Trwa ładowanie...

Pojawia się nocą. Uciążliwy objaw może wskazywać, że szwankuje serce

Avatar placeholder
30.03.2024 13:29
Na co mogą wskazywać duszności?
Na co mogą wskazywać duszności? (Getty Images)

Przykładasz głowę do poduszki i oddech staje się ciężki, a ty masz wrażenie, że się dusisz. Prostujesz się, a problem znika w kilka sekund. Znasz to uczucie? Choć ten osobliwy problem jest zjawiskiem rzadkim, to gdy się pojawi, nie ma chwili do stracenia. Może wskazywać na śmiertelnie groźne schorzenie.

spis treści

1. Na co mogą wskazywać duszności?

Duszności mogą pojawiać się w przebiegu wielu schorzeń, w tym kardiologicznych czy dotykających dróg oddechowych. Niekiedy wskazują na śmiertelne zagrożenie towarzyszące zakrzepicy. Mowa o zatorowości płucnej, będącej skutkiem oderwania się skrzepu od ściany naczynia i przemieszczenia do naczyń płucnych. Poza dusznością, która według szacunków dotyczy nawet 80 proc. przypadków zatorowości płucnej, choremu może towarzyszyć zasinienie skóry, suchy kaszel i zawroty głowy.

Zupełnie innym typem duszności są te, które pojawiają się przy zmianie pozycji ciała. Osoby, które po położeniu się do łóżka mają problem ze złapaniem tchu, mogą cierpieć na orthopnoe. Co ciekawe, objawy zazwyczaj ustępują lub stają się mniej intensywne, gdy pacjent przyjmuje pozycję stojącą lub siedzącą. Ta niecodzienna dolegliwość powinna zawsze być traktowana jako sygnał ostrzegawczy, który nie może być ignorowany.

Zobacz film: "Niemy zawał serca"
Orthopnoe może wskazywać na problemy z sercem
Orthopnoe może wskazywać na problemy z sercem (Getty Images)

Orthopnoe może być spowodowane:

  • skoliozą lub zwyrodnieniową chorobą stawów – choroby układu mięśniowo-szkieletowego prowadzące do zniekształcenia tkanek mogą uciskać klatkę piersiową,
  • wolem nietoksycznym,
  • astmą oskrzelową,
  • przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) – choroby układu oddechowego mogą powodować zmniejszenie objętości płuc i wynikające z tego problemy z oddychaniem w określonej pozycji ciała,
  • niedowładem przepony,
  • chorobami neurologicznymi, np. chorobą Parkinsona czy stwardnieniem rozsianym, kiedy dochodzi do osłabienia mięśni oddechowych.

2. Duszności mogą wskazywać na chorobę serca

Najczęściej orthopnoe jest jednak objawem zastoinowej niewydolności serca, która może skutkować wystąpieniem tzw. dychawicy piersiowej. Dychawica piersiowa, a także astma sercowa są wynikiem przewlekłej, lewokomorowej niewydolności serca, która prowadzi do zastoju w krążeniu płucnym i w żyłach płucnych.

Dlatego, jeżeli położenie się do łóżka powoduje u ciebie duszności, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem. W przypadku dychawicy sercowej może bowiem dojść do ostrego obrzęku płuc, a ten stan wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Duszności nie zawsze muszą się pojawiać w pozycji leżącej. Poza orthopnoe w medycynie rozróżnia się także platypnoe. O zjawisku tym mówimy wówczas, gdy problemy z oddychaniem pojawiają się w pozycji stojącej i siedzącej. Platypnoe może towarzyszyć chorobom układu sercowo-naczyniowego czy nerwowego. Z kolei trepopnoe to problemy z oddychaniem, które pojawiają się podczas leżenia na boku, najczęściej lewym. Podobnie jak orthopnoe - mogą pojawiać się przy zastoinowej niewydolności serca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze