Trwa ładowanie...

Pierwszy objaw pojawia się w nocy. Zwiastuje "cichego zabójcę"

Avatar placeholder
13.03.2023 13:44
Zwróć uwagę na ten objaw. Może pojawić się w nocy
Zwróć uwagę na ten objaw. Może pojawić się w nocy (Getty Images)

Wysoki poziom cholesterolu jest niebezpieczny dla człowieka, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia, w tym choroby wieńcowej, zawału serca, choroby tętnic obwodowych i udarów mózgu. Co ciekawe pierwszy symptom podwyższonego cholesterolu może pojawić się w nocy, ale mało kto potrafi go rozpoznać.

spis treści

1. Wysoki cholesterol cichym zabójcą

Cholesterol jest tłuszczem, który krąży we krwi i jest niezbędny do wielu procesów zachodzących w organizmie. Niestety jego nadmiar może osadzać się w ścianach naczyń krwionośnych i tworzyć tzw. blaszki miażdżycowe, które mogą prowadzić do zwężenia naczyń krwionośnych i zwiększenia ryzyka wystąpienia poważnych chorób kardiologicznych.

Objawy wysokiego cholesterolu zwykle nie występują, dlatego nazywany jest "cichym zabójcą". Jedynym sposobem na wykrycie wysokiego poziomu cholesterolu jest badanie krwi. Zaleca się, aby osoby powyżej 20 roku życia miały wykonane badanie cholesterolu co najmniej raz na 5 lat.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Jeśli poziom cholesterolu we krwi jest bardzo wysoki, mogą pojawić się objawy związane z zaburzeniem pracy serca, takie jak:

  • ból w klatce piersiowej,
  • duszność,
  • osłabienie,
  • zawroty głowy.

Jednak według Cleveland Clinic jednym z pierwszych objawów może być także ból, skurcze lub dyskomfort w nogach. Dr Adam Staten z brytyjskiej ochrony zdrowia NHS dodaje, że ten rodzaj bólu może pojawić się nawet w nocy i zakłócać sen.

- We wczesnych stadiach ból zwykle pojawia się tylko podczas aktywności i przypomina skurczowy ból łydki, który pojawia się podczas chodzenia. Później tętnice mogą stać się tak wąskie, że nawet w spoczynku mięśnie nie otrzymują wystarczającej ilości krwi, aby prawidłowo funkcjonować, co powoduje ból – tłumaczy lekarz.

Lekarz dodaje, że osoby, które doświadczają tego typu objawów, powinny wykonać badania krwi, aby przekonać się, czy ich przyczyną nie jest podwyższony cholesterol.

Chodzi o tzw. lipidogram (profil lipidowy), który obejmuje badanie następujących wskaźników: trójglicerydów, cholesterolu całkowitego, lipoprotein o niskiej i wysokiej gęstości (frakcji cholesterolu zawierających odpowiednio LDL i HDL).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze