Przyciągają kleszcze jak magnes. Te rośliny wyrzuć z ogródka jak najszybciej
Coraz więcej słońca za oknem to znak, że wiosna zbliża się wielkimi krokami. To sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, ale też przypomina o zagrożeniach. Warto zabezpieczyć się przed kleszczami, które może przyciągać nawet przydomowy ogród.
1. Wiosna coraz bliżej, uważaj na kleszcze
Okres od wiosny do wczesnej jesieni to czas, kiedy kleszcze są najbardziej aktywne. Warto więc zachować ostrożność, by nie przynieść do domu groźnego intruza. Ukąszenie przez przez kleszcza może doprowadzić do boreliozy czy kleszczowego zapalenia mózgu.
Dlatego po powrocie do domu, należy dokładnie obejrzeć swoje ciało, zwłaszcza pod pachami, w zgięciach kolan czy za uszami, bo te miejsca kleszcze lubią najbardziej.
Lekarze alarmują, że nawet połowa kleszczy może być nosicielami krętków Borrelia burgdorferi. W związku z tym,przed wyjściem do lasu, parku czy nawet przydomowego ogrodu powinniśmy się odpowiednio zabezpieczyć, używając repelentów oraz zasłaniając nogi i głowę.
Warto też zadbać, by kleszcze nie zadomowiły się w naszym ogrodzie, który może je przyciągać wyjątkowo silnie.
2. Te rośliny przyciągają kleszcze
W walce z kleszczami można stosować środki chemiczne, ale mogą one negatywnie wpływać na zwierzęta i środowisko. Warto więc skorzystać z naturalnych sposobów, które pomogą zabezpieczyć ogród.
Kluczowy jest wybór roślin, bo niektóre przyciągają kleszcze jak magnes.
Należy uważać na:
- paprocie - jeśli nie chcesz się pozbywać tych roślin z ogrodu, warto je regularnie przycinać,
- rośliny okrywowe - tworzą wilgotne, zaciszne miejsce dla kleszczy,
- krzewy i zarośla - jeżeli chcesz je mieć w ogrodzie, pamiętaj o ich regularnym przycinaniu,
- wysokie trawy - powinny być regularnie przycinane,
- drzewa liściaste - staraj się regularnie przycinać gałęzie i usuwać opadłe liście.
Odstraszająco na kleszcze działają natomiast:
- lawenda,
- rozmaryn,
- eukaliptus,
- czosnek.
Jeśli zauważymy kleszcza na ciele, najlepiej go jak najszybciej usunąć, na przykład za pomocą pęsety. Następnie dobrze zdezynfekujmy miejsce, w które się wbił. Im szybciej podejmiemy te działania, tym mniejsze jest ryzyko zakażenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.