Trwa ładowanie...

Przybylska, Sawyze, Jobs – gwiazdy, które przegrały z rakiem trzustki

Niektóre nowotwory atakują oranizm bardzo szybko. Nawet wczesna diagnoza nie jest w stanie uratować chorego. Niestety, z roku na rok pajentów chorych onkologicznie przybywa. Coraz więcej osób dotyka też najbardziej podstępny z nowotworów – rak trzustki. 6 lat temu z tego powodu zmarła Anna Przybylska. Jednak nie tylko ona przegrała walkę z tym nowotworem.

Zobacz film: "Rak trzustki. Badania chińskich naukowców"

1. Gwiazdy, które zmarły na raka trzustki

Anna Przybylska była bardzo popularna i lubiana przez widzów. Jako Marylka Baka w serialu "Złotopolscy" podbiła serca polskiej publiczności. Wszyscy kibicowali jej w walce z rakiem.

Początkowo wyniki badań nie wskazywały, że aktorka ma problemy z trzustką. Jednak często skarżyła się na bóle żołądka i zmęczenie. To doprowadziło do depresji. Jak się później okazało, były to wczesne objawy raka.

Anna Przybylska
Anna Przybylska (EastNews)

5 października 2014 roku w wieku zaledwie 35 lat zmarła. Aktorka osierociła trójkę dzieci: Oliwię, Szymona i Jasia. Do dziś widzowie wspominają jej role i heroiczną walkę z nowotworem.

U Patricka Sawyze również został zdiagnozowany nowotwór trzustki. Aktor znany z "Dirty Dancing" czy "Uwierz w ducha" dowiedział się o chorobie w styczniu 2008 roku. Trzy miesiące później Swayze przeszedł operację. Jednak nie uchroniło go to przed szybko rozwijającym się nowotworem. Aktor zmarł półtora roku późnej,15 września 2009 roku w Los Angeles.

Patrick Swayze
Patrick Swayze (EastNews)

Steve Jobs, twórca marki Apple i jeden z najbogatszych ludzi na świecie również zmagał się z tą podstępną chorobą. W 2004 roku poddał się operacji usunięcia guza. Cztery lata później przeszedł przeszczep wątroby. Jednak 5 października 2011 roku przegrał wieloletnią walkę. Zmarł w swoim domu w Kalifornii.

Steve Jobs
Steve Jobs (GettyImages)

Na raka trzustki zmarły również takie gwiazdy jak: Daria Trafankowska, Marian Glinka, Luciano Pavarotti, Michael Landon, Marcello Mastroianni, czy Rex Harrison.

2. Rak trzustki – objawy

Objawy raka trzustki zależą głównie od wielkości i umiejscowienia guza. Istotną rolę ma również stopień zaawansowania choroby w chwili zdiagnozowania.

Zazwyczaj już na kilka miesięcy przed diagnozą pacjenci skarżą się na niecharakterystyczne objawy raka trzustki. Około 80 proc. chorych cierpi na dolegliwości takie jak: ból brzucha, jadłowstręt, uczucie sytości, nudności i osłabienie.

Jednym z pierwszych objawów rozwoju raka trzustki jest znaczna utrata masy ciała z nieznanej przyczyny, ale także świeżo wykryta cukrzyca lub zakrzepowe zapalenie żył. Niektórzy pacjenci zauważają też zmianę koloru stolca i moczu.

Do najbardziej nietypowych objawów należą: świąd skóry, bóle pleców, żółtaczka lub depresja. Ta ostatnia jest jednym z objawów guzó endokrynnych trzustki, które występują rzadko i stanowią zaledwie 5 proc. wszystkich guzów umiejscowionych w trzustce.

Do postawienia ostatecznej diagnozy raka trzustki niezbędne jest badanie histopatologiczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.