Trwa ładowanie...

Palenie w ciąży - skutki obniżenia poziomu dobrego cholesterolu u dziecka

Lekarze od dawna apelują do palących kobiet o skończenie z nałogiem najpóźniej w momencie potwierdzenia ciąży. Oprócz ryzyka poronienia bądź wcześniejszego porodu palenie w ciąży może prowadzić do różnorodnych wad rozwojowych dziecka. Ostatnio udowodniono, że kontakt z nikotyną już w łonie matki może skutkować spadkiem poziomu dobrego cholesterolu w organizmie dziecka, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca w jego późniejszym życiu.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

1. Palenie w ciąży a gęstość lipoprotein

Badacze australijscy zdecydowali się zbadać, jaki skutek ma palenie w ciąży na rozwój ściany tętniczej oraz gęstości lipoprotein w grupie 405 ośmiolatków. Dzieci te zostały już przed urodzeniem zapisane na badania związane z oszacowaniem prawdopodobieństwa wystąpienia astmy i reakcji alergicznych. Naukowcy przeanalizowali stan zdrowia dzieci od okresu płodowego, a więc pomiary wagi, wzrostu i cieśnienia krwi. Dodatkowo w badaniach wykorzystano informacje związane z nawykiem palenia matek przed i po ciąży oraz kontaktem dzieci z dymem tytoniowym już po urodzeniu. W celu oszacowania grubości ścian tętniczych przeprowadzono badania ultrasonograficzne. Natomiast, aby zmierzyć poziom lipoprotein, ośmiolatkom pobrano krew.

Badania nie wykazały zależności między kontaktem z dymem tytoniowym a grubością ściany arteryjnej. Okazało się jednak, że nikotyna wpływa na poziom „dobrego” cholesterolu HDL. U dzieci matek palących w ciąży zaobserwowano niższy poziom tego związku (o 0.15 milimola) niż u dzieci kobiet wolnych od nałogu. W związku z faktem, że poziom cholesterolu jest stały przez całe życie, naukowcy wierzą, że niższa gęstość cholesterolu HDL zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej w dorosłym życiu o 10 – 15%.

2. Palenie w ciąży a skutki niskiego poziomu „dobrego” cholesterolu

Wyniki badania mogą wskazać na strategię zmniejszania ilości przypadków ataków serca i udaru, opartą na trosce o zdrowy styl życia kobiety ciężarnej. Powstrzymanie się od palenia w ciąży pomaga utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu HDL u dziecka. Jest to bardzo ważne, gdyż niski poziom tej substancji w organizmie może w przyszłości zaskutkować miażdżycą naczyń krwionośnych – chorobą polegającą na zwężaniu naczyń krwionośnych w związku z odkładaniem się tłuszczu na ich ściankach, prowadzącą do ataku serca.

Mimo kampanii antynikotynowej przyszłe matki niechętnie rezygnują z palenia w ciąży. Dlatego dzieci palaczek będą potrzebowały szczególnej opieki medycznej związanej z zapobieganiem chorobom serca. Terapia prewencyjna będzie opierała się na wyrównaniu poziomu cholesterolu HDL w organizmie. Zwiększenie gęstości HDL może nastąpić przy pomocy regularnych ćwiczeń oraz niektórych lekarstw.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza