Trwa ładowanie...

Najczęściej bagatelizowane objawy chorób płuc. "Część z nich może być symptomem nowotworu"

 Katarzyna Prus
23.04.2022 19:12
Rak płuc może początkowo nie dawać objawów
Rak płuc może początkowo nie dawać objawów (Getty Images)

Kaszel, który utrzymuje się kilka miesięcy, blada cera, ciągłe zmęczenie, a nawet ból łydki. To mogą być symptomy poważnych problemów z płucami, w tym także nowotworu. Szczególnie ostrożni powinni być palacze.

spis treści

1. Chrypka też może być niebezpieczna

- Pacjenci często bagatelizują objawy, które kojarzą im się z niegroźną infekcją. Niestety, część z nich może być nawet symptomem choroby nowotworowej płuc lub okolic szyi. Przykładem jest chrypka. Niby nic strasznego, ale gdy jest przewlekła, wymaga diagnostyki między innymi w kierunku nowotwóru krtani - podkreśla dr Tomasz Karauda, lekarz z Kliniki Pulmonologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

Pozornie niegroźne objawy mogą oznaczać poważną chorobę płuc
Pozornie niegroźne objawy mogą oznaczać poważną chorobę płuc (Getty Images)
Zobacz film: "Każdego roku rak płuca zabija 23 tys. Polaków"

Specjalista tłumaczy, że w takim przypadku konieczne jest badanie laryngologiczne, które pozwoli zdiagnozować problem. Niepokój powinny wzbudzić także inne pozornie niegroźne objawy np. spadek masy ciała czy kaszel.

2. Kaszel nie tylko przy przeziębieniu

- Kaszel najczęściej kojarzony jest z przeziębieniem. Jeśli jednak utrzymuje się kilka tygodni lub miesięcy, może być oznaką przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, czasem astmy, a także gruźlicy. Jeżeli do tego dochodzi krwioplucie, spadek masy ciała i duszność, to możemy mieć do czynienia z rakiem płuc. Dlatego nie wolno go lekceważyć - tłumaczy dr Karauda.

Lekarz zwraca uwagę, że sygnałem alarmowym może być też zmniejszona tolerancja na wysiłek.

- To nie musi być wcale pogorszenie kondycji. Jeśli nagle pokonujemy piechotą znacznie mniejszy dystans niż zazwyczaj i nie możemy złapać tchu, może to oznaczać coś znacznie poważniejszego: niewydolność serca, POChP, a czasem nawet nowotwór - zwraca uwagę lekarz.

Jeden z najbardziej niestandardowych objawów chorób płuc to uczucie ciągłego wyczerpania. Chorzy nie są sobie w stanie z nim poradzić. Nie pomaga ani dłuższy odpoczynek, ani sen, który pozwala na regenerację u zdrowych osób.

3. Groźny ból łydki

Pozornie niewinny ból łydki może się skończyć tragicznie. To jeden z objawów zakrzepicy żył głębokich. Najgroźniejszym powikłaniem jest w tym przypadku zator tętnicy płucnej, który w ciągu kilku chwil może doprowadzić do śmierci. Skrzepliny, które powstają w naczyniach żylnych, mogą się w każdej chwili oderwać i przemieszczając się w kierunku płuc, zablokować tętnicę płucną.

Obrzęków i zasinień na łydce nie powinno się więc lekceważyć, zwłaszcza jeśli towarzyszy im ból w klatce piersiowej i duszności. - 30 proc. pacjentów z zatorem płucnym umiera, bo nie otrzymali pomocy na czas - ostrzega dr Karauda,

Jedym z głównych czynników zakrzepicy, a tym samym zatorowości płucnej jest choroba nowotworowa.

4. Nie lekceważ bladej cery

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak groźnym symptomem może być blada cera. To jeden z objawów raka płuc. Szczególnie jeśli towarzyszy mu zasinienie ust i paznokci.

- To efekt niedokrwistości, której przyczyną jest z kolei podkrwawianie z guza. Często towarzyszy temu krwioplucie - zaznacza dr Karauda.

Rak płuc to najczęściej diagnozowany nowotwór w Polsce. W grupie nowotworów złośliwych jest najczęstszą przyczyną zgonów (ponad 20 tysięcy śmiertelnych przypadków rocznie).

Choroba może rozwijać się podstępnie i we wczesnych stadiach nie daje żadnych niepokojących objawów.

- Jeśli pojawiają się objawy, często choroba jest już w zaawansowanym stadium. Późne rozpoznanie niestety nie wpływa dobrze na rokowania i pacjent ma znacznie mniejsze szanse na wyleczenie niż w przypadku wczesnej diagnozy - przyznaje dr Karauda.

Lekarz dodaje, że najwięcej rozpoznań raka płuca jest w grupie palaczy, również biernych. I to oni powinni być najbardziej wyczuleni na objawy i kontrolować płuca, np. wykonując niskodawkową tomografię komputerową (z zastosowaniem niskiej dawki promieniowania - przyp. red.).

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze