Trwa ładowanie...

Psychodietetyka - charakterystyka, kim jest psychodietetyk, kto powinien skorzystać z pomocy psychodietetyka

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
20.01.2021 17:13
Psychodietetyka to dziedzina, która łączy wiedzę z zakresu zdrowego żywienia oraz diet z wiedzą na temat psychologii.
Psychodietetyka to dziedzina, która łączy wiedzę z zakresu zdrowego żywienia oraz diet z wiedzą na temat psychologii. (123rf)

Psychodietetyka to dziedzina, która łączy wiedzę z zakresu zdrowego żywienia oraz diet z wiedzą na temat psychologii. Choć w Internecie możemy znaleźć mnóstwo informacji na temat tej specjalności, wiele osób nadal nie ma pojęcia jak wygląda zakres działania psychodietetyków. Z jakimi problemami warto zgłosić się do psychodietetyka?

spis treści

1. Czym jest psychodietetyka?

Psychodietetyka jest dziedziną, która łączy wiedzę medyczną związaną z dietą i zdrowiem z wiedzą w zakresie psychologii. Według definicji Instytutu Psychodietetyki we Wrocławiu praca psychodietetyka opiera się nie tylko na „sformułowaniu najlepszych zaleceń dotyczących diety i aktywności fizycznej ale także na pomocy we wdrażaniu zaleconych zmian w życie”.

Zadaniem psychodietetyka jest nie tylko opracowanie diety, która pozwala na utratę zbędnych kilogramów, ale również udzielenie pomocy psychologicznej w zakresie zdrowia czy zaburzeń odżywiania.

2. Kim jest psychodietetyk?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Psychodietetyk to specjalista, który posiada kompetencje w zakresie dietetyki oraz psychologii. Dziedzina ta jest dość młoda i nadal nieuregulowana przez polskie prawo, jednak profesję psychodietetyka zazwyczaj podejmują osoby, które ukończyły psychologię, dietetykę, medycynę lub inne kierunki medyczne np. fizjoterapię.

Aby zostać psychodietetykiem, należy ukończyć odpowiednie studia podyplomowe na kierunku o nazwie psychodietetyka.

Psychodietetyk pomaga osobom, które borykają się z problemami żywieniowymi. W wielu sytuacjach za problemy te odpowiada ludzka psychika.

3. Kto powinien skorzystać z pomocy psychodietetyka?

Kto powinien skorzystać z pomocy psychodietetyka? Przede wszystkim pacjenci dotknięci zaburzeniami odżywiania. Wśród najpopularniejszych zaburzeń żywienia należy wyróżnić anoreksję (jadłowstręt psychiczny), bulimię, ortoreksję (obsesja na punkcie zdrowego jedzenia) czy bigoreksję. W wielu przypadkach są to choroby o podłożu psychicznym, a pacjenci dotknięci nimi, borykają się z bardzo niskim poczuciem własnej wartości. Z usług psychodietetyka mogą skorzystać także osoby dotknięte niedowagą, nadwagą lub otyłością.

Wśród innych wskazań warto wyróżnić również zespół gwałtownego objadania się. Pomoc psychodietetyka może być kluczowa także w innych przypadkach, np. gdy pacjent czuje się zakompleksiony, nie akceptuje wyglądu swojego ciała.

Do psychodietetyka mogą udać się również pacjenci, którzy korzystali w przeszłości z niezdrowych, wyniszczających diet.

Kto jeszcze powinien skorzystać z pomocy psychodietetyka? Osoby borykające się z presją bycia szczupłym. Wizyta u psychodietetyka może okazać się pomocna także w przypadku osób, które objadają się w chwilach stresu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze