Palenie w ciąży - skutki obniżenia poziomu dobrego cholesterolu u dziecka

Lekarze od dawna apelują do palących kobiet o skończenie z nałogiem najpóźniej w momencie potwierdzenia ciąży. Oprócz ryzyka poronienia bądź wcześniejszego porodu palenie w ciąży może prowadzić do różnorodnych wad rozwojowych dziecka. Ostatnio udowodniono, że kontakt z nikotyną już w łonie matki może skutkować spadkiem poziomu dobrego cholesterolu w organizmie dziecka, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca w jego późniejszym życiu.

Palenie w ciąży a gęstość lipoprotein

Badacze australijscy zdecydowali się zbadać, jaki skutek ma palenie w ciąży na rozwój ściany tętniczej oraz gęstości lipoprotein w grupie 405 ośmiolatków. Dzieci te zostały już przed urodzeniem zapisane na badania związane z oszacowaniem prawdopodobieństwa wystąpienia astmy i reakcji alergicznych. Naukowcy przeanalizowali stan zdrowia dzieci od okresu płodowego, a więc pomiary wagi, wzrostu i cieśnienia krwi. Dodatkowo w badaniach wykorzystano informacje związane z nawykiem palenia matek przed i po ciąży oraz kontaktem dzieci z dymem tytoniowym już po urodzeniu. W celu oszacowania grubości ścian tętniczych przeprowadzono badania ultrasonograficzne. Natomiast, aby zmierzyć poziom lipoprotein, ośmiolatkom pobrano krew.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Badania nie wykazały zależności między kontaktem z dymem tytoniowym a grubością ściany arteryjnej. Okazało się jednak, że nikotyna wpływa na poziom „dobrego” cholesterolu HDL. U dzieci matek palących w ciąży zaobserwowano niższy poziom tego związku (o 0.15 milimola) niż u dzieci kobiet wolnych od nałogu. W związku z faktem, że poziom cholesterolu jest stały przez całe życie, naukowcy wierzą, że niższa gęstość cholesterolu HDL zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej w dorosłym życiu o 10 – 15%.

Palenie w ciąży a skutki niskiego poziomu „dobrego” cholesterolu

Wyniki badania mogą wskazać na strategię zmniejszania ilości przypadków ataków serca i udaru, opartą na trosce o zdrowy styl życia kobiety ciężarnej. Powstrzymanie się od palenia w ciąży pomaga utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu HDL u dziecka. Jest to bardzo ważne, gdyż niski poziom tej substancji w organizmie może w przyszłości zaskutkować miażdżycą naczyń krwionośnych – chorobą polegającą na zwężaniu naczyń krwionośnych w związku z odkładaniem się tłuszczu na ich ściankach, prowadzącą do ataku serca.

Mimo kampanii antynikotynowej przyszłe matki niechętnie rezygnują z palenia w ciąży. Dlatego dzieci palaczek będą potrzebowały szczególnej opieki medycznej związanej z zapobieganiem chorobom serca. Terapia prewencyjna będzie opierała się na wyrównaniu poziomu cholesterolu HDL w organizmie. Zwiększenie gęstości HDL może nastąpić przy pomocy regularnych ćwiczeń oraz niektórych lekarstw.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie w ciąży
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Zdrowie w ciąży
Zdrowie w ciąży

Szczepienie w czasie ciąży

Szczepienie w czasie ciąży

Jeśli jest konieczność zaszczepienia ciężarnej, najlepiej zrobić to w II lub III trymestrze, jeżeli natomiast istnieje poważne zagrożenie zdrowia lub życia, można podać szczepienie w każdym okresie ciąży.

Zdrowie w ciąży

Alergia podczas ciąży

Alergia podczas ciąży

W okresie ciąży niewskazane są leki antyhistaminowe, tabletki udrażniające nos i maści z inhibitorami kalcyneuryny.

Zdrowie w ciąży

Depresja w ciąży - zdjęcie

Depresja w ciąży - zdjęcie

Stan zdrowia kobiety w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka. Depresja może bowiem przyczynić się do pojawienia astmy u malucha.

Zdrowie w ciąży

Ochrona przed padaczką

Ochrona przed padaczką

Przed zajściem w ciążę kobieta chora powinna ustalić z lekarzem dawkę leków przeciwpadaczkowych. Wtedy będą tak dobrane, aby jak najmniej wpływać na płód i zachowywać swoją skuteczność.

Zdrowie w ciąży

Infekcje w ciąży

Infekcje w ciąży

Kot jest ostatecznym żywicielem pasożyta, który może być wydalony w jego stolcu, dlatego kobiety w ciąży pod żadnym pozorem nie powinny zmieniać piasku i czyścić kuwety.

Zdrowie w ciąży

Odkurzanie w ciąży

Odkurzanie w ciąży

Ostatnie badania wykazały wpływ pola magnetycznego emitowanego przez odkurzacz i inne sprzęty AGD na zdrowie płodu.

Zdrowie w ciąży

Konsultacje lekarskie

Konsultacje lekarskie

Lekarz, zanim przepisze antybiotyki lub jakiekolwiek inne leki kobiecie w ciąży lub karmiącej, musi przeanalizować wszystkie plusy i minusy takiej kuracji.

Zdrowie w ciąży

Silny stres w ciąży

Silny stres w ciąży

Kobieta w ciąży powinna o siebie zadbać. Jakikolwiek stres jest w tym stanie niewskazany, gdyż może negatywnie wpłynąć na dziecko.