Trwa ładowanie...

Pękające balony mogą powodować trwałe uszkodzenie słuchu!

Avatar placeholder
02.02.2017 18:54
Pękające balony mogą powodować trwałe uszkodzenie słuchu!
Pękające balony mogą powodować trwałe uszkodzenie słuchu!

Wielu ludzi uważa, że pękające balony są zabawne. Jednak najnowsze badania pokazują, że balony pękające na przyjęciach urodzinowych, choć mogą wywoływać śmiech, mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia osób znajdujących się najbliżej.

Według nowego badania, taki wybuch może spowodować nawet trwałą utratę słuchu.

Hałas jest przez wielu definiowany, jako każdy niechciany lub niepożądany dźwięk w danej chwili, który może mieć szkodliwy wpływ na organizm człowieka. Jego szkodliwość jest jednak uzależniona od wielu czynników.

Nie wątpliwie istotne jest natężenie hałasu. Według specjalistów odpowiednie dla zdrowia człowieka natężenie hałasu nie powinno przekraczać 65 dB.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Pękające balony mogą spowodować utratę słuchu
Pękające balony mogą spowodować utratę słuchu

Należy uważać również na częstotliwość dźwięku. Co ciekawe często niebezpieczne są również dźwięki, których teoretycznie ludzkie ucho nie jest w stanie wychwycić.

Ludzie nie słyszą dźwięków o częstotliwości pomiędzy 16 a 20 Hz, ale badania wykazały, że niebezpieczne dla życia człowieka jest dłuższe przebywanie w miejscu gdzie wytwarzane są fale o częstotliwości 7 Hz, która jest wytwarzana przez wiele maszyn i urządzeń.

Naukowcy w najnowszym badaniu odkryli, że wybuchające balony mogą być głośniejsze niż wystrzał z broni i może to doprowadzić do trwałej utraty słuchu.

"Nie twierdzimy, że nie należy bawić i cieszyć się balonami, po prostu należy starać się uchronić przed ich wybuchem. Utrata słuchu jest podstępna. Każdy nagle pojawiający się hałas może mieć potencjalny wpływ na całe nasze życie" - powiedział jeden z naukowców biorących udział w badaniu Bill Hodgetts z Uniwersytetu Alberta w Kanadzie.

Niebezpieczne chemikalia w odzieży
Niebezpieczne chemikalia w odzieży [6 zdjęć]

Bez wątpienia na przestrzeni minionej dekady znacznie wzrosła nasza świadomość na temat chemii zawartej

zobacz galerię

Naukowcy zmierzyli hałas generowany przez pęknięcie balonu i byli zaskoczeni, gdy odkryli, że wpływ hałasu powodowanego przez wybuch, w jego najwyższym punkcie, był porównywalny do wystrzału z broni o dużej mocy, gdy ma on miejsce obok czyjegoś ucha.

Dzięki wykorzystaniu nauszników ochronnych, mikrofonu wysokociśnieniowego i przedwzmacniacza naukowcy zmierzyli wpływ hałasu wywołanego przez pęknięcie balonu na trzy różne sposoby: przebicie go szpilką, nadmierne nadmuchanie go, dopóki nie pęknie i zgniatanie go, aż pęknie.

Według badania, które zostało opublikowane w czasopiśmie "Canadian Audiologist", najgłośniejszy huk został wykonany przez balon pęknięty w wyniku nadmiernego nadmuchania i dało to hałas o natężeniu prawie 168 decybeli, cztery decybele głośniej niż wystrzał z broni kaliber 12.

ZOBACZ TAKŻE:

Kanadyjskie Centrum Bezpieczeństwa i Zdrowia zaleca, że maksymalny poziom hałasu, jakiego każda osoba może doświadczyć, nie powinien przekraczać 140 decybeli. Nawet jedna ekspozycja może być traktowana jako potencjalnie niebezpieczna dla słuchu zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

"To niesamowite, jak głośne są balony" - zauważa Dylan Scott, również naukowiec z Uniwersytetu Alberta.

Podkreśla on również, że wyniki ich badania mogą sprawić, że nikt nie pozwoli swoim dzieciom, żeby znajdowały się za blisko balonów bez żadnego zabezpieczenia na wypadek ich pęknięcia.

Wyniki dla pozostałych dwóch sposobów pęknięcia były nieco niższe, ale naukowcy podkreślają, że takie natężenie hałasu nadal może stanowić problemem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze