Nietrzymanie moczu u mężczyzn - przyczyny, objawy, leczenie
Nietrzymanie moczu wydawałoby się dolegliwością pojawiającą się tylko u kobiet, szczególnie po przebytych porodach, tymczasem nic bardziej mylnego. Schorzenie dotyka również mężczyzn i okazuje się, że w ich przypadku występuje dość często.
1. Nietrzymanie moczu u mężczyzn
Dolegliwość może rozwinąć się bez udziału drobnoustrojów chorobotwórczych. Nietrzymanie moczu u mężczyzn powoduje zwykle zażenowanie i w efekcie unikanie spotkań towarzyskich i aktywności fizycznej. Lęk przed konsultacją lekarską nie jest dobrym doradcą.
W efekcie dokuczliwe symptomy nie znikają, a co więcej – zwykle się nasilają. Odpowiednia diagnostyka wydaje się najważniejsza, ponieważ nietrzymanie moczu może mieć wiele przyczyn i typów. Wśród powodów wystąpienia dolegliwości wyróżnia się m.in. zmiany wielkości prostaty, zakażenia układu moczowego, stosowanie niektórych leków, nadwagę czy choroby. Ponadto nietrzymanie moczu może mieć charakter naglący, wysiłkowy, kropelkowy czy z przepełnienia.
2. Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn
Nietrzymanie moczu może być krótkotrwałą lub przewlekłą przypadłością. Krótkotrwała inkontynencja jest zwykle spowodowana chorobą lub prowadzonym leczeniem. W przypadku przewlekłego nietrzymania moczu przyczyny są inne. Inkontynencja u mężczyzn może być wynikiem blokady cewki moczowej. Wówczas mocz zbiera się w pęcherzu i może wyciekać.
Nietrzymanie moczu może pojawić się również wtedy, gdy do skurczów pęcherza moczowego dochodzi w złym momencie lub gdy skurcze te są zbyt silne (tzw. nietrzymanie moczu z parcia).
Mimowolne wyciekanie moczu może nastąpić także w następstwie uszkodzenia lub osłabienia mięśni wokół cewki moczowej (tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu). Problem ten pojawia się również na skutek niepełnego opróżnienia pęcherza (tzw. nietrzymanie moczu z przepełnienia). Warto pamiętać, że inkontynencja u mężczyzn ma często związek z chorobami prostaty lub ich leczeniem.
3. Objawy i diagnozowanie inkontynencji u mężczyzn
Głównym symptomem nietrzymania moczu u mężczyzn jest wyciek moczu z pęcherza moczowego. Pozostałe objawy zależą od rodzaju inkontynencji. Mężczyźni zmagający się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu doświadczają popuszczania moczu podczas kaszlu, wysiłku fizycznego, podnoszenia ciężkich przedmiotów lub zmiany pozycji ciała.
W przypadku nietrzymania moczu z parcia typowym objawem jest nagląca potrzeba oddania moczu. Jest ona tak silna, że mężczyzna nie jest w stanie zdążyć na czas do toalety. Z kolei w nietrzymaniu moczu z przepełnienia mimo potrzeby oddania moczu wydala się zaledwie niewielką jego ilość. Mężczyzna nie jest też w stanie kontrolować ciągłego wycieku moczu.
Podczas diagnozowania inkontynencji kluczowe znaczenie ma wywiad lekarski oraz badanie moczu. W wielu przypadkach na ich podstawie można ustalić przyczynę nietrzymania moczu. Jeśli jednak źródło problemu jest niejasne lub do wystąpienia inkontynencji przyczyniło się kilka czynników, konieczne może być wykonanie dodatkowych badań.
4. Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?
- Ogranicz spożycie napojów z kofeiną oraz słodkich napojów gazowanych,
- Nie spożywaj więcej niż jednej jednostki alkoholu dziennie.
- Włącz do swojej diety produkty spożywcze bogate w błonnik – w ten sposób unikniesz zaparć.
- Rzuć palenie.
- Utrzymuj prawidłową wagę.
- Regularnie ćwicz mięśnie Kegla.
- Korzystaj z toalety o określonych porach dnia.
- Noś ubrania, które można szybko zdjąć.
- Ćwicz podwójną mikcję – po oddaniu moczu zrelaksuj się i spróbuj ponowić tę czynność.
- Prowadź dziennik, w którym będziesz zapisywał wszystkie epizody inkontynencji. Takie notatki są niezwykle cenne dla lekarza podczas ustalania optymalnej metody leczenia nietrzymania moczu.
5. Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn
Po dokonaniu diagnostyki, specjalista prawdopodobnie zdecyduje o rodzaju leczenia. Dość często włączana jest farmakoterapia. Specjaliści zalecają przyjmowanie preparatów przede wszystkim z dwóch grup: tzw. alfa-blokerów (oddziałujących relaksująco na wybrane mięśnie, co w konsekwencji zmniejsza odczuwanie dolegliwości oraz pomaga w opróżnianiu pęcherza moczowego) oraz tzw. inhibitorów 5–alfa-reduktazy, mających na celu zmniejszanie gruczołu krokowego.
Lekarze proponują także inne środki zaradcze (np. zacisk Cunninghama lub różnego rodzaju cewniki), ale każdy z tych sposobów musi zostać indywidualnie dobrany do pacjenta.
W przypadku mężczyzn, u których leczenie nieinwazyjne nie przynosi rezultatu, a objawy nietrzymania moczu są bardzo nasilone, rozważa się leczenie operacyjne. Nie jest ono zbyt często stosowane i dotyczy przede wszystkim typu wysiłkowego nietrzymania moczu. Dolegliwość w drodze operacji jest usuwana całościowo, jednak istnieje możliwość nawrotów symptomów nawet kilka lat po zabiegu.
W leczeniu operacyjnym stosowane są m.in. taśmy, a w efekcie końcowym cewka moczowa jest podwieszana. Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczulenie ogólnym i nie jest obarczony ryzykiem powikłań. Innym rozwiązaniem stosowanym w leczeniu operacyjnym jest sztuczny zwieracz.
Z nietrzymaniem moczu u mężczyzn można radzić sobie na wiele sposobów. Najważniejsze jest pokonanie własnego wstydu i uwierzenie, że dolegliwość udaje się niwelować.