Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Artur Jeliński

Przyczyny nietrzymania moczu oraz mechanizm jego powstawania

Avatar placeholder
04.06.2018 11:05
nietrzymanie moczu u mężczyzn
nietrzymanie moczu u mężczyzn (istock)

Nietrzymanie moczu jest dla mężczyzn dolegliwością dość wstydliwą, co przyczynia się do jej wieloletniego ukrywania i nieleczenia. Tymczasem wizyta u specjalisty może skutecznie pomóc w przywróceniu dawnego komfortu. Najczęściej potrzebne są odpowiednie ćwiczenia oraz zmiana stylu życia.

1. Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu może mieć wiele przyczyn, a częstotliwość występowania zwiększa się wraz z wiekiem. Dolegliwość jest wywoływana m.in. z powodu:

  • zmian wielkości prostaty,
  • zakażenia układu moczowego,
  • stosowania niektórych leków, np. moczopędnych,
  • neuropatii (cukrzycowej, mocznicowej),
  • chorób metabolicznych (cukrzycy),
  • zaburzeń układu nerwowego,
  • nadwagi,
  • nowotworów.

Ponieważ przyczyn nietrzymania moczu może być wiele, ważna jest właściwa diagnostyka. Lekarz ustali nie tylko przyczynę, ale przede wszystkim typ dolegliwości i mechanizm jej powstawania.

2. Typy nietrzymania moczu

Zasadniczo wyróżnia się 2 główne typy nietrzymania moczu:

  1. Naglące (określane również "nadreaktywnym pęcherzem moczowym") – nietrzymanie moczu jest mimowolne przy jednoczesnej, silnej potrzebie jego oddania. Przyczyn tej dolegliwości może być wiele, ale najczęściej odpowiadają za nią mimowolne skurcze mięśni, które siłą woli są kontrolowane w zwieraczu. Skurcze te z kolei wysyłają do mózgu informację sprawiającą, że pojawia się niechciana konieczność oddania moczu. Innymi słowy, potrzeba udania się do toalety jest tak nagląca, że nie można utrzymać moczu w drodze do niej. Często kilkakrotna potrzeba oddania moczu pojawia się również w nocy. Typ naglący dolegliwości może być efektem infekcji pęcherza, obecności kamieni nerkowych bądź komplikacji chorób mózgu lub układu nerwowego.
  2. Wysiłkowe – związany z wysiłkiem pęcherza (podczas kaszlu, kichania, podnoszenia ciężkich przedmiotów czy śmiania się). Za tego typu dolegliwość odpowiadają zbyt słabe mięśnie dna miednicy, zwieracza, bądź więzadeł będących podparciem pęcherza. W efekcie mocz nie jest przytrzymywany. Schorzenie dotyka przede wszystkim kobiety, ale u ok. jednego proc. mężczyzn może wystąpić po operacji prostaty.

Ponadto u mężczyzn wskazuje się również na nietrzymanie moczu:

  1. Kropelkowe – gdy kilka kropel moczu pojawia się już po skorzystaniu z toalety. Dodatkowo w kropelkowym nietrzymaniu moczu rozróżniamy jeszcze "kropelkowe wyciekanie moczu po mikcji" oraz "kropelkowe wyciekanie moczu". W pierwszym przypadku podczas oddawania moczu pęcherz nie opróżnia się w całości, a mocz gromadzi się w cewce. Przyczyną jest zwykle powiększona prostata bądź osłabione mięśnie dna miednicy.
  2. Z przepełnienia – najczęściej wiąże się z zakłóceniami przepływu moczu.

3. Co sprawia, że mężczyźni bagatelizują dolegliwość?

Mężczyźni dość często wstydzą się odczuwanej dolegliwości, a schorzenie nie wywołuje bólu. Jeśli więc nie boli, wydaje się, że nie trzeba nic z tym robić. Ważna jest wtedy świadomość, że nietrzymanie moczu dotyka mężczyzn dość często – szacuje się, że jednego na czterech mężczyzn po 40 roku życia1.

Dolegliwość może przebiegać różnie, począwszy od kilku kropelek moczu co jakiś czas, po większe strużki. Komfort poprawi wtedy sięgnięcie po produkty chłonne przeznaczone dla mężczyzn, np. TENA Men. Jednak bez względu na typ nietrzymania moczu, mężczyźni mogą być spokojni. Dostępne sposoby i pomoc pozwalają bowiem na zachowanie kontroli i przywrócenie lepszego samopoczucia.

Zaleca się przede wszystkim ćwiczenia dna miednicy oraz zmianę stylu życia. Najważniejsza jest jednak konsultacja lekarska.

Partnerem artykułu jest TENA Men

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze