Pierwszy objaw cukrzycy. Ma go ponad 60 proc. chorych
Zmęczenie to często ignorowany lub przypisywany codziennemu stresowi objaw, który może zwiastować chorobę, z którą zmaga się niemal trzy miliony Polaków. Brak energii często próbujemy zniwelować kawą, tymczasem lekarze zwracają uwagę, aby w przypadku utrzymującego się zmęczenia niezwłocznie wykonać badania.
1. Ten objaw jest jednym z pierwszych
Cukrzyca stanowi poważny problem zdrowotny, który dotyka ponad 2,5 miliona Polaków. To przewlekła choroba metaboliczna, charakteryzująca się nieprawidłowym funkcjonowaniem trzustki i zaburzeniami w regulacji poziomu glukozy we krwi.
Liczba chorych na cukrzycę systematycznie rośnie, co stanowi wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej i społeczeństwa jako całości. Cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, uszkodzenia nerek, utrata wzroku oraz problemy neurologiczne.
Jednym z pierwszych objawów cukrzycy jest utrzymujące się zmęczenie. Z danych przedstawionych przez American Diabetes Association wynika, że aż 61 procent osób, u których rozpoznano dopiero cukrzycę typu 2, odczuwa zmęczenie jako jeden z objawów choroby.
Dzieje się tak dlatego, że cukrzyca powoduje zaburzenia w przetwarzaniu glukozy przez organizm. W przypadku cukrzycy typu 2, komórki organizmy stają się mniej wrażliwe na insulinę, organizm może też nie wytwarzać wystarczającej ilości insuliny.
Insulina jest hormonem odpowiedzialnym za przekazywanie glukozy z krwi do komórek, gdzie jest wykorzystywana jako źródło energii. W rezultacie glukoza pozostaje w krwiobiegu, a komórki nie otrzymują wystarczającej ilości energii, co prowadzi do uczucia chronicznego zmęczenia.
Ponadto u osób z cukrzycą, zwłaszcza w przypadku niekontrolowanej choroby, poziom glukozy we krwi może ulegać wahaniom. Nagłe wzrosty lub spadki poziomu cukru we krwi mogą powodować uczucie zmęczenia.
Gwałtowny wzrost poziomu glukozy może prowadzić do zwiększonej produkcji insuliny w organizmie, co może powodować uczucie osłabienia po pewnym czasie.
Na uczucie zmęczenia mogą wpływać także inne objawy cukrzycy, takie jak:
- częste oddawanie moczu,
- wyjątkowo silne uczucie głodu,
- niewyjaśniona utrata masy ciała,
- zamazane widzenie.
2. Inne nietypowe objawy cukrzycy
Oprócz powszechnie znanych objawów cukrzycy, takich jak nadmierna pragnienie, częste oddawanie moczu i utrata wagi, istnieją również pewne nietypowe objawy, które mogą wskazywać na obecność tej choroby. Niektóre z nich to:
- Wysypka lub świąd skóry
Cukrzyca może powodować problemy skórne, takie jak sucha skóra, swędzenie, wysypki, a nawet trudno gojące się owrzodzenia. Zaburzenia w gospodarce cukrowej organizmu mogą wpływać na zdolność skóry do regeneracji i utrzymania wilgoci.
- Zaburzenia libido
U niektórych osób cukrzyca może wpływać na libido i funkcję seksualną. Mogą wystąpić problemy z erekcją u mężczyzn oraz trudności z osiągnięciem orgazmu lub utratą zainteresowania seksem u kobiet.
- Zmiany nastroju
Wahania poziomu cukru we krwi mogą wpływać na samopoczucie i nastrój. Niektórzy pacjenci z cukrzycą zgłaszają objawy depresji, drażliwości, niepokoju czy zmęczenia psychicznego.
- Zaburzenia układu trawiennego
Niektórzy ludzie z cukrzycą mogą doświadczać problemów z układem trawiennym, takich jak zaparcia, biegunka, nudności czy wymioty.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.