Trwa ładowanie...

Co drugi mężczyzna nie myje rąk po wyjściu z toalety

 Dorota Mielcarek
24.07.2019 11:32
Co drugi mężczyzn anie myje rak po skorzystaniu z toalety
Co drugi mężczyzn anie myje rak po skorzystaniu z toalety (123rf)

Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że połowa mężczyzn nie myje rąk po wyjściu z toalety. Na klamkach w męskich toaletach jest więcej drobnoustrojów niż na desce sedesowej. Problem dotyczy także Polaków.

1. Ręce pełne bakterii

The Royal Public Society w Londynie przeprowadziło badania w jednym z londyńskich biurowców. Pobrano próbki z 24 klamek do toalet damskich i męskich. Wyniki badań były zaskakujące.

W XXI wieku mężczyźni nadal nie myją rąk po skorzystaniu z toalety. Na klamkach od męskich toalet było sześć razy więcej bakterii niż na damskich. Ilość drobnoustrojów na klamce męskiej łazienki jest większa niż na desce sedesowej. Mężczyźni nie widzą problemu, ponieważ wyniki badań wskazują, że ponad połowa z nich nie myje rąk.

Jest to istotny problem. Bakterie z klamek roznoszą się po całym biurze. Naukowcy chcą zbadać, ile bakterii będzie na klawiaturze panów i czy przekłada się to na brak odpowiedniej higieny po wyjściu z toalety.

Zobacz film: "Tylko 25 proc. Polaków myje prawidłowo ręce po wyjściu z toalety"

Czy jest to tylko problem Brytyjczyków? Niekoniecznie. W Polsce także występuje ten problem, choć jest lepiej niż na Wyspach. Przed jedzeniem rąk nie myje co ósmy Polak, po powrocie do domu - co piaty, a po skorzystaniu z toalety co szósty.

2. Choroby brudnych rąk

Mycie rąk wodą z mydłem jest niezbędne. 15 sekund wystarczy, aby pozbyć się 90 proc. bakterii. Kolejne 15 sekund zabije wszystkie drobnoustroje. Pół minuty to minimalny czas mycia rąk.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że 69 proc. zakażeń przewodu pokarmowego to konsekwencje nieodpowiedniej higieny. Salmonella jest nazywana chorobą brudnych rąk.

Należy zaznaczyć, że zachowanie higieny powinno obowiązywać nie tylko po wyjściu z toalety, ale po powrocie z miejsc użytku publicznego, np. z autobusu. Poręczy, klamek i przycisków przy przejściu dla pieszych używają tysiące ludzi dziennie.

Nie myjąc rąk narażasz się owsiki, tasiemca, salmonellę, a nawet zapalenie wątroby typu A, które wywołuje żółtaczkę pokarmową. Częstym objawem braku higieny jest biegunka i zapalenie spojówki - wystarczy odruchowo przetrzeć dłonią oko. Dzieci szczególnie narażone są na działanie rotawirusów.

Jeśli nie masz możliwości umycia rąk, dobrym rozwiązaniem jest zakup żelu antybakteryjnego. Mała butelka zmieści się nawet do kieszeni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze