Pracujesz przy komputerze? Zobacz, jak pomóc swoim oczom

Miliony osób na całym świecie spędzają przed ekranem komputera co najmniej 8 godzin dziennie. Wiele z nich skarży się na problemy z oczami. Jak temu zaradzić?

Oczy nieustannie wpatrujące się w monitor mają prawo być zmęczone. Stają się podrażnione, zaczerwienione, często kłują i pieką. Nic zatem dziwnego, że osoby pracujące przed komputerem skarżą się na dolegliwości gałek ocznych. Jest ich całe mnóstwo, większości jednak można zapobiec, przestrzegając zasad higieny pracy.

spis treści

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy detoks organizmu może pomóc w walce z łuszczycą?"

1. Jak dbać o oczy?

Miejsce pracy powinno być dobrze oświetlone. Najlepiej jest ustawić komputer bokiem do okna, by światło nie odbijało się w monitorze (dodatkowe refleksy męczą wzrok).

Urządzenie powinno być ustawione w odległości minimum 40 cm od oczu. Odpowiedni musi być również rozmiar czcionki i jej krój (im bardziej wystylizowany, tym gorzej). Równie istotny jest kontrast między kolorem znaków a tłem.

Konieczne jest robienie kilkuminutowych przerw. Czas wolny dobrze jest przeznaczyć na gimnastykę oczu. Wystarczą proste ćwiczenia, np. spojrzenia na boki pod różnymi kątami i spoglądanie w dal. Jeśli nasz wzrok jest mocno obciążony pracą przed komputerem, należy mu się solidne wzmocnienie. W diecie nie może zatem zabraknąć witamin A, C i E, cynku, magnezu i selenu. Warto też zadbać o aktywność fizyczną.

2. Odpowiednie nawilżenie oka

Komputery emitują dużo ciepła, nic zatem dziwnego, że powietrze w pomieszczeniach biurowych często jest suche i nieodpowiednio nawilżone. Jeśli doda się do tego klimatyzację, trudno dziwić się, że coraz częściej rozpoznawany jest tzw. zespół suchego oka. Towarzyszą mu objawy, takie jak: kłucie, pieczenie, odczucie ciała obcego pod powiekami oraz zaczerwienienie.

Dolegliwość można złagodzić, sięgając po odpowiednio dobrane krople, powszechnie określane mianem sztucznych łez. W aptekach jest ich bardzo dużo, warto jednak kupić taki produkt, który wyróżnia się długotrwałym działaniem, a nie dający jedynie czasową ulgę.

Godne uwagi są krople Systane® Ultra o unikatowym mechanizmie działania. Opiera się on na tworzeniu sieci, która zapewnia długotrwałe nawilżenie i ochronę powierzchni oka przed działaniem szkodliwych czynników. Składniki kropli łączą się z resztkowym filmem łzowym i wraz z nim tworzą warstwę ochronną o konsystencji żelu. Tym samym zabezpieczają powierzchnię oka przed dalszymi uszkodzeniami oraz przyspieszają regenerację.

Z kolei osobom, u których zespół suchego oka jest mocno zaawansowany, poleca się żelowe krople do oczu Systane® Gel Drops. Powinno się je stosować na noc, gdyż ze względu na gęstą konsystencję mogą krótkotrwale zaburzać ostrość widzenia.

3. Zespół suchego oka – kiedy należy zgłosić się do okulisty?

W zdecydowanej większości przypadków dolegliwości da się zniwelować, stosując krople, które kupić można w aptece bez recepty. Sięgnięcie po preparat bardzo dobrej jakości i jego prawidłowa aplikacja powinny szybko rozwiązać problem.

Gdy jednak dolegliwość zlekceważymy, wówczas może się ona nasilić i prowadzić do stanów zapalnych powierzchni oka. W takiej sytuacji wizyta u okulisty jest konieczna.

Są osoby, które szczególnie powinny dbać o właściwe nawilżenie oka. Do tej grupy należą: cukrzycy, alergicy, kobiety w ciąży, osoby przyjmujące leki psychotropowe lub stosujące doustne środki antykoncepcyjne. W ich przypadku odpowiednie krople do oczu stosowane powinny być regularnie.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy