Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Nietrzymanie moczu u mężczyzn. Sprawdź, jak sobie z nim radzić

Nietrzymanie moczu wydawałoby się dolegliwością pojawiającą się tylko u kobiet, szczególnie po przebytych porodach, tymczasem nic bardziej mylnego. Schorzenie dotyka również mężczyzn i okazuje się, że w ich przypadku występuje dość często.

1. Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Dolegliwość może rozwinąć się bez udziału drobnoustrojów chorobotwórczych. Nietrzymanie moczu u mężczyzn powoduje zwykle zażenowanie i w efekcie unikanie spotkań towarzyskich i aktywności fizycznej. Lęk przed konsultacją lekarską nie jest dobrym doradcą.

W efekcie dokuczliwe symptomy nie znikają, a co więcej – zwykle się nasilają. Odpowiednia diagnostyka wydaje się najważniejsza, ponieważ nietrzymanie moczu może mieć wiele przyczyn i typów. Wśród powodów wystąpienia dolegliwości wyróżnia się m.in. zmiany wielkości prostaty, zakażenia układu moczowego, stosowanie niektórych leków, nadwagę czy choroby. Ponadto nietrzymanie moczu może mieć charakter naglący, wysiłkowy, kropelkowy czy z przepełnienia.

2. Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?

W pierwszej kolejności mężczyznom zaleca się sięgnięcie po produkty chłonne stworzone z myślą o nich, np. TENA Men. Dostępne w ofercie wkładki męskie, np. Tena Men czy bielizna są niezwykle dyskretne, szybko przywracają komfort i poczucie kontroli. Jednocześnie nie można pomijać konsultacji lekarskiej.

Po dokonaniu diagnostyki, specjalista prawdopodobnie zdecyduje o rodzaju leczenia. Najpierw podejmowane są proste środki, które zwykle dość szybko przywracają stopniowy komfort:

  • Zmiana stylu życia – dużą rolę przypisuje się modyfikacji nawyków żywieniowych, m.in. ograniczeniu spożywania alkoholu i kawy. Równie ważne, zwłaszcza w przypadku nadwagi i otyłości, jest wprowadzenie zmian w diecie, które finalnie mają zadbać o właściwy wskaźnik BMI.
  • Regularne oddawanie moczu.
  • Ćwiczenia dna miednicy – mięśnie dna macicy muszą być napinane i rozluźniane. W przypadku tych ćwiczeń bardzo ważna jest regularność, najlepiej minimum 3–4 razy w tygodniu, a także w odpowiednich sekwencjach. Pewna odmiana ćwiczeń jest również oparta na biofeedbacku, który w dalszym ciągu należy do nieinwazyjnych form leczenia.

Oprócz powyższych środków dość często włączana jest również farmakoterapia. Specjaliści zalecają przyjmowanie preparatów przede wszystkim z dwóch grup: tzw. alfa-blokerów (oddziałujących relaksująco na wybrane mięśnie, co w konsekwencji zmniejsza odczuwanie dolegliwości oraz pomaga w opróżnianiu pęcherza moczowego) oraz tzw. inhibitorów 5–alfa-reduktazy, mających na celu zmniejszanie gruczołu krokowego.

Lekarze proponują także inne środki zaradcze (np. zacisk Cunninghama lub różnego rodzaju cewniki), ale każdy z tych sposobów musi zostać indywidualnie dobrany do pacjenta.

W przypadku mężczyzn, u których leczenie nieinwazyjne nie przynosi rezultatu, a objawy nietrzymania moczu są bardzo nasilone, rozważa się leczenie operacyjne. Nie jest ono zbyt często stosowane i dotyczy przede wszystkim typu wysiłkowego nietrzymania moczu. Dolegliwość w drodze operacji jest usuwana całościowo, jednak istnieje możliwość nawrotów symptomów nawet kilka lat po zabiegu.

W leczeniu operacyjnym stosowane są m.in. taśmy, a w efekcie końcowym cewka moczowa jest podwieszana. Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczulenie ogólnym i nie jest obarczony ryzykiem powikłań. Innym rozwiązaniem stosowanym w leczeniu operacyjnym jest sztuczny zwieracz.

Z nietrzymaniem moczu u mężczyzn można radzić sobie na wiele sposobów. Najważniejsze jest pokonanie własnego wstydu i uwierzenie, że dolegliwość udaje się niwelować.

Partnerem artykułu jest TENA Men

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy