Trwa ładowanie...

Połóż na podłodze wełniany sweter. Dowiesz się, czy masz w domu szubaki

Avatar placeholder
06.06.2024 19:59
Ukrywają się w dywanach. Jak pozbyć się szubaków?
Ukrywają się w dywanach. Jak pozbyć się szubaków? (Getty Images)

Szubaki, choć w Polsce znane są stosunkowo niedługo, bo od 2000 roku, szybko stały się jednym z najbardziej irytujących problemów dla wielu gospodarstw. Te niepozorne chrząszcze, które najprawdopodobniej przybyły do naszego kraju z Afryki, potrafią skutecznie utrudnić życie swoją obecnością.

spis treści

1. Niszczycielskie szkodniki

Szubaki to chrząszcze, które preferują ciepłe, przytulne zakątki naszych mieszkań. Idealna temperatura dla ich rozwoju to około 24 stopnie Celsjusza, co czyni nasze domy doskonałym miejscem dla ich bytowania przez cały rok.

Aby sprawdzić, czy szubaki zalęgły się w mieszkaniu, wystarczy przeprowadzić prosty test. Połóż na podłodze wełniany sweter na kilka godzin, a następnie dokładnie go wytrzep. Jeżeli w domu są szubaki, z pewnością wyczują wełnę i spadną ze swetra podczas trzepania.

Zobacz film: "Szkodniki roślin domowych. Jak rozpoznać i zwalczać tarczniki?"

Szubaki składają jaja w wełnianych ubraniach, na dywanach, kocach oraz meblach z naturalnej skóry. Samica może złożyć nawet 50 jaj, a ich larwy, które osiągają długość 8-10 milimetrów, są odpowiedzialne za największe szkody.

Larwy szubaków żywią się różnymi substancjami organicznymi, w tym martwymi owadami, resztkami jedzenia, a nawet złuszczonym ludzkim naskórkiem. Dorosłe osobniki, które potrafią latać, często wpadają do mieszkań przez otwarte okna i otwory wentylacyjne.

2. Metody zwalczania

Walka z szubakami wymaga przede wszystkim utrzymania czystości. Regularne usuwanie martwych owadów, pajęczyn oraz resztek jedzenia jest kluczowe, ponieważ w czystych i dobrze utrzymanych przestrzeniach nie znajdują pożywienia.

W przeciwieństwie do popularnych mitów, naturalne zapachy jak mięta czy lawenda nie są skuteczne w zwalczaniu szubaków. Najbardziej efektywnym sposobem jest znalezienie i usunięcie ich gniazda oraz dokładne umycie zainfekowanych miejsc silnym detergentem.

Żywność, w której znajdziemy szubaki, niestety musi zostać wyrzucona, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się chrząszczy. Chociaż pozbycie się ich może być trudne, odpowiednie środki higieny i regularne kontrole mogą znacznie ograniczyć ryzyko ich występowania.

Szubaki są trudne do wyeliminowania, dlatego tak ważna jest odpowiednia prewencja i higiena, by utrzymać je z dala od naszego domu. Dbając o czystość i monitorując potencjalne miejsca ich występowania, możemy skutecznie ograniczyć ich obecność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze