Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Pojedyncze białko może być tajemnicą leku na Parkinsona

Nowe dane wykazało, że kluczowe białko komórkowe może prowadzić do leczenia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona, choroba Huntingtona, choroba Alzheimera i stwardnienie zanikowe boczne (ALS).

1. Nowa nadzieja dla osób chorych na choroby neurodegeneracyjne

Zaburzenia te są wywoływane przez niewłaściwie białka w mózgu. Białka te powodują nieprawidłowe fałdowanie i gromadzą się w neuronach, powodując obrażenia i ostatecznie śmierć komórek. W nowym badaniu, naukowcy z laboratorium Stevena Finkbeinera w Instytucie Gladstone, użyli innego białka o nazwie Nrf2, aby przywrócić poziom białek chorobotwórczych do normalnego, zdrowego zakresu, co zapobiega śmierci komórek.

Badacze testowali białko Nrf2 na dwóch modelach choroby Parkinsona: grupie komórek z mutacjami w białkach LRRK2 i grupie komórek z a-synukleinami. Poprzez aktywację Nrf2, naukowcy włączyli kilka mechanizmów "czyszczących" w komórce, które usuwały nadmiar LRRK2 i a-synuklein.

"Nrf2 koordynuje cały program ekspresji genów, ale nie wiemy, jak ważne było to dla regulowania poziomu białka, aż do teraz" - wyjaśnił autor badania, Gaia Skibiński, naukowiec z Instytutu w Gladstone.

Naukowcy odkryli białko, które zapobiega niekorzystnym zmianom w mózgu
Naukowcy odkryli białko, które zapobiega niekorzystnym zmianom w mózgu (Shutterstock)

"Nadekspresja Nrf2 w modelach komórkowych choroby Parkinsona spowodowała ogromny wpływ na pracę mózgu. W rzeczywistości, to chroni komórki organizmu przed chorobą lepiej, niż cokolwiek innego, co odkryliśmy wcześniej" - dodaje naukowiec.

2. Długa droga do nowego leku

W badaniu opublikowanym w "Proceedings of National Academy of Sciences", naukowcy wykorzystali zarówno neurony szczura, jak i neurony utworzone z indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych człowieka. Wtedy wprowadzono do neuronów Nrf2 albo mutację LRRK2 albo α-synukleiny. Za pomocą jedynego w swoim rodzaju mikroskopu, opracowanego przez laboratorium Finkbeiner, naukowcy określili i śledzili pojedyncze neurony w czasie, aby monitorować  poziom białka i ogólny stan zdrowia. Zgromadzili tysiące obrazów komórek w ciągu tygodnia, dokonali pomiarów rozwoju i umierania każdej z nich.

Zobacz także

Naukowcy odkryli, że Nrf2 działa na różne sposoby, aby pomóc usunąć zmutowany LRRK2 lub a-synuclein z komórek. Dla zmutowanego LRRK2, Nrf2 zbiera białka w przypadkowe grudki, które mogą pozostać w komórce, nie uszkadzając jej. Dla a-synukleiny, Nrf2 przyspiesza rozpad i klirens białka, zmniejszając jego poziom w komórce.

"Jestem bardzo entuzjastycznie nastawiony do tej strategii w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych. Przetestowaliśmy Nrf2 w modelach choroby Huntingtona, choroby Parkinsona i ALS, i to jest najlepiej działający sposób, jaki kiedykolwiek sprawdzaliśmy. Na podstawie wielkości i szerokości efektu naprawdę lepiej chcemy zrozumieć Nrf2 i jego rolę w regulacji białka" - powiedział Finkbeiner, starszy badacz w Gladstone i starszy autor badań.

Naukowcy zakładają, że samo Nrf2 może być trudne do stosowania jako lek, ponieważ bierze udział w wielu procesach komórkowych, a badania skupiają się na niektórych z jej końcowych efektów. Badacze mają nadzieję, że uda im się określić też inne czynniki, które biorą idział w regulacji szlaku białka, które oddziałują z Nrf2 w celu poprawy zdrowia i komórek. To może ułatwić znalezienie leku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza