Nowe badanie kategoryzuje pacjentów z depresją w czterech niepowtarzalnych podtypach

Z najnowszych badań z Weill Cornell Medicine wynika, że pacjentów z depresją można podzielić na cztery podtypy o charakterystycznych wzorcach nieprawidłowych połączeń w mózgu.

We wspólnym badaniu opublikowanym 5 grudnia w czasopiśmie "Nature Medicine", dr Conor Liston, profesor neurologii w Feil Family Brain and Mind Institute oraz adiunkt psychiatrii na Weill Cornell Medicine, zidentyfikował biomarkery w depresji poprzez analizę ponad 1 100 funkcjonalnych rezonansów magnetycznych (fMRI) mózgu pacjentów z depresją i zdrowych osób, zebranych z całego kraju.

Takie biomarkery mogą pomóc lekarzom lepiej zdiagnozować podtypy depresji i określić, którzy pacjenci najprawdopodobniej wyciągną korzyści z terapii celowanej neurostymulacji, nazwanej przezczaszkową stymulacją magnetyczną, która wykorzystuje pola magnetyczne do tworzenia impulsów elektrycznych w mózgu.

"Te cztery podtypy depresji, które odkryliśmy, różnią się pod względem objawów klinicznych, ale, co ważniejsze, różnią się one w odpowiedzi na leczenie" – powiedział dr Liston.

"Teraz możemy przewidzieć z dużą dokładnością, czy pacjent będzie reagował na leczenie przezczaszkową stymulacją magnetyczną, co jest istotne, ponieważ dopiero po pięciu tygodniach wiadomo, czy ten rodzaj leczenia działa".

Historycznie rzecz biorąc, wysiłki w celu scharakteryzowania depresji obejmowały obserwację grup objawów, które zwykle współwystępują oraz badając związki neurofizjologiczne. I choć wcześniejsze badania pionierskie zdefiniowały różne formy depresji, związek pomiędzy różnymi rodzajami depresji i ich biologią był niespójny.

Ponadto, markery diagnostyczne muszą jeszcze udowodnić swoją użyteczność w odróżnianiu pacjentów z depresją od osób zdrowych lub wiarygodnym przewidywaniem odpowiedzi na leczenie.

Dr Liston zaznacza, że depresja jest zazwyczaj diagnozowana na podstawie rzeczy, które ludzie przeżywają, ale wyniki zależą od sposobu zadania pytania, a skany mózgu są obiektywne.

Naukowcy z Weill Cornell Medicine i siedem innych instytucji określiło biomarkery poprzez przypisanie wag statystycznych do nieprawidłowych połączeń w mózgu, a następnie przewidywanie prawdopodobieństwa, że należały do jednego podtypu w porównaniu z innym.

Badania wykazały, że różne wzory nieprawidłowych połączeń funkcjonalnych w mózgu odróżniały cztery biotypy i były związane z konkretnymi objawami. Na przykład, zmniejszenie łączności w tej części mózgu, która reguluje zachowania związane ze strachem i przewartościowaniem negatywnych bodźców emocjonalnych, był najpoważniejszy w biotypach 1 i 4, które wykazywały wzrost niepokoju.

Fakty i mity dotyczące depresji

Depresja może się pojawić u każdego człowieka. Badania kliniczne sugerują jednak, że to kobiety są bardziej narażone na wystąpienie zmian biochemicznych...

Idąc dalej, dr Liston będzie dążyć do powtórzenia i potwierdzenia wyników tych badań i odkryć, czy można je szeroko stosować do badania biologii depresji i innych form choroby psychicznej.

"Podtypy są głównym problemem w psychiatrii" – powiedział dr Liston. "To nie tylko problem w depresji i dobrze byłoby mieć obiektywne testy biologiczne, które pomogą w diagnozowaniu podtypów innych chorób psychicznych, takich jak zaburzenia psychotyczne, autyzm i syndrom nadużywania substancji".

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek płci z zachorowalnością na Alzheimera

Kobiety mają dwa razy większe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera w porównaniu do mężczyzn, ale jak narazie nie wiadomo, jakie różnice w budowie mózgu odpowiadają za tę predyspozycję. W badaniach opartych na analizie ponad 200 osób w wieku 47-55...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...

Newsy

Bohdan Smoleń nie żyje

15 grudnia rano zmarł w poznańskim szpitalu Bohdan Smoleń. Ostatnie kilka dni przed śmiercią spędził w szpitalu. Aktor trafił do szpitala z powodu poważnej infekcji, która spowodowała problemy z oddychaniem. Artysta kabaretowy przeszedł ostatnio kilka...