Choroby układu sercowo-naczyniowego to główny zabójca Polaków (WIDEO)
Choroby układu sercowo-naczyniowego to główny zabójca zarówno kobiet jak i mężczyzn, a ten zabójca przychodzi trochę w innym czasie do mężczyzn, w innym czasie do kobiet. Wśród mężczyzn w średnim wieku, mężczyzn, którzy mają czynniki ryzyka to jest ten moment kiedy mężczyźni bardzo często przedwcześnie umierają z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, choroby wieńcowej, udaru mózgu.
W powszechnym przekonaniu kobiety są chronione i rzeczywiście tak jest, większość kobiet do okresu menopauzy ma małe ryzyko sercowo-naczyniowe. Ale po tym okresie 50 kilku lat to ryzyko bardzo gwałtownie rośnie u kobiet i de facto w tym wieku ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego u kobiet jest większe niż u mężczyzn.
Jeżeli już dojdzie do rozwoju powikłań nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, jeżeli pacjentka ma objawy choroby wieńcowej serca, ma udar mózgu, ma niewydolność krażenia to de facto ma gorsze rokowanie niż mężczyzna.
-Serca kobiet i serca mężczyzn starzeja się troszeczkę inaczej, to też wykazały rezultaty naszej kampanii. Średni wiek serca kobiety jest wyższy od wieku metrykalnego o 4 i 2/10 roku, a u mężczyzn ta różnica jest większa bo to jest 7 lat.
To nie znaczy wcale, że kobiety nie muszą się martwić o swój układ krążenia, nie muszą o siebie dbać. Przeciwnie musza, bo u nich jeżeli dochodzi do jakiegoś tragicznego zdarzenia kardiologicznego, takiego jak zawał serca, objawy są niespecyficzne i czasami wyprowadzenie takiego chorego z tego stanu jest trudniejsze.
Więc kobiety jak najbardziej powinny dbać o swoje zdrowie, badać się tak samo jak mężczyźni, tak samo często. Jak to zrobić żeby żyć dłużej, żyć zdrowiej? Podstawowy warunek regularne pomiary ciśnienia tętniczego krwi, nas nic nie kosztują, czasowo to jest kilka minut, nic nas nie boli, są nieinwazyjne, a mogą nam przedłużyć życie o całe lata przez to, że pokażą nam że pierwsze sygnały nieprawidłowości pojawiają się jeżeli chodzi o funkcjonowanie układu krażenia.
-Żeby nie mieć problemów z chorobami układu krążenia, myślę że po pierwsze należałoby zacząć jak najwcześniej czyli właściwie ta edukacja, jeśli chodzi o dbanie o siebie, dbanie o serce, odpowiednią dietę, aktywność fizyczna powinna być już właściwie wprowadzona, wdrażana u dzieci i młodzieży.
No natomiast jeśli zdarza nam się to dopiero później zaczynamy chcieć dbać o siebie jak najpóźniej, no to to też ważne by było, żeby robić to zanim pierwsze sygnały choroby się pojawia.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.