Trwa ładowanie...

Popularny lek przeciwbólowy może prowadzić do groźnych powikłań

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
24.02.2024 15:27
Popularny lek przeciwbólowy może zwiększać ryzyko udaru i zawału
Popularny lek przeciwbólowy może zwiększać ryzyko udaru i zawału (Getty Images)

Paracetamol jest jednym z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych. Do niedawna traktowano go jako środek "bezpieczniejszy" od innych o podobnym działaniu, zwłaszcza dla osób z nadciśnieniem. Nowe badania wskazują, że jego długotrwałe stosowanie zwiększa ryzyko udaru mózgu.

spis treści

1. Zwiększa ryzyko udaru i zawału

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Edynburskiego wskazują na potencjalne ryzyko groźnych powikłań przy stosowaniu paracetamolu przez dłuższy okres. To zaskakujące o tyle, że do tej pory lek był uznawany za bezpieczny.

Autorzy pracy objęli obserwacją łącznie grupę 110 pacjentów z potwierdzonym nadciśnieniem tętniczym. Uczestnicy eksperymentu otrzymywali 1 g paracetamolu cztery razy dziennie albo odpowiednio dopasowane placebo przez dwa tygodnie.

Okazało się, że u osób przyjmujących paracetamol zaobserwowano po tym okresie znaczny wzrost ciśnienia krwi - w przeciwieństwie do grupy kontrolnej. Badacze szacują, że przy długotrwałym stosowaniu takich leków oznacza to potencjalne zwiększenie ryzyka rozwoju chorób serca lub udaru mózgu o około 20 proc.

Zobacz film: "Ibuprofen i paracetamol. Jakie mają działanie na dzieci?"

- To badanie wyraźnie pokazuje, że paracetamol, najczęściej stosowany lek na świecie, zwiększa ciśnienie krwi, jeden z najważniejszych czynników ryzyka zawałów serca i udarów mózgu - tłumaczy prof. James Dear, kierownik farmakologii klinicznej na Uniwersytecie w Edynburgu.

Naukowcy dodają, że podobny wpływ na ciśnienie jest obserwowany w przypadku niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak ibuprofen.

Jednocześnie po przerwaniu stosowania paracetamolu ciśnienie wracało do wyjściowego poziomu, co jak podkreślają autorzy pracy, wskazuje na bezpośredni związek z przyjmowanym lekiem.

Długotrwałe przyjmowanie paracetamolu może podnosić ciśnienie krwi. Problem dotyczy zwłaszcza jednej grupy pacjentów
Długotrwałe przyjmowanie paracetamolu może podnosić ciśnienie krwi. Problem dotyczy zwłaszcza jednej grupy pacjentów (Adobe Stock)

2. Ostrzeżenie dla osób z nadciśnieniem

Naukowcy wskazują, że długotrwałe przyjmowanie środków przeciwbólowych zawsze jest obarczone ryzykiem pewnych skutków ubocznych, w związku z tym pacjenci powinni przyjmować możliwie najniższą dawkę przez jak najkrótszy okres. Ostrożność w przyjmowaniu leków z tą substancją czynną powinni zachować zwłaszcza pacjenci, którzy są w grupie ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych.

- Podsumowując, wykazaliśmy, że dwutygodniowe leczenie paracetamolem zwiększa ciśnienie krwi u pacjentów z nadciśnieniem - zaznacza ekspert.

Dr Iain MacIntyre, konsultant w dziedzinie farmakologii klinicznej i nefrologii w NHS Lothian, współautor badań dodaje, że nie zaobserwowano wpływu na ciśnienie w przypadku doraźnego stosowania leku przez pacjentów.

- Nie chodzi o krótkotrwałe stosowanie paracetamolu na bóle głowy lub gorączkę, ale o przyjmowanie go regularnie przez dłuższy czas, zwykle w przypadku przewlekłego bólu – podkreśla naukowiec.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze