Trwa ładowanie...

Alergeny środowiskowe

Alergeny to cząsteczki białkowe, które powodują nieprawidłową reakcję układu immunologicznego, czyli są przyczyną alergii. Należą do nich: substancje pokarmowe i lotne (pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni), związki chemiczne, drobnoustroje, pasożyty, jady owadów (pszczoły, osy, szerszenie). Niektóre alergeny występują w środowisku pracy i mogą być przyczyną tzw. alergii zawodowych. Najprostszym sposobem leczenia alergii jest unikanie alergenów, które ją powodują.

spis treści

1. Alergia na roztocza

Alergia na roztocza kurzu domowego jest jedną z najczęściej występujących reakcji alergicznych. Powodują ją alergeny, które znajdują się w odchodach pajęczaków. Paradoksalnie - nawet czyste i posprzątane mieszkanie, w którym nie ma kurzu, nie gwarantuje, że u osoby uczulonej nie pojawi się reakcja alergiczna. Dzieje się tak, ponieważ idealnym środowiskiem dla rozwoju roztoczy i pleśni są przewody wentylacyjne mieszkań z centralnym ogrzewaniem i klimatyzacją. Ponadto rozwijają się one na gładkich powierzchniach tapicerowanych, wykładzinach oraz meblach. Alergeny, które powodują alergię na roztocza pasożytują na złuszczonym ludzkim i zwierzęcym naskórku oraz w niektórych produktach spożywczych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Alergia na sierść

Alergia na sierść zwierząt dotyczy aż 15% społeczeństwa, z czego największa ilość osób uczulona jest na sierść kota, a dokładniej mówiąc na znajdujące się w niej alergeny, czyli złuszczony naskórek, mocz czy resztki śliny. Zawierają one specjalny rodzaj białka, który powoduje reakcję alergiczną. Jeśli osoba uczulona na sierść zwierzęcia, nie potrafi rozstać się ze swoim ulubieńcem, zaleca się, by usunęła ona ze swojego domu dywany, meble tapicerowane, dbała jak najwięcej o higienę swojego zwierzęcia i nie pozwalała mu na pozostawanie w miejscu, w którym śpi.

3. Alergia na pyłki roślin

Alergia na pyłki roślin pojawia się tylko w określonych warunkach. Reakcja alergiczna pojawia się, jeśli:

  • alergeny pochodzą od roślin wiatropylnych,
  • pyłki roślin są lekkie i mogą swobodnie roznosić się w powietrzu na duże odległości,
  • alergeny występują w przestrzeni, w której znajduje się alergik,
  • stężenie pyłków roślin jest wysokie lub bardzo wysokie.

4. Alergeny zawarte w zarodnikach grzybów pleśniowych

Alergeny środowiskowe, które występują w grzybach pleśniowych, mogą być przyczyną alergii przez cały rok, ale objawy alergii nasilają się zazwyczaj w lipcu i sierpniu. Ten rodzaj alergenów występuję pod niewidzialnymi dla ludzkiego oka postaciami nie tylko w środowisku naturalnym, ale także w w źle wentylowanych łazienkach, piwnicach, saunach, klimatyzatorach, nawet w roślinach doniczkowych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza