Trwa ładowanie...

Gryzie gorzej niż komar. Nie lekceważ tego owada

Avatar placeholder
oprac. Aleksandra Zaborowska 30.04.2024 14:07
Sezon na nie właśnie się zaczął. Wprowadzają do rany trujące substancje
Sezon na nie właśnie się zaczął. Wprowadzają do rany trujące substancje (Getty Images)

Te małe, pozornie nieszkodliwe owady skutecznie utrudniają funkcjonowanie w okresie wiosennym oraz letnim. Ich ukąszenie może wywołać nie tylko ból i uczucie swędzenia, lecz czasem także skutkować bardziej poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jak można się przed nimi chronić?

spis treści

1. Sezon na meszki trwa

Meszki to małe gryzące owady, których ukąszenie może powodować duży dyskomfort. Ich szaro-brązowe ciała mają zaledwie od 1,5 do 6 mm długości.

To, co wyróżnia meszki, to ich znakomity wzrok oraz zdolność wyczuwania dwutlenku węgla wytwarzanego przez ludzi, co umożliwia im dokładne lokalizowanie potencjalnych ofiar.

Zobacz film: "Ugryzł Cię kleszcz? Obserwuj ranę"

Atakować potrafią nie tylko na zewnątrz - gryzą także w pomieszczeniach zamkniętych. Tak jak w przypadku komarów i kleszczy, przyciąga je zapach ludzkiego potu.

Początkiem ich aktywności jest maj, ale z pełną intensywnością atakują rano i wieczorami w okresie letnim. Podczas upałów i deszczu są mniej aktywne. Preferują przebywanie w otoczeniu zbiorników wodnych, w parkach, lasach oraz na łąkach, które stanowią dla nich miejsca lęgowe.

Te owady demonstrują aktywność głównie w ciągu dnia, a ta uzależniona jest od warunków atmosferycznych. Najczęściej spotkać je można między godzinami 9:00 a 11:00 oraz 16:00 a 19:00. W dni, podczas których wyczuwalna jest wysoka wilgotność powietrza, a także zauważa się mgłę, jak również przed nawałnicami i intensywnymi opadami, aktywność meszek jest znacznie większa.

2. Ich ugryzienia są bolesne

Ból towarzyszący ugryzieniom meszek jest intensywny, a ich jad jest szczególnie szkodliwy dla:

  • dzieci,
  • osób starszych,
  • osób nietrzeźwych.

Wydzielina pochodząca od meszek rozpuszcza erytrocyty i niszczy tkanki, co może prowadzić do obrzęku płuc albo nawet wstrząsu anafilaktycznego. Szczególnie groźne są samice meszek, które do produkcji jaj potrzebują protein, zdobywanych z krwi człowieka.

W odróżnieniu od komara meszka nie żywi się krwią poprzez bezpośrednie jej wysysanie po nakłuciu skóry, lecz wykonuje cięcie i miażdży tkankę, aż dotrze do naczyń krwionośnych. W momencie, gdy krew zaczyna wypływać, owad ją konsumuje.

Ponadto, aby opóźnić proces gojenia się rany i zapewnić sobie jak najwięcej pożywienia, meszka wprowadza do rany trujące substancje ze swojej śliny, opóźniające krzepnięcie krwi. Ugryzienie przez meszkę czasem może spowodować rozwój procesu zapalnego z objawami takimi jak:

  • ból głowy,
  • mdłości,
  • gorączka,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • bóle mięśniowe.

U niektórych osób po ugryzieniu przez meszkę pojawić się może reakcja alergiczna zwana simuldozą.

3. Jak postępować po ugryzieniu przez meszkę?

Ugryzioną powierzchnię należy umyć wodą z mydłem i zastosować specjalną maść na ugryzienia, by przeciwdziałać swędzeniu. Dodatkowo warto zastosować:

  • okład z cebuli, octu, cytryny albo sody oczyszczonej (złagodzą objawy ugryzienia),
  • okład z szałwii lub tymianku (zredukują opuchliznę),
  • wodę utlenioną (służącą do dezynfekcji rany)/.

Jeżeli swędzenie długo się utrzymuje, a rana powiększa, konieczna może być wizyta u lekarza, który ewentualnie zastosuje antybiotyk.

Aby zmniejszyć ryzyko ataku przez meszki zaleca się:

  • noszenie ubrań z długimi rękawami i spodni podczas wypraw do lasów, parków oraz miejsc ze zbiornikami wodnymi,
  • stosowanie środków odstraszających meszki takich jak balsamy czy spraye,
  • regularne przyjmowanie witamin z grupy B, mogących zmienić zapach potu i odstraszyć te owady.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze