Trwa ładowanie...

Prowadzi do raka i udaru. Wystarczy 50 g dziennie, by ciśnienie wzrosło

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 07.03.2024 11:31
Wystarczy 50 g dziennie, by zwiększyć ryzyko udaru. Działa rakotwórczo i podnosi ciśnienie
Wystarczy 50 g dziennie, by zwiększyć ryzyko udaru. Działa rakotwórczo i podnosi ciśnienie (Getty Images / YouTube)

Jeżeli mięso jest nieodłącznym elementem twojej diety, powinieneś zwrócić uwagę na najnowsze doniesienia naukowe. Coraz więcej badań wskazuje, że spożywanie niektórych rodzajów mięsa może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Które z nich są najbardziej szkodliwe?

spis treści

1. Mięso w diecie

Przez wiele lat naukowcy badali wpływ różnych diet na zdrowie człowieka. Najnowsze analizy dowodzą, że dieta bogata w niektóre rodzaje mięsa może mieć negatywne skutki dla układu sercowo-naczyniowego.

Dr Shireen Kassam, założycielka organizacji Plant-Based Health Professionals UK, wyjaśnia, że głównym produktem żywnościowym, który może podnosić ryzyko wystąpienia udaru, jest mięso - szczególnie w postaci przetworzonej i czerwonej.

Zobacz film: "Czerwone mięso a choroby serca. Nowe niepokojące badania"

Jej słowa potwierdzają badania opublikowane w "European Heart Journal", w których uczestniczyło ponad 400 tys. osób z dziewięciu różnych krajów. Badanie to pozwoliło zidentyfikować żywność, która wiąże się z ryzykiem udaru niedokrwiennego.

Zaskakujące wyniki pokazały, że spożywanie zaledwie 50 gramów czerwonego i przetworzonego mięsa dziennie wiązało się z 14 proc. wzrostem ryzyka udaru niedokrwiennego.

2. Szkodliwy wpływ na zdrowie

Naukowcy tłumaczą, że przetworzone i czerwone mięso może zwiększać ryzyko udaru z kilku powodów. Przede wszystkim, przetworzone mięso, takie jak wędliny, kiełbasy czy szynki, często zawiera duże ilości soli, konserwantów, wzmacniaczy smaku i innych dodatków chemicznych.

Te substancje mogą negatywnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy, przyczyniając się do wzrostu ciśnienia krwi i pogarszając zdrowie naczyń krwionośnych i serca.

Dodatkowo, podczas przetwarzania mięsa mogą powstawać substancje rakotwórcze, takie jak nitrozaminy i heterocykliczne aminy. Te substancje mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie naczyń krwionośnych i zwiększać ryzyko wystąpienia udaru.

Ważne jest również to, że przetworzone mięso często jest bogate w nasycone tłuszcze i cholesterol, które mogą prowadzić do zwiększenia stężenia złego cholesterolu (LDL) we krwi, co przyczynia się do tworzenia się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia udaru.

Warto pamiętać, że choć czerwone mięso może być źródłem składników odżywczych, zaleca się spożywanie go umiarkowanie i równoważenie z dietą bogatą w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i zdrowe źródła białka.

3. Tak objawia się udar

Udar niedokrwienny występuje, gdy tętnica dostarczająca krew do mózgu zostaje zablokowana, najczęściej w wyniku skrzepów. To poważne zagrożenie dla zdrowia, które może mieć różne objawy. Do najczęstszych z nich należą:

  • zaburzenia mowy, mowa niewyraźna, bełkotliwa, niespójna, trudności w rozumieniu mowy,
  • zaburzenia symetrii twarzy, opadanie kącika ust, opadanie powieki,
  • nagły, silny ból głowy,
  • zaburzenia widzenia, podwójne widzenie, niewyraźne widzenie, jednostronna utrata wzroku,
  • jednostronne zaburzenia siły mięśniowej, problem z poruszaniem jedną ręką czy nogą,
  • zaburzenia równowagi, problemy z koordynacją, kłopot z poruszaniem się.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze