Raj dla karaluchów i pluskiew. GIS wystosował ostrzeżenie
Komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarngo powinien być przestrogą dla każdego miłośnika stylu vintage, oldschoolowych perełek znajdowanych w second handzie oraz serwisów aukcyjnych oferujących używaną odzież i meble.
1. Karaluchy, pluskwy i pleśń. Jakie zagrożenia?
W ostatnim czasie mocno nasilił się trend kupowania używanych przedmiotów - dotyczy to przedmiotów codziennego użytku, ubrań, a także mebli, np. z czasów PRL. To nie tylko kwestia troski o ekologię, ale też mody, do niej jednak warto podchodzić z rozsądkiem. Zwłaszcza jeśli uwielbiamy kupować i odnawiać używane meble czy polujemy na porzucone przy wiatach śmietnikowych perełki.
Niestety stare meble mogą zawierać pleśń, a także jaja karaluchów i pluskiew. Zwłaszcza te ostatnie to prawdziwa zmora. Pozostawiają liczne ślady po ukąszenia na ciele człowieka, co może spowodować reakcję alergiczną czy prowadzić do nadkażenia bakteryjnego. Pluskwy mogą miesiącami przetrwać bez pożywienia, a w sprzyjających warunkach błyskawicznie się rozmnażają.
Podobnie zresztą jak karaluchy, które są bardzo odporne i niewiele im trzeba do przeżycia. Również szybko się rozmnażają i ciężko je wytępić. Choć karaluchy nie kąsają, to mogą być nosicielami pasożytów, np. odpowiedzialnego za toksoplazmozę Toxoplasma gondii. Choroba pasożytnicza jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży i osób z osłabionym układem odpornościowym.
Na tle insektów pleśń wydaje się najmniej groźna, ale to tylko pozory. Toksyny, które wytwarzają niektóre gatunki pleśni, mogą atakować m.in. układ oddechowy. Grzyby z rodzaju Aspergillus mogą odpowiadać za infekcję górnych i dolnych dróg oddechowych, a niektórych przypadkach nawet przedostawać się do układu krwionośnego i innych obszarów organizmu. Pleśń może także powodować zmiany skórne, wywoływać objawy alergiczne i zaostrzać astmę.
2. GIS ostrzega
Główny Inspektorat Sanitarny apeluje, by przy zakupach na pchlim targu czy też zanim przyniesiemy z wiaty śmietnikowej niechciany mebel, zwrócić uwagę na trzy kwestie.
Warto uważnie obejrzeć:
- szczeliny i szwy w tapicerce (w przypadku kanap czy foteli),
- pęknięcia i łączenia drewnianych elementów (tam mogą kryć się pluskwy i karaluchy),
- czy są suche, gdyż w wilgotnych meblach może rozwijać się pleśń.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.