Trwa ładowanie...

Zauważyłeś w domu? Lepiej go nie zabijać, taki jest powód

 Paula Jakubasik
09.05.2024 12:10
Czy "polski skorpion" jest groźny?
Czy "polski skorpion" jest groźny? (Getty Images)

W okresie wiosenno-letnim może pojawić się w naszych domach owad przypominający skorpiona. Zwykle ukrywa się w biblioteczkach domowych, między dokumentami lub segregatorami. Spotkanie z tym stworzeniem nie należy do przyjemnych: w pierwszym odruchu chcielibyśmy użyć kapcia, by jak najszybciej się go pozbyć. Okazuje się, że jest to poważny błąd.

spis treści

1. Czy jadowity pajęczak zagraża ludziom?

Polski pajęczak o wyglądzie przypominającym skorpiona, choć może budzić niepokój, nie stanowi takiego zagrożenia jak jego egzotyczny odpowiednik. W rzeczywistości podobieństwo ogranicza się głównie do szczękoczułków i szczypiec.

Co ważne, zaleszczotek książkowy nie ma zamiaru atakować ludzi ani wyrządzać im krzywdy, a brak jadowego kolca sprawia, że jest znacznie mniej niebezpieczny niż prawdziwy skorpion. Ponadto jego rozmiary są stosunkowo niewielkie, zwykle oscylują między 2,5 a 4,5 mm, co sprawia, że często zwyczajnie go nie zauważamy.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Dla porównania egzotyczne odmiany skorpionów mogą być naprawdę duże, osiągają od 8 mm do imponujących 20 cm. Pomimo podobieństwa w wyglądzie, polskiego pajęczaka nie trzeba traktować jak zagrożenie i wbrew pozorom, lepiej nie pozbywać się go z domu.

2. Lepiej go nie zabijać

Zaleszczotek książkowy, choć jest drapieżnikiem i poluje na inne owady, nie stanowi zagrożenia dla ludzi. W rzeczywistości, jego obecność może być wręcz korzystna dla domowych bibliotek. Pajęczak ten preferuje bowiem przebywanie wśród książek, ponieważ poluje na roztocza, skoczogonki oraz gryzki, które często zamieszkują nasze mieszkania.

Dzięki temu może pomóc w utrzymaniu czystości w bibliotecznych regałach oraz ochronie cennych księgozbiorów. Niektórzy wierzą, że pojawienie się zaleszczotka w domu jest wróżbą pomyślności.

Poza domem "polskie skorpiony" można spotkać w pszczelich ulach, gdzie pełnią istotną rolę w ekosystemie. Zwalczają szkodniki, jak dręcz pszczeli czy gąsienice barciaków, które mogą zagrażać plastrom miodu, odgrywają też istotną rolę w utrzymaniu zdrowia pszczelich rodzin.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze