Trwa ładowanie...

Pylica płuc - objawy, przyczyny, rodzaje

Pylica płuc to przewlekłe, nieuleczalne schorzenie układu oddechowego, które jest uznawane za chorobę zawodową. Wywołuje ją długotrwałe wdychanie pyłów, prowadzące do zmiany w obrębie tkanki płucnej. Konsekwencją jest niewydolność oddechowa. Co warto wiedzieć?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Co to jest pylica płuc?

Pylica płuc jest nieuleczalną chorobą zawodową, na którą zapadają głównie górnicy, hutnicy, spawacze oraz osoby, które w czasie pracy mają kontakt z azbestem. Schorzenie rozwija się wskutek długotrwałego gromadzenia się w płucach pyłów, których organizm nie jest w stanie na bieżąco usuwać. To skutkuje pojawieniem się drobnoguzkowych zmian, co prowadzi do zwłóknienia tkanki płucnej.

2. Przyczyny pylicy

Pylica płuc rozwija się wskutek długotrwałego kontaktu z cząsteczkami ciał stałych, które są rozproszone w powietrzu. Takimi substancjami są najczęściej węgiel kopalniany, krzemionka lub azbest, który obecnie nie jest już stosowany w przemyśle. Ich duże stężenie oraz długa ekspozycja niosą przykre konsekwencje. Ponieważ cząsteczki są drobne, osadzają się bardzo głęboko w układzie oddechowym. Część z nich zostaje usunięta podczas wydechu. Niestety podczas oddychania wiele z nich przenika do oskrzeli, pęcherzyków płucnych czy tkanki śródmiąższowej płuc. Wywołuje to miejscowy stan zapalny i prowadzi do powstania charakterystycznych zmian. Rozwija się zwłóknienie płuc. Dochodzi do zastępowania prawidłowego miąższu przez tkankę łączną. Proces chorobowy przebiega z wytworzeniem włókien kolagenowych lub retikulinowych. To powoduje nieodwracalne zmiany w strukturze i funkcji płuc. W ich obrębie pojawiają się zmiany drobnoguzkowe. Ponieważ guzki mogą stawać się coraz większe, a i może być ich coraz więcej, dochodzi do zaniku znacznej części utkania płuc. Kiedy narządy nie są w stanie funkcjonować tak, jak powinny, w efekcie czego nie mogą zapewnić odpowiedniej wentylacji, pojawiają się poważne problemy z oddychaniem. Zaczyna rozwijać się przewlekłe zapalenie oskrzeli lub rozedma płuc. Z czasem dochodzi do powstania serca płucnego i niewydolności krążenia.

3. Rodzaje choroby

W zależności od zmian anatomopatologicznych podzielono pylice na kolagenowe i niekolagenowe. Pierwsze wywołane są przez ekspozycję na pyły, które mają właściwości pobudzające włóknienie płuc. Prowadzą do trwałego uszkodzenia lub zniszczenia struktury pęcherzyków płucnych. Wyróżnia się takie jak rodzaje choroby jak:

  • pylica węglowa,
  • pylica krzemowa,
  • pylica azbestowa,
  • pylica talkowa,
  • pylica aluminiowa.

Pylice niekolagenowe wywołane są przez pyły o słabym działaniu zwłókniającym. Nie prowadzą do zniszczenia struktury pęcherzyków płucnych. To między innymi:

  • pylica żelazowa,
  • pylica cynowa,
  • pylica wywołana siarczanem baru.

4. Objawy pylicy płuc

Pylica rozwija się długo, zwykle manifestuje się po wielu latach. Przez dłuższy czas przebiega bez objawów. W miarę postępu włóknienia oraz rozwoju zmian pojawia się:

Ponieważ choroba charakteryzuje się występowaniem przewlekłego zapalenia oskrzeli i postępowej rozedmy płuc, często pojawiają się objawy związane także z jej powikłaniami. To głównie kaszel, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny.

5. Diagnostyka i leczenie

Diagnostyką i leczeniem pylicy zajmuje się pulmonologia. W rozpoznaniu pylicy płuc kluczowy jest wywiad lekarski oraz takie informacje, jak miejsce i charakter pracy, okres narażenia na czynnik chorobotwórczy i poziom zanieczyszczenia powietrza.

W celu potwierdzenia podejrzenia pylicy wykonuje się badanie rentgenowskie klatki piersiowej lub tomografię komputerową, a także testy, które określają sprawność mechanizmów wymiany gazowej. Pylicy nie można wyleczyć. Zmiany w płucach są bowiem nie tylko postępujące, ale i nieodwracalne. To dlatego leczenie ma charakter objawowy. Podaje się leki rozszerzające oskrzela, co ma pomóc usprawnić wymianę gazową.

Bardzo ważne jest leczenie współistniejących chorób, a także objawy powikłań. Wskazane są również kontrole w kierunku zakażenia prątkiem gruźlicy. Najważniejsze jest wyeliminowanie ze środowiska szkodliwego czynnika oraz - w przypadku palaczy – rzucenie palenia papierosów (dym tytoniowy powoduje progresję i zaostrzenie charakteru objawów).

W przypadku długotrwałego wykonywania zawodu, w którym zagrożeniem jest pylica, bardzo ważne jest, aby pamiętać o profilaktyce.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.