Trwa ładowanie...

Polacy coraz częściej leczą się prywatnie. Jak robić to bardziej efektywnie?

 Ewa Rycerz
Ewa Rycerz 01.12.2018 22:55
Polacy coraz częściej leczą się prywatnie. Jak robić to bardziej efektywnie?
Polacy coraz częściej leczą się prywatnie. Jak robić to bardziej efektywnie?

Polacy mówią "dość" i coraz częściej rezygnują z leczenia na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia, zastępując je prywatnym - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Kolejki do specjalistów, zbyt mała ich liczba - to wszystko sprawia, że coraz chętniej udajemy się na wizyty prywatne. Płacimy za nie albo z własnej kieszeni, albo wykupujemy pakiety. Czy proces ten można jeszcze bardziej usprawnić? Okazuje się, że tak.

1. Leczymy się na własną rękę

- Chciałam zarejestrować dziecko do ortopedy. W przychodni publicznej termin jest tak odległy, że nasz problem na pewno by się pogłębił. Szkoda zdrowia dziecka. Postanowiłam pójść prywatnie - mówi Ewelina, mama półrocznej Marysi.

Kolejki do specjalistów to tylko jeden z wielu kłopotów, z jakimi boryka się polski system opieki zdrowotnej. Nierzadko spotykamy się też z ograniczonymi limitami na badania.

- Płacę obowiązkowo składki zdrowotne. Powinnam więc mieć zagwarantowany dostęp zarówno do lekarzy, jak i badań. A tymczasem na specjalistów muszę czekać po kilka miesięcy. Kiedy natomiast się dostaję, nagle okazuje się, że skierowania na badania nie otrzymam, bo skończyły się limity. Doświadczyłam tego kilka razy - dodaje Ewelina.

Zobacz film: "Kiedy w końcu znikną kolejki do lekarzy?"

Nic więc dziwnego, że Polacy coraz częściej decydują się na zakup polis ubezpieczeniowych na własny koszt. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, robi to już 500 tys. z nas.

2 mln Polaków objętych jest też ubezpieczeniem lub abonamentem u ubezpieczyciela, z którym umowę zawarł zakład pracy. Tak jest szybciej - mamy szansę, że do specjalisty dostaniemy się z tygodnia na tydzień.

Część z nas decyduje się także na leczenie za granicą. Turystyka medyczna staje się coraz bardziej popularna. Warto jednak wziąć tutaj pod uwagę aspekt bezpieczeństwa i dodatkowych wydatków. Dojazd, który nierzadko wiąże się z pokonaniem kiluset lub więcej kilometrów, zakwaterowanie (czasami pobyt może trwać nawet kilka tygodni), wyżywienie na miejscu. To wszystko generuje koszty, które za granicami Polski bywają większe.

Biorąc to wszystko pod uwagę, może się okazać, że leczenie prywatne w kraju będzie tańsze niż to, którego koszty zwraca NFZ. Na to wszystko może nałożyć się bariera językowa. Trzeba bowiem pamiętać, że dokumentacja medyczna prowadzona będzie w języku obcym.

2. Jak ułatwić leczenie?

Wygląda na to, że mamy dość kolejek w państwowych gabinetach, przychodniach i szpitalach. Zdarza się, że nie mamy też możliwości czekać na zabieg kilka lat. W końcu chodzi o nasze zdrowie. Leczenie prywatne daje nam dostęp do wielu placówek bez konieczności posiadania skierowania do specjalisty. Trzeba jednak wiedzieć, jak z takiego leczenia korzystać efektywnie.

Pierwszym krokiem jest rejestracja. Część przychodni posiada rejestracje internetowe, ale bardzo często wymagają one założenia konta i podawania danych. To niestety zajmuje czas i może być denerwujące.

Udając się do takiej przychodni, warto mieć też upatrzonego lekarza. Co jednak jeśli nie znamy specjalisty? W takim przypadku można opierać się na opiniach innych pacjentów. To zmusza jednak do szukania informacji na różnych stronach i forach.

Zobacz także:

Tata kąpie, mama przewija - jak dzielicie obowiązki w opiece nad niemowlakiem?

Leczenie prywatne będzie przebiegać zdecydowanie efektywniej, gdy będzie ono oparte o bazę specjalistów skupioną w jednym miejscu w sieci. Na WP abcZdrowie znajdziemy lekarzy różnych specjalizacji. Aby zarejestrować się do tego wybranego, wystarczy kilka kliknięć - bez konieczności zakładania konta. Możemy też szybko dowiedzieć się, w leczeniu jakich schorzeń specjalizuję się dany lekarz.

Tu rejestracja jest szybka. Zaoszczędzamy czas i nerwy, których może przysporzyć rejestracja przez telefon. Mamy też wgląd w terminarz specjalisty. Wybieramy dogodną dla nas godzinę wizyty bez wypytywania o szczegóły. Nie musimy też wychodzić z domu, co znowu pozwala na zaoszczędzenie czasu. Proste, prawda?

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze