Problem 800 tys. Polaków. Większość nie wie, że może stracić wzrok
Wzrasta liczba Polaków zmagających się z zaburzeniami widzenia - alarmują eksperci. Szacuje się, że na chorobę, która stopniowo wyniszcza wzrok, cierpi już 800 tys. Polaków. Nawet połowa nie jest świadoma swojej choroby.
1. Niemal milion Polaków choruje na jaskrę
Jaskra jest chorobą, która dotyka ponad 60 milionów osób na całym świecie. Choroba rozwija się po cichu, długo nie dając objawów. Co prawda ryzyko wzrasta wraz z wiekiem, jednak szacuje się, że jedno na 10 tys. dzieci rodzi się z jaskrą. Jest ona główną przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych.
- Jaskra to choroba, która stanowi w naszym kraju nadal bardzo poważny problem. Szacuje się, że cierpi na nią nawet 800 tysięcy Polaków, z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana, a tym samym nie ma świadomości, że powoli traci wzrok – informuje prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska-Dixon, prezeska Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, cytowana na łamach "Medycyny Praktycznej".
Jaskra to termin określający grupę chorób oka, które powodują uszkodzenie nerwu wzrokowego. Często są związane z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Nerw wzrokowy jest kluczowy dla widzenia, ponieważ przekazuje informacje z oka do mózgu.
Uszkodzenie tego nerwu może prowadzić do stopniowej, nieodwracalnej utraty widzenia, a w najbardziej zaawansowanych przypadkach - do całkowitej ślepoty.
Istnieje kilka rodzajów jaskry, ale najczęstsze to jaskra z otwartym kątem i jaskra z zamkniętym kątem. Jaskra z otwartym kątem rozwija się powoli i jest często bezobjawowa na początkowych etapach. W przeciwnym razie jaskra z zamkniętym kątem może wystąpić nagle i powodować ostre bóle oka, a nawet wymagać natychmiastowej interwencji medycznej.
Początkowe objawy jaskry mogą obejmować utratę bocznego (peryferyjnego) widzenia, "tunelowe" widzenie, trudności z widzeniem w niskim oświetleniu oraz zauważalne trudności z adaptacją do ciemności.
Okazuje się, że obecnie nawet 60 proc. przypadków jaskry wykrywa się przypadkowo, podczas rutynowych badań. 70 proc. wykrytych przypadków jaskry to stany tak zaawansowane, że skuteczne leczenie nie jest już możliwe i wzrok jest nie do uratowania.
- Jako Polskie Towarzystwo Okulistyczne stoimy bezsprzecznie na stanowisku, że umożliwienie pacjentom wykonania bezpłatnych badań w kierunku wczesnego wykrycia jaskry, to bardzo ważny krok w walce z tą podstępną chorobą – podkreśliła prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska Dixon na łamach "Medycyny Praktycznej".
Polskie Towarzystwo Okulistyczne przypomina, że organizuje cyklicznie bezpłatne badania przesiewowe pod kątem jaskry i zachęca do badania wzroku.
Badanie jest proste i polega na sprawdzeniu dna oka, grubości rogówki, ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.