Wczesny objaw cukrzycy. Nigdy nie ignoruj
Święta to czas, kiedy w końcu możemy odpocząć i nieco sobie pofolgować. Podczas opychania się smakołykami i nadmiernego szaleństwa możesz jednak zauważyć pewne nietypowe zmiany, które mogą cię zaniepokoić.
1. Świąteczne szaleństwa a cukrzyca
Niektóre z dolegliwości doświadczanych podczas świąt mogą okazać się wczesnym sygnałem ostrzegawczym cukrzycy typu 2. Choroba czasem pozostaje ukryta, ponieważ nie wszystkie symptomy są oczywiste i łatwo je przeoczyć.
Niektóre subtelne objawy mogą jednak stać się bardziej odczuwalne i widoczne w czasie świąt, kiedy łatwo przesadzić z jedzeniem i mocniejszymi trunkami. Jakich sygnałów nie powinniśmy bagatelizować?
Nadmierne pragnienie może towarzyszyć świątecznemu obżarstwu, ale jest również kluczowym wskaźnikiem cukrzycy. Brak równowagi cukru we krwi sprawia, że nieustannie chce nam się pić.
Zwróć uwagę na wizyty w toalecie. Częste oddawanie moczu jest jednym z najczęstszych objawów cukrzycy typu 2, organizm stara się usunąć nadmiar glukozy. Przyczyną mogą być też spore ilości alkoholu, więc upewnij się, że nie zdarza się to regularnie.
Spotkania rodzinne i przygotowania do wigilijnej kolacji bywają męczące, ale skrajne uczucie wyczerpania może sugerować coś poważniejszego. Jeśli po odpoczynku nie wracają ci siły, warto skonsultować się z lekarzem.
2. Niespecyficzne objawy
Wiele świątecznych potraw może powodować nieświeży oddech, ale specyficzny zapach z jamy ustnej jest objawem cukrzycy typu 2. Większość osób porównuje go do odoru acetonu lub zmywacza do paznokci.
Zawroty głowy to klasyczny objaw świątecznego kaca, ale wiele osób z cukrzycą skarży się na ten problem. Zwykle wynika to z powodu wahań w poziomie cukru we krwi oraz odwodnienia.
Zmiany poziomu cukru we krwi mogą znacząco wpływać na samopoczucie, więc zwróć uwagę na swój nastrój. Niektóre osoby chore na cukrzycę są drażliwe, niecierpliwe, a nawet agresywne i wcale nie wynika to ze świątecznej ekscytacji.
Zwiększona nerwowość i niepokój także może być związana z niskim poziomem krwi. Często dodatkowo pojawia się szybsze bicie serca, dezorientacja, drżenie oraz nudności. Stany lękowe dotykają 40 proc. diabetyków.
3. Skonsultuj się z lekarzem
Zwróć też uwagę na rany, podczas siekania warzyw lub pakowania prezentów łatwo o skaleczenie. Jeśli goją się dłużej niż zwykle, może to być kolejna oznaka cukrzycy typu 2.
Inne mniej specyficzne objawy choroby obejmują ciemne plamy na skórze, niewyraźne widzenie, nieustanny głód, trudności z koncentracją i koordynacją oraz swędzenie narządów płciowych.
Cukrzyca może być bardzo niebezpieczna, jeśli nie jest leczona. Pojawienie się pewnym objawów nie oznacza od razu, że jesteśmy chorzy, ale warto odwiedzić lekarza w celu kontroli stanu zdrowia.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.