Pierwsza pomoc po ataku żmii (WIDEO)
Początek maja to moment, w którym żmije rozpoczynają sezon lęgowy. Opuściły swoje bezpieczne nory i grasują po lasach. Spotkanie ze żmiją może przebiec bezkonflitowo, jednak zdenerwowany gad zaatakuje. Co zrobić, kiedy cie ugryzie?
Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym gadem, który zamieszkuje polskie lasy. Jest częst mylona z nieszkodliwym zaskrońcem, chociaż posiada pewne charakterystyczne cechy. Głowa żmii kształtem przypomina trójkąt o pionowych źrenicach.
Jednak to, co wyróżnia ją spośród innych gadów to czarny zygzak, ciągnący się wokół całego grzbietu zwierzęcia. Ukąszenie żmii zwykle następuje w skutek nadepnięcia na gada, niestety o ile boli bardziej niż ugryzienie pszczoły, o tyle jest o wiele bardziej niebezpieczniejsze. Zbyt długi czas reakcji może bowiem prowadzić do śmierci.
Jak nie wpaść w panikę i pomóc ugryzionej osobie? Ukąszeniu towarzyszy zwykle silny ból, krwawienie, obrzęk i zsinienie. W razie problemów z rozpoznaniem gatunku gada warto również, że rozstaw jego kłów to około półtora/dwa centymetry. Dwa punktowe skaleczenia w tej odległości stanowią niezbity dowód na to, że trzeba zacząć działać.
Aby pomóc zaatakowanej osobie należy ją przede wszystkim uspokoić, nerwowe ruchy tylko przyspieszą rozprzestrzenianie się jadu po krwioobiegu. Jeśli żmija ukąsiła w kończynę należy ją niezwłocznie unieruchomić, pozbywając się ewentualnej biżuterii, która przy obrzęku spowodowałaby niedokrwienie palców czy dłoni.
Ranę zabezpieczamy jałowym opatrunkiem. W międzyczasie dzwonimy na pogotowie. Podanie odtrutki w szpitalu musi odbyć się najszybciej jak to możliwe. Ranny powinien zostać ułożony tak, by ukąszone miejsce znajdowało się poniżej serca. Nie wolno obkładać rany lodem ani stosować opasek uciskowych.
Zakazane jest także wysysani jadu oraz rozcinanie rany. Oprócz dolegliwości bólowych, takie działanie może spowodować dodatkowe obrażenia. Jeśli zaatakowana osoba straci przytomność, ustawiamy ją w pozycji bezpiecznej i obserwujemy jej stan.
W razie konieczności rozpoczynamy masaż serca. Po przewiezieniu chorego do szpitala należy koniecznie powiadomić personel o przyczynie incydentu. Wówczas lekarz poda surowicę, która jest jedyną odtrutką na jad.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Przeslij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.