terapii celowanej neurostymulacji, nazwanej przezczaszkową stymulacją magnetyczną, która wykorzystuje pola magnetyczne do tworzenia impulsów elektrycznych w mózgu.

Dokładna diagnoza pozwala na wybór skutecznej formy leczenie depresji
Dokładna diagnoza pozwala na wybór skutecznej formy leczenie depresji (Shutterstock)
Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

"Te cztery podtypy depresji, które odkryliśmy, różnią się pod względem objawów klinicznych, ale, co ważniejsze, różnią się one w odpowiedzi na leczenie" – powiedział dr Liston.

"Teraz możemy przewidzieć z dużą dokładnością, czy pacjent będzie reagował na leczenie przezczaszkową stymulacją magnetyczną, co jest istotne, ponieważ dopiero po pięciu tygodniach wiadomo, czy ten rodzaj leczenia działa".

Historycznie rzecz biorąc, wysiłki w celu scharakteryzowania depresji obejmowały obserwację grup objawów, które zwykle współwystępują oraz badając związki neurofizjologiczne. I choć wcześniejsze badania pionierskie zdefiniowały różne formy depresji, związek pomiędzy różnymi rodzajami depresji i ich biologią był niespójny.

Ponadto, markery diagnostyczne muszą jeszcze udowodnić swoją użyteczność w odróżnianiu pacjentów z depresją od osób zdrowych lub wiarygodnym przewidywaniem odpowiedzi na leczenie.

ZOBACZ TAKŻE:

Dr Liston zaznacza, że depresja jest zazwyczaj diagnozowana na podstawie rzeczy, które ludzie przeżywają, ale wyniki zależą od sposobu zadania pytania, a skany mózgu są obiektywne.

Naukowcy z Weill Cornell Medicine i siedem innych instytucji określiło biomarkery poprzez przypisanie wag statystycznych do nieprawidłowych połączeń w mózgu, a następnie przewidywanie prawdopodobieństwa, że należały do jednego podtypu w porównaniu z innym.

Badania wykazały, że różne wzory nieprawidłowych połączeń funkcjonalnych w mózgu odróżniały cztery biotypy i były związane z konkretnymi objawami. Na przykład, zmniejszenie łączności w tej części mózgu, która reguluje zachowania związane ze strachem i przewartościowaniem negatywnych bodźców emocjonalnych, był najpoważniejszy w biotypach 1 i 4, które wykazywały wzrost niepokoju.

Fakty i mity dotyczące depresji
Fakty i mity dotyczące depresji [10 zdjęć]

Depresja może się pojawić u każdego człowieka. Badania kliniczne sugerują jednak, że to kobiety są bardziej

zobacz galerię

Idąc dalej, dr Liston będzie dążyć do powtórzenia i potwierdzenia wyników tych badań i odkryć, czy można je szeroko stosować do badania biologii depresji i innych form choroby psychicznej.

"Podtypy są głównym problemem w psychiatrii" – powiedział dr Liston. "To nie tylko problem w depresji i dobrze byłoby mieć obiektywne testy biologiczne, które pomogą w diagnozowaniu podtypów innych chorób psychicznych, takich jak zaburzenia psychotyczne, autyzm i syndrom nadużywania substancji".

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze