Powiększenie warg

Istnieje wiele sposobów poprawienia wyglądu warg, jednak trzeba myśleć realistycznie – żadne implanty czy zastrzyki nie zdziałają cudów. Aby poddać się zabiegowi powiększenia warg, pacjent powinien być w pełni zdrowy. Opryszczka, niektóre choroby, np. cukrzyca lub toczeń, blizny na wargach, problemy z krzepnięciem krwi są przeciwwskazaniem do operacji. Należy pamiętać, że zabieg powiększenia ust to operacja. Dlatego przed podjęciem decyzji należy porozmawiać z lekarzem i być świadomym ryzyka.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Usta można powiększyć wstrzykując w nie odpowiednie substancje. W tym celu lekarz najpierw stosuje znieczulenie miejscowe, a następnie wstrzykuje w wargi jedną z następujących substancji:

 • Artecoll – to syntetyczny środek powiększając usta. Z jego użyciem wiąże się wyższe ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, niż w przypadku wstrzyknięć kolagenu i tłuszczu, ale efekt trwa dłużej.
 • Autologen – to zawiesiny kolagenu uzyskane z własnej skóry. W tym wypadku nie ma mowy o reakcji uczuleniowej, ale efekty są czasowe.
 • Kolagen – można go pozyskać z krów, ale może pojawić się reakcja alergiczna. Wyniki zabiegu są czasowe – trwają od 4 tygodni do 3 miesięcy.
Włókno kolagenu

Struktura kolagenu - potrójna helisa.

 • Dermalogen – to kolagen pozyskiwany od innych osób. Również daje tymczasowe efekty.
 • Fascia – to zastrzyki wykorzystujące konkretne rodzaje tkanki łącznej albo z własnego ciała lub dawcy. Mogą być wszczepiane chirurgicznie lub wstrzykiwane. Główną wadą jest to, że w ciągu roku od wstrzyknięcia ciało je wchłonie.
 • Tłuszcz – pobrany z bioder lub brzucha. Nie będzie na pewno reakcji alergicznej.
 • HylaForm to materiał stworzony z naturalnych substancji ciała. Nie ma ryzyka zakażenia, ale zabieg trzeba powtarzać, by zachować efekty.
 • Restylane – jest to jasny żel. Zawiera kwas hialuronowy, który naturalnie występuje u ludzi, więc jest mała szansa na reakcję alergiczną. Jest biodegradowalny, więc ciało wchłonie go w ciągu 6 miesięcy.

W przypadku implantów i operacyjnego powiększenia ust podawane jest także znieczulenie miejscowe. Zabieg może trwać ok. 2 godzin. Opcje zabiegów:

 • Alloderm – to kolagen wytwarzany z tkanek dawców. Chirurg umieszcza go poprzez małe nacięcia na wewnętrznej stronie warg. Efekt utrzymuje się 12 miesięcy.
 • Tkanka tłuszczowa – ta metoda chirurgiczna pozwala osiągnąć pożądane wypełnienie ust. Efekt może być trwały, ale zależy od pacjenta.
 • Gore-Tex, SoftForm ePTFE – to miękkie materiały syntetyczne, które mogą przynieść trwałe rezultaty. W przeciwieństwie do innych opcji ciało nie absorbuje ich. Jednak, ponieważ są one syntetyczne, istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.
 • Lokalne przeszczepy płatów – to zabieg chirurgiczny, który wykorzystuje skórę i tkanki z wnętrza jamy ustnej. O wiele bardziej inwazyjna niż jakakolwiek inna technika i często jest stosowana w ostateczności.

Powrót do zdrowia zależy od rodzaju zabiegu. W przypadku zastrzyków – to kilka dni, jednakże opuchlizna może trwać dłużej. W przypadku operacji – do dwóch tygodni.

Przed operacją powiększenia ust należy zapewnić sobie transport do domu. Palacze przeważnie są proszeni o powstrzymanie się od palenia przez jakiś czas przed operacją. Na zabieg należy przyjść w swobodnym ubraniu, z bluzką zapinaną na guziki. Przez zabiegiem nie należy brać aspiryny ani ibuprofenu. W domu warto przygotować sobie wcześniej: lód, poduszki, delikatne jedzenie – galaretki, puddingi, jogurt, telefon w zasięgu ręki.

Jak przy każdej operacji, tak i tu mogą pojawić się powikłania. Obejmują one:

 • reakcję alergiczną na zastosowany wypełniacz lub środek znieczulający,
 • krwawienie,
 • stwardnienie implantu, który może wymagać usunięcia,
 • infekcje.

Jeśli pojawi się duża opuchlizna lub gorączka, należy skontaktować się z lekarzem.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Powiększenie warg
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Powiększenie warg
Plastyka pochwy - przygotowanie, wskazania, przebieg operacji i rekonwalescencja

Powiększenie warg sromowych

Powiększenie warg sromowych większych to zabieg chirurgii estetycznej, który znacząco wpływa na wygląd narządów płciowych kobiety. Estetyka miejsc (...) intymnych wymaga, aby wargi sromowe większe zakrywały...

Zmniejszenie warg sromowych

Plastyka warg sromowych

warunkowane jest aspektami estetycznymi lub anatomicznymi. Z drugiej strony, często wykonuje się także powiększenie warg sromowych. Przyczyny operacji (...) , naturalne powiększenie warg...

Kobiece problemy

Wargi sromowe większe - przyczyny przerostu, korekta

moczu. Według badań wargi sromowe większe czy mniejsze mogą się powiększyć, ponieważ gospodarka hormonalna w organizmie jest zaburzona. Przerost warg (...) labioplastyką. * Zmniejszenie warg...

Powiększenie piersi

Jak wygląda powiększenie piersi? (WIDEO)

Jak wygląda powiększenie piersi? (WIDEO) Odtwórz wideo

Powiększenie piersi to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów plastycznych u kobiet. Wiele pań borykających się z niewielkim biustem poddaje (...) , aby zwiększyć ich objętość i poprawić kształt. Powiększenie piersi...

Zapalenie przyusznic

Dziecko chore na świnkę

Dziecko chore na świnkę

Objawy to znaczne powiększenie ślinianek przyusznych, podczas choroby pacjent odczuwa silny ból.

Wole - podział woli, przyczyny powiększenia tarczycy, wole guzowate, wole nadczynne, leczenie

Powiększenie tarczycy

Powiększenie tarczycy

Kobieta z dużym wolem.

Onkologia

Objawy nowotworów głowy i jamy ustnej

Objawy nowotworów głowy i jamy ustnej

mózgu, krtani, jamy ustnej, ucha, warg, gardła. Ich występowanie, wbrew pozorom, jest dość częste. Dwa główne czynniki ryzyka to nadmierne spożywanie (...) także na powiększenie węzłów chłonnych. Na następnym slajdzie...