Trwa ładowanie...

Początek ciąży – pierwszy miesiąc, drugi miesiąc, trzeci miesiąc

Wiele kobiet, kiedy dowiadują się, że są w ciąży, zwłaszcza tej pierwszej, zastanawiają się, czy ich stan zdrowia jest zadowalający, i czy ich maleństwu nic nie grozi. Warto zatem wiedzieć, czego się spodziewać w pierwszym trymestrze, bowiem początek ciąży zwykle niesie ze sobą największe ryzyko.

spis treści

1. Początek ciąży – pierwszy miesiąc

Na samym początku ciąży, czyli w pierwszym jej miesiącu w łonie kobiety zachodzą najważniejsze procesy – jajeczko jest dzielone na komórki, a te z kolei zagnieżdżają się w błonie śluzowej macicy. Dzięki temu dziecku kształtują się główne organy, a najważniejszym z nich jest serduszko.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Na początku ciąży bije już serduszko dziecka.
Na początku ciąży bije już serduszko dziecka.

W tym okresie płód jest malutki – przypomina ziarenko. Co prawda kobieta w ciąży nie ma już miesiączki, ale może mieć jeszcze drobne dolegliwości w postaci plamienia. Mogą one występować do dwunastego dnia od zapłodnienia. Zdarza się, że u niektórych kobiet plamienia występują w terminie, kiedy zwykle pojawiała się miesiączka, nawet do trzech razy.

W tym czasie już powinno się zauważyć nabrzmienie piersi, a także to, że stają się one wrażliwe. Temperatura ciała lekko wzrasta, a na twarzy mogą pojawić się jakieś lekkie zmiany, na przykład wypryski.

Tak, już od początku ciąży pojawią się nudności, a także senność. Kobieta szybciej się męczy, a także doznaje szybkich zmian nastrojów.

Rada na pierwszy miesiąc: dużo odpoczynku i mało stresu.

Witaminy, które obowiązkowo musisz przyjmować w ciąży
Witaminy, które obowiązkowo musisz przyjmować w ciąży [7 zdjęć]

Ciąża to czas, kiedy kobieta myśli nie tylko o sobie, ale także o rosnącym w jej brzuchu dziecku. Powinna

zobacz galerię

2. Początek ciąży – drugi miesiąc

Początek ciąży, a zwłaszcza drugi miesiąc, to okres największych zmian, zatem najważniejszy dla dziecka. Teraz zachodzi organogeneza. Jest to proces, w którym tworzą się organy wewnętrzne. Zaczyna się on na początku ciąży, bo już w jedenastym jej tygodniu. Pojawia się zalążek mózgu, rdzenia kręgowego. Ponadto tworzy się ta namacalna więź z matką – pępowina. Od tego momentu do końca ciąży tlen i potrzebne do życia składniki odżywcze dziecko otzryma przez nią.

Na szczęście już na początku ciąży (około dwudziestego pierwszego dnia) mama poczuje pierwsze bicie serduszka dziecka. A pod koniec tego miesiąca można będzie zobaczyć na USG półtora centymetra pociechy.

Na mdłości, które dokuczają zwykle rano, należy zjeść kilka sucharków i popić je herbatą. By pozbyć się słabszego samopoczucia trzeba jeść częściej, ale mniej. Warto zadbać także o to, by sposób odżywiania był urozmaicony. Najistotniejsze jest to, by dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu i się oszczędzać. Początek ciąży to czas, kiedy organizm kobiety zaczyna magazynować odpowiednie substancje i składniki odżywcze – ciąża to stan, kiedy dziecko jest najważniejsze.

9 korzyści z seksu podczas ciąży
9 korzyści z seksu podczas ciąży [10 zdjęć]

Współżycie podczas ciąży jest dobre i zdrowe zarówno dla mamy, jak i dziecka. Zobacz, jakie są jego

zobacz galerię

3. Początek ciąży – trzeci miesiąc

Pod koniec pierwszego trymestru, czyli na początku ciąży, płód waży cztery gramy i mierzy siedem centymetrów. Aż połowę tej miary stanowi głowa. Dziecko zaczyna wówczas powoli odczuwać dotyk – robi się na niego wrażliwe. Co ciekawe rozpoczyna naukę – musi przecież po narodzeniu ssać i poruszać mięśniami. Powoli kształtuje się jego układ kostny. Zatem już na początku ciąży można odczuć pierwsze ruchy dziecka. Wtedy też kształtują się narządy płciowe – można wówczas dowiedzieć się, czy to chłopczyk, czy dziewczynka.

Ciąża staje się widoczna, piersi coraz większe, a sutki ciemnieją. W okresie początkowym ciąży na tym etapie dodatkową dolegliwością jest ból głowy i wymioty. Jeśli pojawiają się warto skonsultować je z ginekologiem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza