Trwa ładowanie...

Plany wprowadzenia obowiązkowej cytologii i mammografii

Minister zdrowia rozważa wprowadzenie powszechnego obowiązku badań profilaktycznych raka piersi i raka szyjki macicy. W ten sposób można by zapobiec wielu zgonom, których przyczyną jest zbyt późne rozpoznanie tych chorób.

Zobacz film: "Metody określania statusu receptorów HER2"

spis treści

1. Problem z cytologią

W Polsce co roku na raka szyjki macicy zapada około 3,5 tys. kobiet, z których 2 tys. umiera. Dostęp do badań profilaktycznych w kierunku tego nowotworu jest bardzo szeroki – obecnie każda kobieta w ramach świadczeń NFZ może się za darmo poddać badaniu cytologicznemu, które umożliwia rozpoznanie zmian nowotworowych już na wczesnym etapie. Aby zapobiec rozwojowi raka takie badanie należy wykonywać raz w roku. Mimo tego wiele kobiet się na to nie decyduje. NFZ postanowił wysyłać paniom w wieku 25-59 lat zaproszenia przypominające o cytologii, jednak skorzystało z nich tylko 12% zaproszonych.

2. Zalety i wady obowiązkowej cytologii i mammografii

Obowiązkowa cytologia i mammografia mogłaby zwiększyć skuteczność leczenia, a jednocześnie zmniejszyć jego koszty. Więcej kobiet poddałoby się badaniom, a to z kolei pozwoliło by na wykrycie raka w takim stadium, w którym można jeszcze z nim efektywnie walczyć. Z drugiej jednak strony niektórzy specjaliści twierdzą, iż przymuszanie kobiet do badań nie jest dobrym rozwiązaniem. Środowiska feministyczne uważają, iż narusza to ich wolność osobistą. Trzeba jednak pamiętać, iż konsekwencje decyzji o rezygnacji z badań ponosi nie tylko kobieta, która zapada na raka, ale również państwo, które musi płacić za jej leczenie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.