Początek ciąży – pierwszy miesiąc, drugi miesiąc, trzeci miesiąc
Wiele kobiet, kiedy dowiadują się, że są w ciąży, zwłaszcza tej pierwszej, zastanawiają się, czy ich stan zdrowia jest zadowalający, i czy ich maleństwu nic nie grozi. Warto zatem wiedzieć, czego się spodziewać w pierwszym trymestrze, bowiem początek ciąży zwykle niesie ze sobą największe ryzyko.
1. Początek ciąży – pierwszy miesiąc
Na samym początku ciąży, czyli w pierwszym jej miesiącu w łonie kobiety zachodzą najważniejsze procesy – jajeczko jest dzielone na komórki, a te z kolei zagnieżdżają się w błonie śluzowej macicy. Dzięki temu dziecku kształtują się główne organy, a najważniejszym z nich jest serduszko.
W tym okresie płód jest malutki – przypomina ziarenko. Co prawda kobieta w ciąży nie ma już miesiączki, ale może mieć jeszcze drobne dolegliwości w postaci plamienia. Mogą one występować do dwunastego dnia od zapłodnienia. Zdarza się, że u niektórych kobiet plamienia występują w terminie, kiedy zwykle pojawiała się miesiączka, nawet do trzech razy.
W tym czasie już powinno się zauważyć nabrzmienie piersi, a także to, że stają się one wrażliwe. Temperatura ciała lekko wzrasta, a na twarzy mogą pojawić się jakieś lekkie zmiany, na przykład wypryski.
Tak, już od początku ciąży pojawią się nudności, a także senność. Kobieta szybciej się męczy, a także doznaje szybkich zmian nastrojów.
Rada na pierwszy miesiąc: dużo odpoczynku i mało stresu.
2. Początek ciąży – drugi miesiąc
Początek ciąży, a zwłaszcza drugi miesiąc, to okres największych zmian, zatem najważniejszy dla dziecka. Teraz zachodzi organogeneza. Jest to proces, w którym tworzą się organy wewnętrzne. Zaczyna się on na początku ciąży, bo już w jedenastym jej tygodniu. Pojawia się zalążek mózgu, rdzenia kręgowego. Ponadto tworzy się ta namacalna więź z matką – pępowina. Od tego momentu do końca ciąży tlen i potrzebne do życia składniki odżywcze dziecko otzryma przez nią.
Na szczęście już na początku ciąży (około dwudziestego pierwszego dnia) mama poczuje pierwsze bicie serduszka dziecka. A pod koniec tego miesiąca można będzie zobaczyć na USG półtora centymetra pociechy.
Na mdłości, które dokuczają zwykle rano, należy zjeść kilka sucharków i popić je herbatą. By pozbyć się słabszego samopoczucia trzeba jeść częściej, ale mniej. Warto zadbać także o to, by sposób odżywiania był urozmaicony. Najistotniejsze jest to, by dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu i się oszczędzać. Początek ciąży to czas, kiedy organizm kobiety zaczyna magazynować odpowiednie substancje i składniki odżywcze – ciąża to stan, kiedy dziecko jest najważniejsze.
3. Początek ciąży – trzeci miesiąc
Pod koniec pierwszego trymestru, czyli na początku ciąży, płód waży cztery gramy i mierzy siedem centymetrów. Aż połowę tej miary stanowi głowa. Dziecko zaczyna wówczas powoli odczuwać dotyk – robi się na niego wrażliwe. Co ciekawe rozpoczyna naukę – musi przecież po narodzeniu ssać i poruszać mięśniami. Powoli kształtuje się jego układ kostny. Zatem już na początku ciąży można odczuć pierwsze ruchy dziecka. Wtedy też kształtują się narządy płciowe – można wówczas dowiedzieć się, czy to chłopczyk, czy dziewczynka.
Ciąża staje się widoczna, piersi coraz większe, a sutki ciemnieją. W okresie początkowym ciąży na tym etapie dodatkową dolegliwością jest ból głowy i wymioty. Jeśli pojawiają się warto skonsultować je z ginekologiem.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.