Trwa ładowanie...

Pierwszy taki przeszczep na świecie. "Pacjent czuje się bardzo dobrze"

Avatar placeholder
07.06.2024 08:36
Pierwszy pacjent już po przeszczepie świńskiej wątroby. 71-latek czuje się dobrze
Pierwszy pacjent już po przeszczepie świńskiej wątroby. 71-latek czuje się dobrze (Getty Images / Facebook)

Pierwszy pacjent, któremu przeszczepiono wątrobę genetycznie zmodyfikowanej świni, czuje się bardzo dobrze, jak donosi czasopismo naukowe "Nature". To już kolejny przypadek pobrania świńskich narządów w celu przeszczepienia ich do ciała człowieka.

spis treści

1. Udany przeszczep świńskiej wątroby

71-letni Chińczyk dwa tygodnie temu przeszedł operację przeszczepu wątroby od genetycznie zmodyfikowanej świni. Według informacji podanych mediom przez chirurga prowadzącego zabieg, Suna Beichenga, "pacjent czuje się bardzo dobrze".

Mężczyzna jest pierwszym pacjentem, któremu przeszczepiono wątrobę świni w celu przedłużenia życia i piątą osobą na całym świecie, która otrzymała świński narząd w ramach przeszczepu.

Zobacz film: "Nadwaga i alkohol. Lekarz punktuje Polaków"

Badacze entuzjastycznie podchodzą do wszelkich doniesień na temat udanych świńskich przeszczepów. Od początku 2022 roku już czterem osobom przeszczepiono świńskie serca, nerki oraz grasicę. Choć trzech z pacjentów zmarło w ciągu kilku miesięcy po operacjach, naukowcy stanowczo podkreślają, że zgony te nie miały związku z powikłaniami po przeszczepach, ale ze złym stanem zdrowia, który był "niezbędny", aby kandydaci zostali zakwalifikowani do innowacyjnych zabiegów.

Jedynej żyjącej pacjentce, operowanej w połowie kwietnia, usunięto jednak przeszczepioną od świni nerkę.

2. Nowa szansa dla oczekujących na przeszczep?

Warto podkreślić, że wszystkie wyżej wymienione zabiegi dostarczają badaczom cennych informacji przybliżających nowoczesną medycynę do znalezienia skutecznego i bezpiecznego rozwiązania dla pacjentów oczekujących na przeszczep. Wielu z nich w dalszym ciągu nie przeżywa oczekiwania na znalezienie dawcy.

Do metod weryfikujących ten kierunek w transplantologii należy także przeszczepianie organów świńskich pacjentom w stanie śmierci klinicznej. Lekarze, za zgodą rodzin, sprawdzają czy wprowadzone w tym stanie narządy nie są odrzucane przez organizm. Póki co, testy przeprowadzane w ten sposób dają obiecujące rezultaty.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze