Powiększenie warg
Istnieje wiele sposobów poprawienia wyglądu warg, jednak trzeba myśleć realistycznie – żadne implanty czy zastrzyki nie zdziałają cudów. Aby poddać się zabiegowi powiększenia warg, pacjent powinien być w pełni zdrowy. Opryszczka, niektóre choroby, np. cukrzyca lub toczeń, blizny na wargach, problemy z krzepnięciem krwi są przeciwwskazaniem do operacji. Należy pamiętać, że zabieg powiększenia ust to operacja. Dlatego przed podjęciem decyzji należy porozmawiać z lekarzem i być świadomym ryzyka.
Usta można powiększyć wstrzykując w nie odpowiednie substancje. W tym celu lekarz najpierw stosuje znieczulenie miejscowe, a następnie wstrzykuje w wargi jedną z następujących substancji:
- Artecoll – to syntetyczny środek powiększając usta. Z jego użyciem wiąże się wyższe ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, niż w przypadku wstrzyknięć kolagenu i tłuszczu, ale efekt trwa dłużej.
- Autologen – to zawiesiny kolagenu uzyskane z własnej skóry. W tym wypadku nie ma mowy o reakcji uczuleniowej, ale efekty są czasowe.
- Kolagen – można go pozyskać z krów, ale może pojawić się reakcja alergiczna. Wyniki zabiegu są czasowe – trwają od 4 tygodni do 3 miesięcy.
- Dermalogen – to kolagen pozyskiwany od innych osób. Również daje tymczasowe efekty.
- Fascia – to zastrzyki wykorzystujące konkretne rodzaje tkanki łącznej albo z własnego ciała lub dawcy. Mogą być wszczepiane chirurgicznie lub wstrzykiwane. Główną wadą jest to, że w ciągu roku od wstrzyknięcia ciało je wchłonie.
- Tłuszcz – pobrany z bioder lub brzucha. Nie będzie na pewno reakcji alergicznej.
- HylaForm to materiał stworzony z naturalnych substancji ciała. Nie ma ryzyka zakażenia, ale zabieg trzeba powtarzać, by zachować efekty.
- Restylane – jest to jasny żel. Zawiera kwas hialuronowy, który naturalnie występuje u ludzi, więc jest mała szansa na reakcję alergiczną. Jest biodegradowalny, więc ciało wchłonie go w ciągu 6 miesięcy.
W przypadku implantów i operacyjnego powiększenia ust podawane jest także znieczulenie miejscowe. Zabieg może trwać ok. 2 godzin. Opcje zabiegów:
- Alloderm – to kolagen wytwarzany z tkanek dawców. Chirurg umieszcza go poprzez małe nacięcia na wewnętrznej stronie warg. Efekt utrzymuje się 12 miesięcy.
- Tkanka tłuszczowa – ta metoda chirurgiczna pozwala osiągnąć pożądane wypełnienie ust. Efekt może być trwały, ale zależy od pacjenta.
- Gore-Tex, SoftForm ePTFE – to miękkie materiały syntetyczne, które mogą przynieść trwałe rezultaty. W przeciwieństwie do innych opcji ciało nie absorbuje ich. Jednak, ponieważ są one syntetyczne, istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.
- Lokalne przeszczepy płatów – to zabieg chirurgiczny, który wykorzystuje skórę i tkanki z wnętrza jamy ustnej. O wiele bardziej inwazyjna niż jakakolwiek inna technika i często jest stosowana w ostateczności.
Powrót do zdrowia zależy od rodzaju zabiegu. W przypadku zastrzyków – to kilka dni, jednakże opuchlizna może trwać dłużej. W przypadku operacji – do dwóch tygodni.
Przed operacją powiększenia ust należy zapewnić sobie transport do domu. Palacze przeważnie są proszeni o powstrzymanie się od palenia przez jakiś czas przed operacją. Na zabieg należy przyjść w swobodnym ubraniu, z bluzką zapinaną na guziki. Przez zabiegiem nie należy brać aspiryny ani ibuprofenu. W domu warto przygotować sobie wcześniej: lód, poduszki, delikatne jedzenie – galaretki, puddingi, jogurt, telefon w zasięgu ręki.
Jak przy każdej operacji, tak i tu mogą pojawić się powikłania. Obejmują one:
- reakcję alergiczną na zastosowany wypełniacz lub środek znieczulający,
- krwawienie,
- stwardnienie implantu, który może wymagać usunięcia,
- infekcje.
Jeśli pojawi się duża opuchlizna lub gorączka, należy skontaktować się z lekarzem.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.