Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Rafał Jędrzejczyk

Pracujesz przy komputerze? Zobacz, jak pomóc swoim oczom

 Agnieszka Gotówka
13.11.2017 14:22
zespół suchego oka
zespół suchego oka (123RF.com)

Miliony osób na całym świecie spędzają przed ekranem komputera co najmniej 8 godzin dziennie. Wiele z nich skarży się na problemy z oczami. Jak temu zaradzić?

Oczy nieustannie wpatrujące się w monitor mają prawo być zmęczone. Stają się podrażnione, zaczerwienione, często kłują i pieką. Nic zatem dziwnego, że osoby pracujące przed komputerem skarżą się na dolegliwości gałek ocznych. Jest ich całe mnóstwo, większości jednak można zapobiec, przestrzegając zasad higieny pracy.

spis treści

1. Jak dbać o oczy?

Miejsce pracy powinno być dobrze oświetlone. Najlepiej jest ustawić komputer bokiem do okna, by światło nie odbijało się w monitorze (dodatkowe refleksy męczą wzrok).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy detoks organizmu może pomóc w walce z łuszczycą?"

Urządzenie powinno być ustawione w odległości minimum 40 cm od oczu. Odpowiedni musi być również rozmiar czcionki i jej krój (im bardziej wystylizowany, tym gorzej). Równie istotny jest kontrast między kolorem znaków a tłem.

Konieczne jest robienie kilkuminutowych przerw. Czas wolny dobrze jest przeznaczyć na gimnastykę oczu. Wystarczą proste ćwiczenia, np. spojrzenia na boki pod różnymi kątami i spoglądanie w dal. Jeśli nasz wzrok jest mocno obciążony pracą przed komputerem, należy mu się solidne wzmocnienie. W diecie nie może zatem zabraknąć witamin A, C i E, cynku, magnezu i selenu. Warto też zadbać o aktywność fizyczną.

2. Odpowiednie nawilżenie oka

Komputery emitują dużo ciepła, nic zatem dziwnego, że powietrze w pomieszczeniach biurowych często jest suche i nieodpowiednio nawilżone. Jeśli doda się do tego klimatyzację, trudno dziwić się, że coraz częściej rozpoznawany jest tzw. zespół suchego oka. Towarzyszą mu objawy, takie jak: kłucie, pieczenie, odczucie ciała obcego pod powiekami oraz zaczerwienienie.

Dolegliwość można złagodzić, sięgając po odpowiednio dobrane krople, powszechnie określane mianem sztucznych łez. W aptekach jest ich bardzo dużo, warto jednak kupić taki produkt, który wyróżnia się długotrwałym działaniem, a nie dający jedynie czasową ulgę.

Godne uwagi są krople Systane® Ultra o unikatowym mechanizmie działania. Opiera się on na tworzeniu sieci, która zapewnia długotrwałe nawilżenie i ochronę powierzchni oka przed działaniem szkodliwych czynników. Składniki kropli łączą się z resztkowym filmem łzowym i wraz z nim tworzą warstwę ochronną o konsystencji żelu. Tym samym zabezpieczają powierzchnię oka przed dalszymi uszkodzeniami oraz przyspieszają regenerację.

Z kolei osobom, u których zespół suchego oka jest mocno zaawansowany, poleca się żelowe krople do oczu Systane® Gel Drops. Powinno się je stosować na noc, gdyż ze względu na gęstą konsystencję mogą krótkotrwale zaburzać ostrość widzenia.

3. Zespół suchego oka – kiedy należy zgłosić się do okulisty?

W zdecydowanej większości przypadków dolegliwości da się zniwelować, stosując krople, które kupić można w aptece bez recepty. Sięgnięcie po preparat bardzo dobrej jakości i jego prawidłowa aplikacja powinny szybko rozwiązać problem.

Gdy jednak dolegliwość zlekceważymy, wówczas może się ona nasilić i prowadzić do stanów zapalnych powierzchni oka. W takiej sytuacji wizyta u okulisty jest konieczna.

Są osoby, które szczególnie powinny dbać o właściwe nawilżenie oka. Do tej grupy należą: cukrzycy, alergicy, kobiety w ciąży, osoby przyjmujące leki psychotropowe lub stosujące doustne środki antykoncepcyjne. W ich przypadku odpowiednie krople do oczu stosowane powinny być regularnie.

Artykuł sponsorowany

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze