Plastyka powłok brzusznych - przygotowania i rekonwalescencja
Plastyka powłok brzusznych polega na usunięciu z brzucha nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej i skóry, a także na ścieńczeniu mięśni brzucha. Zabieg może być przeprowadzany zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, którzy są w dobrej kondycji zdrowotnej. Plastyka powłok brzusznych to nie to samo co liposukcja, chociaż ta druga może być wykorzystywana podczas omawianego zabiegu. Kobiety, których brzuch został zniekształcony po ciążach, jak również osoby, które były otyłe, schudły i mają nadmiar skóry, mogą się jej pozbyć właśnie podczas plastyki brzucha. Kobiety planujące jeszcze ciążę powinny odłożyć w czasie przeprowadzenie takiej operacji, ponieważ ścieńczone mięśnie mogą ulec rozdzieleniu. Tak powinny też zrobić osoby, które jeszcze chcą zgubić wagę. Poza tym trzeba pamiętać, że po zabiegu mogą powstać blizny.
1. Przygotowania do plastyki brzucha i przebieg operacji
Osoby palące papierosy powinny zaprzestać palenia na dwa tygodnie przed zabiegiem i dwa tygodnie po nim. Palenie podnosi ryzyko wystąpienia infekcji i opóźnia gojenie ran. Przed zabiegiem nie należy stosować diet. Osoby przyjmujące leki powinny porozmawiać o nich z lekarzem, ponieważ niektóre z nich lekarz może kazać odstawić. Przed udaniem się do szpitala warto przygotować w domu lód, luźne ubrania, wazelinę, ręczny prysznic i krzesełko.
W zależności od oczekiwanych rezultatów operacja plastyczna brzucha może zająć 1-5 godzin. Zabieg przeprowadzany jest w pełnej narkozie. Pacjent nie powinien sam wracać do domu po operacji. Plastyka brzucha może być przeprowadzona na dwa sposoby.
- Całościowa plastyka powłok brzusznych. Brzuch jest nacinany od żebra do żebra u pacjentów wymagających większych poprawek. Nacięcie będzie wykonane nisko, na wysokości włosów łonowych, w tak zwanej linii bikini. Chirurg manipuluje skórą, tkanką tłuszczową i mięśniami, by osiągnąć zamierzony efekt. Wykonany zostanie także nowy pępek. Pod skórą mogą być umieszczone rurki drenażowe, które po kilku dniach są usuwane.
- Częściowa lub miniplastyka powłok brzusznych.Miniplastyka wykonywana jest często u pacjentów, u których złogi tłuszczu znajdują się poniżej pępka i wymagają krótszego nacięcia. W trakcie tego zabiegu pępek najprawdopodobniej zostanie na swoim miejscu. Ten typ operacji może być również wykonany za pomocą endoskopu. Całość może zająć ok. 2 godziny.
2. Rekonwalescencja i możliwe komplikacje po zabiegu powłok brzusznych
Po zabiegu pojawi się ból i opuchlizna. Lekarz może przepisać środki przeciwbólowe i poinformować, jak je przyjmować. Warto zaznaczyć, że bolesność może trwać przez kilka tygodni lub miesięcy po zabiegu. Może pojawić się także drętwienie, siniaki, tkliwość. Zwykle osoby są zadowolone z nowego wyglądu. Jednak przez kilka miesięcy pacjent może nie czuć się w pełni normalnie. Warto pamiętać, aby po zabiegu utrzymywać prawidłową dietę i wykonywać ćwiczenia, aby efekty operacji nie przepadły. Zwykle ubezpieczenie zdrowotne nie pokrywa kosztów operacji.
Komplikacje po zabiegu mogą obejmować infekcje, krwawienie podskórne, skrzepy krwi. Ryzyko ich pojawienia się wzrasta, gdy pacjent ma kłopoty z krążeniem, cukrzycą, sercem, wątrobą. Jeśli rana słabo się goi, blizny po operacji mogą być większe, może dojść do utraty skóry. Czasami potrzebna jest druga operacja. Po operacji pozostają blizny, które nigdy całkowicie nie znikną. Chirurg może przepisać pewne kremy lub maści do stosowania po zabiegu, by szybciej się goiły.
Nacięcie po korekcie brzucha jest zszywane i bandażowane. Ważne jest, aby pacjent stosował się do pielęgnacyjnych wskazówek lekarza. Bandaż jest sztywny i elastyczny i wspomaga proces leczenia. Lekarz powie także, jak najlepiej poradzić sobie z bólem. Osoby pracujące fizycznie będą musiały przebywać miesiąc na zwolnieniu, by wszystko zagoiło się prawidłowo.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.