Trwa ładowanie...

Prowadzi do udaru, demencji, depresji. Tyle trzeba, by mózg się zregenerował

Avatar placeholder
10.11.2023 14:07
Spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko trzech chorób mózgu. O tym warto wiedzieć
Spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko trzech chorób mózgu. O tym warto wiedzieć

Nie jest tajemnicą, że alkohol niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Niedawne badania wykazały, że nadmierne picie może zwiększać ryzyko co najmniej trzech chorób mózgu. To kolejny powód, dla którego warto ograniczyć spożywanie procentowych napojów.

spis treści

1. Alkohol zwiększa ryzyko chorób

Poranki na kacu bywają ciężkie, a rozdzierający ból głowy to główny objaw, że spożywanie alkoholu ma poważny wpływ na nasz umysł. Regularne sięganie po procenty zwiększa ryzyko demencji, udaru i depresji.

U osób uzależnionych od alkoholu bardzo często dochodzi do przerzedzenia kory mózgowej. Ta część ma kluczowe znaczenie w procesie podejmowania decyzji i odpowiedzialna jest za kreatywność.

Zobacz film: "Detoks wątroby w prosty sposób. Oto 6 sprawdzonych metod"

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda wykazały, że mózg może samodzielnie naprawić uszkodzenia spowodowane przez alkohol w ciągu 7,3 miesiąca. Zespół odkrył, że w tym czasie powróciła normalna gęstość kory mózgowej.

2. Jak trzeźwość wpływa na mózg

Naukowcy przeanalizowali mózgi 133 osób, w tym 88 alkoholików. Zespół zbadał, jak abstynencja wpływa na ich mózg - po 7 miesiącach grubość kory znacznie się poprawiła u większości osób, nawet tych, które wcześniej były uzależnione od alkoholu.

Z analizy wynika, że mózg może naprawić i zregenerować swoją strukturę, gdy już zostanie wyeliminowany negatywny czynnik w postaci alkoholu. Szkody spowodowane przez nadmierne picie są więc odwracalne.

"Wyniki te potwierdzają adaptacyjny i korzystny wpływ długotrwałej trzeźwości na regenerację strukturalną mózgu" - podsumowali autorzy badania w raporcie opublikowanym w czasopiśmie "Alcohol".

3. Używka, z której lepiej zrezygnować

Alkohol hamuje aktywność układu nerwowego i powoduje w nim ogromne zmiany, które mogą przyczyniać się do rozwoju depresji, stanów lękowych oraz innych zaburzeń psychicznych. Jest to także substancja uzależniająca.

Zmiany strukturalne w mózgu są widoczne nie tylko w korze, ale także w hipokampie, czyli obszarze odpowiedzialnym za pamięć i funkcje poznawcze. Nadmierne spożycie alkoholu wiąże się z większym ryzykiem uszkodzenia mózgu.

Nadużywanie alkoholu zakłóca nasz sen. Nieregularny cykl wiąże się z wyższym ryzykiem chorób serca, udarów oraz wielu przewlekłych schorzeń. Zaburzony zostaje także nasz układ hormonalny.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze