Zmiany w ciąży

Drugi trymestr ciąży to być może najpiękniejszy okres w ciągu całych 9 miesięcy. Po burzliwych zmianach, które zachodziły na początku, teraz kobietę czeka stabilizacja i nieznany jej dotąd przypływ siły. Oczywiście, różne dolegliwości nie znikają zupełnie, ale będą o wiele mniej dokuczliwe. Poza tym jest to wyjątkowy czas, kiedy mama zaczyna czuć ruchy swojego dziecka. Nareszcie może też z nim rozmawiać, ponieważ od 5 miesiąca maluch słyszy wszystko, co dzieje się wokół.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Zmiany w ciele kobiety

 • Sen w ciąży
Zmiany w organizmie w czasie ciąży

Po burzliwych zmianach, które zachodziły na początku, w 2 trymestrze ciąży czeka kobietę stabilizacja i nieznany jej dotąd przypływ siły.

W pierwszym trymestrze ciąży można zaobserwować wzmożoną senność kobiety. Natomiast później, wraz ze wzrostem brzuszka, kobieta może mieć trudności z zasypianiembądź często budzić się w nocy. Aby je zniwelować, warto wywietrzyć pokój i starać się wyciszyć przed pójściem do łóżka. Miła muzyka, dobra książka pozwolą się zrelaksować.

 • Upławy w ciąży

Obfitsza, bezwonna, przeźroczysta lub jasnożółta wydzielina z pochwy to zjawisko zupełnie normalne w drugim trymestrze ciąży. Powstaje z powodu przekrwienia szyjki macicy i związanej z tym zwiększonej czynności gruczołów śluzowych. Ważne, aby odróżnić taką wydzielinę od upławów spowodowanych zakażeniem. Śluz jest wtedy drażniący, ma inny zapach i kolor, pojawia się świąd.

 • Stawy w ciąży

Drugi trymestr ciąży to czas odczuwania bólu, zwłaszcza w stawach krzyżowych i w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Jest on spowodowany zmianą środka ciężkości (kobieta zaczyna chodzić lekko odchylona do tyłu) oraz przygotowywaniem się miednicy do porodu (rozluźniające działanie hormonu relaksyny na stawy i więzadła). Aby go zniwelować, należy często odpoczywać, unikać ciężkiej pracy fizycznej i wysokich butów. Świetnie działają też specjalne ćwiczenia dla kobiet w ciąży, których można nauczyć się w szkole rodzenia lub u fizjoterapeuty.

 • Skóra w ciąży

Przebarwienia, zmiana koloru znamion, brodawek sutkowych, linii pośrodku brzucha są spowodowane zwiększoną produkcją melaniny. Drugi trymestr ciąży to właśnie czas, kiedy ten proces się rozpoczyna. Należy wtedy również używać kremów z filtrem. Przebarwienia powinny zniknąć niedługo po porodzie.

 • Macica w ciąży

Dom twojego dziecka rośnie z każdym dniem. W 24. tygodniu ciąży (około 5. miesiąca) macica sięga wysokości pępka. W okresie okołoporodowym waży kilogram i zwiększa pojemność z 5 ml do 5 litrów. Macica ćwiczy przez cały okres ciąży, a objawem tego są skurcze. W drugim trymestrze czop śluzowy zamyka kanał szyjki, nie dopuszczając do niej drobnoustrojów.

 • Łożysko

Jest to silnie ukrwiony narząd, tworzony wspólnie przez mamę i dziecko, który umożliwia wymianę substancji miedzy nimi. Właśnie tamtędy wędrują tlen i składniki odżywcze oraz wydalane są dwutlenek węgla i produkty przemiany materii. Łożysko tworzy się około 4. miesiąca ciąży (16-18. tydzień), a pełną dojrzałość zyskuje w 36. tygodniu.

Zmiany hormonalne w ciąży

 • Układ nerwowy

Labilność i reaktywność emocjonalna mogą dotykać kobiet w drugim trymestrze ciąży. Wybuch płaczu i następujący tuż po nim cudowny nastrój są więc czymś zupełnie normalnym.

 • Układ żylny

Drugi trymestr ciąży to czas, kiedy macica może uciskać na jedną z żył głównych, odprowadzających krew z dolnej części ciała. Mogą się wtedy pojawić żylaki w ciąży, a jeśli ucisk zmniejszy dopływ krwi do serca, kobieta może mieć mroczki przed oczami lub nawet zemdleć. Należy wtedy ułożyć się na lewym boku, co odciąża żyłę główną dolną i zwiększa w niej przepływ krwi.

 • Układ pokarmowy

Wszystkie narządy jamy brzusznej przesuwają się w górę, co może powodować ucisk na żołądek i jelita. Ten proces spowodowany jest ciągle powiększającą się macicą. W drugim trymestrze mogą się więc pojawić: zgaga, zaparcia, a także przyspieszenie przemiany materii. Organizm lepiej wtedy trawi i wchłania zarówno pokarm, jak i witaminy oraz minerały.

 • Układ moczowy

W czasie ciąży należy co miesiąc robić sobie badanie ogólne moczu. Jest w nim większa niż dotychczas ilość cukrów i aminokwasów, co zwiększa podatność na infekcje. Należy także oddawać mocz zgodnie z potrzebą, a nie czekać do ostatniej chwili.

 • Układ oddechowy

Wdech większy o 40% i większy w nim udział przepony - to spotyka każdą kobietę w drugim trymestrze. Ten fizjologiczny mechanizm pozwala na lepsze przenikanie tlenu do dziecka.

 • Układ krążenia

Organizm matki pracuje za dwoje. W drugim trymestrze ciąży znacznie zwiększa się objętość krwi krążącej. Serce pompuje jej nawet 6 litrów na minutę. Może wtedy dojść do fizjologicznej względnej niedokrwistości, ponieważ we krwi jest więcej osocza niż czerwonych krwinek. Zmiany w układzie krążenia powodują też zwiększoną potliwość i napady gorąca.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ciało i uroda w ciąży
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ciało i uroda w ciąży
Ciało i uroda w ciąży

Kosmetyki w ciąży

Jesteś w ciąży. Już za dziewięć miesięcy w twoim życiu nastąpią radykalne zmiany. Na razie metamorfozę przechodzi ciało. Skóra się przesusza (...) , wzmocnisz włókna kolagenu i elastyny. Jeśli zauważyłaś już rozstępy...

Ciało i uroda w ciąży

Higiena w ciąży

W czasie ciąży następuje wiele zmian w ciele kobiety. W tym szczególnym okresie kobiety powinny wyjątkowo o siebie zadbać, aby dolegliwości (...) , które nagle się pojawiają, nie wprawiały ani w zakłopotanie, ani nie wpływały przez to...

Ciało i uroda w ciąży

Kalendarz ciąży

Nudności ciążowe pozwala wyodrębnić poszczególne miesiące ciąży tydzień po tygodniu. Taki terminarz dostarcza wyczerpujących informacji o rozwoju (...) twojego dziecka i zmianach, jakie zachodzą w czasie ciąży w twoim...

Ciało i uroda w ciąży

Pielęgnacja zębów

Pielęgnacja zębów

Zęby w ciąży wymagają szczególnego traktowania. Nie wolno zapominać, aby na koniec także umyć język.

Ciało i uroda w ciąży

Nudności ciążowe

Nudności ciążowe

Kilka dni po zapłodnieniu pojawiają się nudności i wymioty, spowodowane zmianami hormonalnymi.

Ciało i uroda w ciąży

Waga w ciąży - przyrost masy ciała, ćwiczenia po porodzie

Dbanie o szczupłą linię jest bardzo ważne dla większości kobiet. Również w czasie ciąży zwracamy uwagę na to, ile przybieramy na wadze (...) i jak to się odbije na naszej figurze po urodzeniu dziecka. Jak wzrasta masa ciała w czasie...

Ciało i uroda w ciąży

Piękna skóra w czasie ciąży

Piękna skóra w czasie ciąży

Kosmetyki antycellulitowe poprawiają proces przemiany materii w skórze i przyspieszają spalanie tłuszczu. Ważne jest odpowiednie wmasowywanie - na pośladkach, udach i biodrach intensywne, ale łagodne w okolicach brzucha.

Ciało i uroda w ciąży

Pielęgnacja ciała w ciąży

Pielęgnacja ciała w ciąży

Kosmetyki dla kobiet w ciąży powinny być najwyższej jakości. Należy zwracać uwagę, aby w szczególności były przeznaczone dla kobiet w ciąży i nie wywoływały żadnych uczuleń czy zmian skórnych.

Ciało i uroda w ciąży

Jak uchronić się przed rozstępami w ciąży?

Jak uchronić się przed rozstępami w ciąży?

świetnie wpływa na ciało, a zasada ta jest podwójnie ważna, kiedy kobieta jest w ciąży. Woda pomaga pozbyć się toksyn z organizmu i lepiej radzić (...) Ciąża to radość, ale i pewne problemy Ciąża...