Trwa ładowanie...

Sukces transplantologów. Przeszczepiona nerka świni przyjęła się i podjęła pracę

 Karolina Rozmus
20.10.2021 13:09
Sukces transplantologów. Przeszczepiona nerka świni przyjęła się i podjęła pracę
Sukces transplantologów. Przeszczepiona nerka świni przyjęła się i podjęła pracę (Getty Images)

Zastąpienie ludzkich organów zwierzęcymi będzie przełomowe dla transplantologii. Długie oczekiwanie na przeszczep, braki organów – te problemy mogą zostać wyeliminowane. Wszystko to dzięki naukowcom z Nowego Yorku, którzy właśnie poinformowali o sukcesie przeszczepu nerki świni.

spis treści

1. Zwierzęta wykorzystywane w medycynie

Świnie wykorzystywane są w medycynie od dawna – od dziesięcioleci wykorzystuje się ich zastawki serca; lek rozrzedzający krew – heparyna – powstaje na bazie jelit świńskich, wykorzystuje się także skórę tych zwierząt. W Chinach okulistyka wykorzystuje nawet rogówkę świni do leczenia ślepoty.

Wielkie nadzieje wiąże się również z nerkami pochodzącymi od tych ssaków.

Zobacz film: "Niewydolność nerek w cukrzycy"

Dotychczas niejednokrotnie podejmowane były próby wykorzystania narządów pochodzących od świń. Każdorazowo jednak organizm ludzki odrzucał przeszczepione narządy.

W przypadku świń problematyczne były geny odpowiedzialne za produkcję alpha-gal, które rozpoznawane były przez organizm biorcy jako obce. Skutkiem tego żaden przeszczep nie miał prawa się przyjąć.

Tym razem naukowcy postanowili zmodyfikować genetycznie materiał zwierzęcego dawcy tak, by wyeliminować źródło problemu, powodujące negatywną reakcję układu odpornościowego biorcy narządu.

2. Sukces przeszczepu

W Langone Health przy Uniwersytecie Nowojorskim (NYU) chirurdzy wykorzystali nerkę świni i podłączyli ją do dużych ludzkich naczyń krwionośnych. Organ przez trzy doby pracował poza organizmem człowieka, stanowiąc materiał do obserwacji dla badaczy.

Na taki eksperyment zgodziła się rodzina pacjentki z niewydolnością nerek, podłączonej do aparatury podtrzymującej życie. Kobieta życzyła sobie, by jej ciało zostało wykorzystane do celów naukowych.

Rodzina czuła, że "istnieje możliwość, że z tego daru może wyniknąć coś dobrego" – powiedział dr Robert Montgomery, który kierował zespołem chirurgicznym w NYU Langone Health.

Chirurg transplantolog podkreślił, że przeszczepiona nerka funkcjonowała prawidłowo, wykonując swoją pracę, a organizm nie odrzucił obcego narządu. To dowodzi, że badacze zmierzają we właściwym kierunku.

"Wyniki testów przeszczepionej nerki nie odbiegały od normy" – poinformował media dr Montgomery.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze