Trwa ładowanie...

Maciej Figurski miał przeszczep nerki i trzustki

Avatar placeholder
16.12.2019 12:13
Maciej Figurski miał przeszczep nerki i trzustki
Maciej Figurski miał przeszczep nerki i trzustki

Michał Figurski miał przeszczep trzustki i nerki. Obecnie przebywa w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie, na Oddziale Intensywnej Opieki Hematologicznej, jego stan jest stabilny.

spis treści

1. Wyniszczająca choroba

Dziennikarz od dłuższego czasu choruje na cukrzycę, która przez wiele lat nie była właściwie zdiagnozowana. Przez ten okres wyniszczyła jego organizm.

Dzięki przeszczepowi ma się poprawić jakość życia Figurskiego. Dawcą był chłopak, który zmarł w wyniku wypadku samochodowego. Dziennikarz kilka godzin przed zabiegiem dowiedział się o możliwości przeszczepienia organów.

W profilaktyce cukrzycy ważna jest zdrowa dieta i aktywność fizyczna
W profilaktyce cukrzycy ważna jest zdrowa dieta i aktywność fizyczna (Shutterstock)
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Według informatora „Faktu”, operacja przebiegła pomyślnie – „Cały zaplanowany zabieg się udał. Nie wszystko jeszcze jest do końca w porządku, ale jak na czwartą dobę po przeszczepie oba narządy pracują dość dobrze. Choć jeszcze za wcześnie, by stwierdzić, że cały proces przebiegł idealnie”.

Według lekarzy, Figurski wróci do względnego zdrowia za około trzy tygodnie, wtedy też zostanie wypisany ze szpitala. Będzie musiał przyjmować leki immunosupresyjne, które zapobiegają odrzuceniu przeszczepu.

2. Objawy cukrzycy mogą zostać zignorowane

W Polsce prawie 3 mln Polaków ma cukrzycę. Wiele osób jest niezdiagnozowanych. Niektóre objawy cukrzycy mogą być pomylone z objawami innych chorób, np. przeziębienia. Jednak jeżeli mamy podejrzenia, że możemy być diabetykami, trzeba szybko udać się do lekarza, ponieważ nieleczona cukrzyca prowadzi do poważnych konsekwencji.

5 zaskakujących rodzajów przeszczepów
5 zaskakujących rodzajów przeszczepów [5 zdjęć]

Przeszczep nerki, wątroby, trzustki czy serca to wspaniałe osiągnięcia medycyny, które w dzisiejszych

zobacz galerię

Główne objawy cukrzycy, które powinny zwrócić naszą uwagę, to:

  • Podwyższony poziom cukru i moczu we krwi (hiperglikemia);
  • Wzmożone pragnienie (polidypsja);
  • Wzmożone wydalanie moczu (wielomocz, poliuria) – powyżej 3l na dobę;
  • Suchość w ustach, wysychanie błon śluzowych, suchość skóry;
  • Wolno gojące się rany;
  • Zwiększony apetyt (polifagia);
  • Chroniczne zmęczenie;
  • Mdłości i wymioty;
  • Niewyraźny wzrok;
  • Częste grzybice narządów rodnych;
  • Zawroty głowy.

Zobacz także

Cukrzyca ma różne typy:

  • cukrzyca typu 1 (tzw. cukrzyca młodzieńcza), w jej przypadku organizm atakuje komórki trzustki, przez co nie może ona produkować właściwej ilości insuliny; występuje rzadziej;
  • cukrzyca typu 2, w jej przypadku trzustka produkuje insulinę, ale organizm nie potrafi jej wykorzystać;
  • cukrzyca ciążowa, która pojawia się w trzecim trymestrze; duża ilość hormonów, które uwalniają się w tym czasie, zaburza tolerancję węglowodanów w organizmie ciężarnej; zwykle znika po urodzeniu dziecka;
  • cukrzyca wtórna, która występuje rzadko; współwystępuje z innymi chorobami, przyczynić się do jej powstawania mogą niektóre leki czy geny.

Jedynie cukrzyca typu 2 zależy od naszego stylu życia. Co zrobić, aby się przed nią uchronić? Przede wszystkim ważna jest odpowiednia dieta. Należy unikać dużych ilości cukrów i tłuszczu, a zastąpić je flawonidami, związkami, które stymulują produkcję insuliny.

Znajdziemy je w owocach i warzywach. Czynnikiem ryzyka dla cukrzycy jest też obecność kalorycznych i wysoko przetworzonych produktów w diecie. Powinniśmy również zadbać o aktywność fizyczną i badania kontrolne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze