"Prawdziwy wysyp" w gabinetach. Lekarka wskazuje winnego
Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) rozpoznawany jest u osób obu płci, choć w ostatnim czasie w kolejkach do gabinetów lekarskich więcej jest mężczyzn. Prof. Ewa Stachowska w mediach społecznościowych zwróciła uwagę na jedną z najczęstszych przyczyn SIBO u pacjentów płci męskiej.
1. "Pocałunek na dalsze życie"
Prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska poruszyła temat męskiego SIBO na Instagramie, odnosząc się do jednej z najczęściej rozpoznawanych przyczyn tego schorzenia.
- Chcę powiedzieć jedną rzecz, że kiedy mężczyźni przychodzą po poradę, to rzeczywiście zwykle coś się dzieje, bo SIBO jest emanacją pewnej dysfunkcji mikrobiomu jelitowego. [...] U mężczyzn bardzo często to SIBO pojawia się w wyniku przebiegu COVID - wyjaśnia ekspertka w nagraniu opublikowanym na Instagramie. Dodaje, że "Wczoraj w gabinecie miała prawdziwy wysyp pacjentów płci męskiej z SIBO".
- Jeżeli chorowaliście i ciężko ten COVID przeszliście, pamiętajcie, że wirus SARS-CoV-2 ma swoje receptory w jelitach i bardzo często zostawia taki pocałunek na dalsze życie, w postaci przerostu bakterii w jelicie cienkim - dodaje.
Prof. Ewa Stachowska jest zdania, że zwłaszcza ciężki przebieg COVID wiąże się z ryzykiem wystąpienia SIBO. Dodatkowo mężczyźni bardzo często odwlekają wizytę u specjalisty i decydują się na skorzystanie z porady lekarskiej dopiero w momencie, gdy ich stan zdrowia znacząco się pogorszy. Podkreśla jednocześnie, że ogromny wpływ na stan jelit ma tryb życia.
- W tych jelitach rzeczywiście bardzo źle się dzieje i to jest też związane z bardzo niedobrym stylem życia [...], małą ilością snu, nietypowymi porami posiłków - wymienia prof. Stachowska.
Zwraca również uwagę na to, że wielu mężczyzn ma traumę związaną z diagnostyką. Objawy, takie jak nagła redukcja masy ciała i spadki stężenia różnych pierwiastków mogą skojarzyć się z naprawdę poważnymi chorobami.
Pacjenci obawiają się też, że "SIBO może wrócić w tak strasznej postaci, czyli z taką redukcją masy ciała, z takimi nieprzyjemnościami". Prof. Stachowska wyjaśnia, że konieczne jest zostawienie tych obaw z boku i pokonanie lęku przed nawrotem.
- I pamiętajcie panowie, nie czekajcie do ostatniej chwili, jeżeli mieliście COVID, mieliście ciężki przebieg, to pamiętajcie, że to, co się dzieje w waszych jelitach może być konsekwencją zachorowania. [...] Nie bądźcie bohaterami, idźcie po pomoc do specjalisty, bo SIBO naprawdę świetnie się leczy - apeluje.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.