Trwa ładowanie...

Będzie rewolucja w medycynie? Człowiekowi przeszczepili narząd od świni

Avatar placeholder
Radosław Czykiel 25.10.2021 13:18
Będzie rewolucja w medycynie? Człowiekowi przeszczepili narząd od świni
Będzie rewolucja w medycynie? Człowiekowi przeszczepili narząd od świni (Facebook)

Na całym świecie mnóstwo osób czeka na przeszczep nerki. Możliwe, że ratunkiem dla chorych będą świnie. W USA trwają badania, których wyniki są obiecujące.

spis treści

Medycyna bez przerwy pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które będą ratować chorych ludzi. Niektóre eksperymenty mogą szokować, ale na końcu liczy się dobro człowieka. Teraz głośno jest o badaniach, które mogą odmienić życie wielu osób chorujących na nerki.

1. Przełomowy przeszczep

"New York Post" informuje o badaniach prowadzonych przez jeden nowojorskich uniwersytetów. Specjaliści chcą, aby w niedalekiej przyszłości były możliwe przeszczepy nerek od świń. Najnowsze wyniki są obiecujące.

Zobacz film: "Trzecia dawka szczepionki i leczenie COVID-19 - co mówi nauka"

Naukowcy pobrali ten narząd od świni, a następnie przeszczepili go kobiecie po śmierci mózgu. Wcześniej zmieniono geny zwierzęcia, aby tkanki były pozbawione cząsteczki, o której wiadomo, że prowadzi do odrzucenia przeszczepu u człowieka.

To przyniosło oczekiwany efekt. Nerka od świni przyjęła się u zmarłej kobiety. Badania wykazały, że nieprawidłowy poziom kreatyniny u pacjentki wrócił do normy i nie zaobserwowano odrzucenia narządu.

- To ważny krok, który w niezbyt odległej przyszłości może uratować tysiące ludzkich żyć - mówi Martine Rothblatt, dyrektor generalny United Therapeutics.

przeszczep nerki
przeszczep nerki (Facebook)

2. Świnie są genetycznie zmienione

W samych Stanach Zjednoczonych prawie 107 tys. ludzi czeka na przeszczep. Zdecydowana większość doczeka się nowej nerki dopiero za pięć lat, co w wielu przypadkach będzie już za późno. Niestety, wciąż brakuje ludzkich nerek, więc trzeba szukać alternatywnych rozwiązań.

Co ciekawe, świnie, od których pobierane są nerki, są genetycznie zmienione. Zwierzętom brakuje genu, który wytwarza rodzaj cukru, który z kolei wywołuje natychmiastowy atak układu odpornościowego człowieka. Pozbycie się tzw. genu alfa-gal było kluczowe w badaniach.

- W przypadku wielu osób, które mają małe szanse na otrzymanie ludzkiej nerki, śmiertelność jest tak wysoka, jak przy niektórych nowotworach. Dlatego nie zastanawiamy się dwa razy nad stosowaniem nowych leków i prowadzeniem badań, których efekty mogą uratować ludziom życie - komentuje dr Robert Montgomery, który prowadzi badania.

Rodzina zmarłej kobiety, której przeszczepiono nerkę od świni, wcześniej wyraziła zgodę na udział w badaniach. Jej narządy nie kwalifikowały się do przeszczepu, więc zdecydowano się wykorzystać ciało dla nauki, która w ciągu kilku lat może przynieść rewolucję.

przeszczep nerki
przeszczep nerki (Facebook)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze